nalamuriri la stupul compartimentat in 3 pt crescut matci!!!

Creat de ciprichitu, Februarie 13, 2014, 01:12:51 AM

« precedentul - următorul »

ciprichitu


ce nu inteleg eu la toata operatiune asta de crescut matci care mi se pare o idee buna este ca ..cum poti lasa sa treaca albinele de la 3 familii prin acele mici grati?   oare nu se vor certa intre ele ? sau unele dintro parte nu vor incaibara pe regina din partea cealalta? si mai este o problema albinele din famiilile marginase stiind ca au matca fiecare  mai stau ele de crescut alte matci pe care apicultorul i  le pune sa  le creasca si nu e in instictul lor ca ar fi vremea sa mai creasca matci...eu asta nu pricep cum poti lasa albina din stup normal care au deja  matca buna sa treca dincola prin gratia haneman sa se intalneasca cu unele orfane si fara sa se certe se iau impreuna la crescut matci.
ori din cauza ca nu am prea multe cunostinte dar nu pot intelege .
multumesc celui care imi poate explica si  nelamurirea mea .

petru.atudorei

de ce ai deschis un nou topic in care pui aceeasi intrebare ca si in alt topic?

ciprichitu

poi l am scris in acelas timp si ma gandem  ca acolo nu prea ve va uita multa lume mai ales ca e togmai la pagina 6

istodorescu vasile

Citat din: ciprichitu din Februarie 13, 2014, 01:12:51 AM

ce nu inteleg eu la toata operatiune asta de crescut matci care mi se pare o idee buna este ca ..cum poti lasa sa treaca albinele de la 3 familii prin acele mici grati?   oare nu se vor certa intre ele ? sau unele dintro parte nu vor incaibara pe regina din partea cealalta? si mai este o problema albinele din famiilile marginase stiind ca au matca fiecare  mai stau ele de crescut alte matci pe care apicultorul i  le pune sa  le creasca si nu e in instictul lor ca ar fi vremea sa mai creasca matci...eu asta nu pricep cum poti lasa albina din stup normal care au deja  matca buna sa treca dincola prin gratia haneman sa se intalneasca cu unele orfane si fara sa se certe se iau impreuna la crescut matci.
ori din cauza ca nu am prea multe cunostinte dar nu pot intelege .
multumesc celui care imi poate explica si  nelamurirea mea .

aici trebuie luate pe rind
1; albinele rezultate de la ambele matci, au mirosul uniformizat si nu se ataca intre ele, si nici cu matca nu au treaba. totul decurge fara probleme atita timp cit matcile nu se intilnesc. conditia este ca matcile sa fie de aceeasi virsta , de valoare apropiata, in caz contrar albinele migreaza dupa matca cea mai prolifica, cu feromoni mai puternici.
2;pentru startarea botcilor, compartimentul din mijloc se orfanizeaza pentru o perioada scurta[24-36 ore], prin obturarea gratiilor, iar dupa 24 de ore de la transvazarea larvelor, se da drumul la gratii, astfel incit continuarea cresterii sa se faca in prezenta matcii, stiut fiind faptul ca rezulta matci mai calitative crescute in prezenta matcii  batrine.
3; botcile dupa ce au fost startate pot fi crescute in oricare familie cu matca, cu conditia ca matca sa nu ajunga la ele. sper ca v-am lamurit cit de cit.

ciprichitu

da in mare am inteles totusi eu ma gandeam ca 12 ore ar fi suficient pt orfanizarea compartimentului din mijloc mai ales ca aici nu voi lasa deloc puiet larvar ..
ce parere aveti e putin 12 ore timpul in aceste conditii?
iar la dat drumu gratiilor haneman e neaparata nevoie sa se tina 24 ore ..odata de albinele au luat in lucru botcile eu am gandit ca 14-16 ore ar fi ok ?
ce parere aveti?
dak gresesc va rog corectati ma..
nu am folosit acest sistem de crescut matci pana acum ..deaceea pot da dreptate celui ce a folosit si ma va corecta in timpul de orfanizare si timpul cand trebui eliberata gratia haneman ..
multumesc   astept raspunsuri concrete de la cei care au folosit acest sistem..
multumesc si domnului vasile  pt raspuns
si poate dak a folosit acest sistem ma va lamuri cum sta treba exact cu acesti timpi ..