matcile NEFECUNDATE

Creat de bogdan moldovean, Iunie 05, 2014, 04:20:10 PM

« precedentul - următorul »

bogdan moldovean

am strans vreo 12 matci iesite din botci bineinteles nefecundate cu albine insotitoare si le am bagat in cutii Nicot pt transport de alea galbene cu usa culisanta Intentionez sa creez niste roi prin stolonare si m as gandi sa fac roi cu matcile astea nefecundate Intrebarea mea este......cat timp le mai pot tine in aceste custi inchise?le hranesc cu turta din zahar pudra si miere salcam......Cat le mai pot tine inchise pana sa fac roii?

apivasmob

Cred , nu stiu sigur dar cred caintre  2-4 zile
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

#2
Din ziua a 5-a de la eclozionare matca devine matura si gata de imperecheat. Deci, cum a zis si predecesorul maxim 4 zile.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dredd

 vad foarte folosita sintagma din titlul topicului si ma gandesc eu acum, oare matcile pot fi "fecundate"? sau ele sunt doar imperecheate/neimperecheate si numai oul poate fi fecundat?

doar am intrebat, nu dati cu pietre!

daniel.arad

Ai aruncat piatra in lac, acuma sa vedem cine încearcă să o  scoată....

PARINTELE

poate iti sunt de folos

marius_vfp

bogdane mare atentie la roiurile ce vrei sa le faci dupa metoda expusa mai sus , dupa circa 3 zile de la orfanizare , rupi toate botcile lasand matcile inca o zi inchise ,
e bine sa verifici in fiecare zi chiar si dupa prima zi de la orfanizare scoti toate larvele din botcile trase , eu am pierdut cateva matci anul asta din cauza vremii pentru ca nu am putut rupe botcile , am eliberat matca in aceeasi zi cu ruperea botcilor , tu va trebui sa lasi inca o zi matca inchisa dupa ce rupi botcile ca ele sa o accepte fara griji.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

paradisuri inflorite

Ar trebui dupa 6 zile sa dea matca ca 3 zile e numai stadiul de ou !

marius_vfp

ideal ar fi 6 zile precum spui , dar ne grabim grabim , 3 zile de ponta pot insemna mult , eu am dat matca neimpercheata direct fara protectie si unii roi au acceptat-o , altii nici dupa ce le-am rupt toate botcile si matca tinuta in bigudiu o noapte au omorat  matca la eliberare .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva