UN PIC DE AJUTOR

Creat de C@T@LIN, Mai 09, 2012, 02:32:40 PM

« precedentul - următorul »

C@T@LIN

Buna tuturor colegilor..dupa ce am urmarit filmuletele domnului DAN PUISORUL(ii multumec pe aceasta cale) ,as vrea anul acesta sa-mi fac singur vreo 10-15 matci.rugamintea mea este sami descrie cineva 1-cum fac STARTERUL unde vor lua in crestere botcile:cu cat timp inainte trebuie orfanizat,pe cate rame sa fie,etc.2 daca dupa cele 24h dupa ce mi-a crescut botcile il pot uni cu vechea matca sau mai bn in Starter sa rama una din botci.
stupul care va deveni starter-db 10 ram 6.5 ram puiet. :thanks:

Mihai Sergiu

 uite cum am facut eu am orfanizat o familie adik am luat matca cu toate ramele cu puiet larvar si l-am pus in altul, pe urma am pus rama cu botcile artificiale si la 6-7 ore am facut transvazarea dupa 24 de ore rezultatul fiind 0, seara am mai incercat o data si dupa iar 24 de ore din 42 de botci au fost luate in crestre 20. pe urma a doua zi l-am mutat in finisor adik familia cu matca si din pacate 2 botci nu le-au mai crescut deci am ramas cu 18 iar luni trebuie sa eclozeze  :hi:
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Mihai Sergiu

cu starterul din 8 rame am scos 4 rame care erau cu puiet larvar si matca si au ramas 4 cu puiet capacit iar dintr-o alta familie am mai mutat albinele de pe rame cu puiet larvar ca dadeau albinele pe dinafara. dupa ce am scos botcile am adus inapoi familia cu matca si le-am tinut despartite printr-o diafragma timp de 24 de ore si l-am pus si sirop. la mine nu au fost probleme cu acceptarea matcii
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

C@T@LIN

multumesc pt raspuns.totusi de ce nu ti-a reusit prima data?oare ca nu ai dat botcile la lins inainte de transvarzare???

Mihai Sergiu

sincer am 3 idei prima ar fi ca nu am orfanizat mai din timp
                           am pus gratia hanneman si probabil le-a impiedicat
                           si nu s-au obisnuit cu rama cu botci asa repede
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

pop alin daniel

salut eu am reusit sa cresc botci fara sa orfanizez familia crecatoare
folosesc botci din plastic nicot in care am pus cate un strop de laptisor de matca pur cumparat din farmacie. laptisorul l-am combinat cu apa 1/1 intr-o seringa sterila
apoi am pus in cupularve un strop si am inceput sa tranzvazez.am dat 20 de botci la o familie
dupa 24h am verificat au luat in crestere 18 botci,am uitat sa spun am stimulat bine familia .din aceste 18 au ajuns la maturitate 12 pe care ieri 9.05 le-am pus in nucleie.am mai dat la o familie cu matca batrana la care am gasit botci de schimb linistit 2 la numar, am pus tot 20 dar au ajuns la maturitate doar 6 in prima faza au luat in crestere 13 botci in primele 24h. eu ma declar multumit
dupa ce am colectat de la prima familie botcile am mai dat 10 la crescut sambata ajung la stupi si o sa scriu cate au luat in crestere. bafta

pop alin daniel

am uitat sa mentionez nu sunt expert in cresterea matcilor este al doilea an cand cochetez cu cresterea matcilor si prima data cand am facut cresterea cu laptisorul in botci inainte de tranzvazare, acuma sa vad cate matci vor reusi sa se imperecheze

Mihai Sergiu

eu acuma am incercat prima data
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

C@T@LIN

Citat din: pop alin daniel din Mai 10, 2012, 10:52:44 PM
salut eu am reusit sa cresc botci fara sa orfanizez familia crecatoare
folosesc botci din plastic nicot in care am pus cate un strop de laptisor de matca pur cumparat din farmacie. laptisorul l-am combinat cu apa 1/1 intr-o seringa sterila
apoi am pus in cupularve un strop si am inceput sa tranzvazez.am dat 20 de botci la o familie
dupa 24h am verificat au luat in crestere 18 botci,am uitat sa spun am stimulat bine familia .din aceste 18 au ajuns la maturitate 12 pe care ieri 9.05 le-am pus in nucleie.am mai dat la o familie cu matca batrana la care am gasit botci de schimb linistit 2 la numar, am pus tot 20 dar au ajuns la maturitate doar 6 in prima faza au luat in crestere 13 botci in primele 24h. eu ma declar multumit
dupa ce am colectat de la prima familie botcile am mai dat 10 la crescut sambata ajung la stupi si o sa scriu cate au luat in crestere. bafta
foarte interesant.de 3-4 luni tot citesc despre cresterea matcilor si metoda descrisa de tine nu am mai auzito.saptama viitoare imi incerc si eu norocul....sper sa-mi iasa.

pop alin daniel

sper sa reusesti nu spun ca ii metoda ideala e prima data cand am incercat si vad ca a dat roade am uitat sa iti spun ca am folosit o familie puternica pe care am ighesuito bine i-am strans cuibul si rama port botci am puso intre 2 rame cu puiet larvar

C@T@LIN

 :beer: :wink:
Citat din: pop alin daniel din Mai 10, 2012, 11:17:04 PM
sper sa reusesti nu spun ca ii metoda ideala e prima data cand am incercat si vad ca a dat roade am uitat sa iti spun ca am folosit o familie puternica pe care am ighesuito bine i-am strans cuibul si rama port botci am puso intre 2 rame cu puiet larvar

pop alin daniel

Citat din: pop alin daniel din Mai 10, 2012, 10:52:44 PM
dupa ce am colectat de la prima familie botcile am mai dat 10 la crescut sambata ajung la stupi si o sa scriu cate au luat in crestere. bafta

din cele 10 ,5botci au fost luate in crestere

C@T@LIN

 :hi: am revenit cu noutati.
-20.05 am prima mea transvarzare,dupa 24h din 19 botci 6 luate in crestere.leam pus gratie si leam bagat intr-o familie puternica.
-ieri 25.05 toate cele 6 botci mari,frumoase, acceptate de finisor
-tot ieri am mai scuturat 3 rame cu albina tanara in starter si am mai transvarzat inca 21 de botci
-azi 26.05 surpriza din 21 ,16 luate in crestere.leam pus gratie si leam bagat in alta familie bunicica(a 2 ca putere)
acum intrucat pe 01.06 botcile din prima serie ar trebui sa eclozeze cum sa procedez?:
-in 31.05 dimineatza formez roii: 3 ram puiet + 2 acoperire(miere si pastura) dupa 3-4 ore de la formare le altoiesc cate o botca +200ml sirop 1/1.apoi stimulare din 3 in 3 zile este bn??? sau trebuie formati mai devreme sa simta lipsa matcii??:thanks: