o viziune proprie in cresterea matcilor

Creat de maximus, Februarie 13, 2011, 09:10:58 AM

« precedentul - următorul »

maximus


  pe site-ul meu am scris cateva lucruri despre cum fac eu.

a nu se lua ca mesaj publicitar sau de vanzare, intra cine doreste sa afle ceva nou.vor mai urma si alte subiecte in masura timpului disponibil.

     http://www.renastereastuparitului.com/stuparit/?cat=6
         

pharaonu75

Nu este nicio problema chiar daca ar fi mesaj publicitar!
Daca apicultorul are ceva de invatat, sau ii este util, atunci totul este OK!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dodoc george

Am citit,cuvintul potrivit ar fi rasfoit,situ-ul dv.Mi se pare interesant prin pozitia pe care o adopta despre apicultura care este mai mult decit interesanta.Ma puteti informa mai mult despre sistemele holistice.Ar fi un lucru interesant.
:thanks:
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

dodoc george

Dle maximus,
Incep prin a-mi arata surprinderea .Intr-o afirmatie de la Esentialul in creste ati afirmat ca "nu utilizez transvazarea"  iar citeva rinduri mai jos spuneti: " din fagurii coloniilor cu matci de prasila transvazez cele mai tinere larve, cand capetele lor sunt foarte putin curbate.".
Poate nu am intele eu sensul.V-as ramine dator daca ati incerca sa ma lamuriti inainte de a trece mai departe.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

maximus

Citat din: dodoc george din Februarie 14, 2011, 10:48:20 AM
Dle maximus,
Incep prin a-mi arata surprinderea .Intr-o afirmatie de la Esentialul in creste ati afirmat ca "nu utilizez transvazarea"  iar citeva rinduri mai jos spuneti: " din fagurii coloniilor cu matci de prasila transvazez cele mai tinere larve, cand capetele lor sunt foarte putin curbate.".
Poate nu am intele eu sensul.V-as ramine dator daca ati incerca sa ma lamuriti inainte de a trece mai departe.

  va rog sa cititi cu atentie.

  e vorba de matcile de prasila si matcile de productie.

  e vorba de principii biodinamice si ecologice.

  e vorba de 2 lucruri diferite ca ziua de noapte.

  e vorba de stabilizarea informatiei pentru transmiterea la generatiile viitoare in cel mai curat mod.

dodoc george

Dle maximus,
Intrebarea era dupa ce ati facut afirmatia "nu utilizez transvazarea"  la citeva rinduri mai jos faceti o alta afirmatie " din fagurii coloniilor cu matci de prasila transvazez cele mai tinere larvere...."
Am citi cele propuse de dv.
"  e vorba de matcile de prasila si matcile de productie."nu au nimic cu transvazarea totul depinzind de dorinta apicultorului.
"  e vorba de principii biodinamice si ecologice."aceste principii nu va dau voie sa transvazati
"e vorba de 2 lucruri diferite ca ziua de noapte." Care nu au de lucru cu transvazarea/...
As dori sa va amintesc din clasici apiculturii biodinamie"De ce mor albinele" care va va lamuri despre transvazare ...
Am putea sa lamurim lucrurile dar se pare ca nu doriti.
Pot sa va intreb daca ati citit studiile lui R Steiner?
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

maximus

Citat din: dodoc george din Februarie 14, 2011, 05:24:55 PM
Dle maximus,
Intrebarea era dupa ce ati facut afirmatia "nu utilizez transvazarea"  la citeva rinduri mai jos faceti o alta afirmatie " din fagurii coloniilor cu matci de prasila transvazez cele mai tinere larvere...."
Am citi cele propuse de dv.
"  e vorba de matcile de prasila si matcile de productie."nu au nimic cu transvazarea totul depinzind de dorinta apicultorului.
"  e vorba de principii biodinamice si ecologice."aceste principii nu va dau voie sa transvazati
"e vorba de 2 lucruri diferite ca ziua de noapte." Care nu au de lucru cu transvazarea/...
As dori sa va amintesc din clasici apiculturii biodinamie"De ce mor albinele" care va va lamuri despre transvazare ...
Am putea sa lamurim lucrurile dar se pare ca nu doriti.
Pot sa va intreb daca ati citit studiile lui R Steiner?

nu stiu ce vreti de fapt.

v-am raspuns:cititi cu atentie, e vident din text ca utilizez transvazarea doar la matcile de productie si nu la cele de prasila.

sau altfel: la matcile de prasila nu folosesc transvazarea.dar o folosesc la matcile de productie.

alt raspuns mai clar nu va pot da..... :offtopic:










dodoc george

Rodof Steiner  a fost omul si-a pus amprenta peste inceputul secolului xx.A fost cel care a contribuit la implementarea,AGRICULTURII BIODINAMICE. Prin agricultura biodinamica a avut tangenta si cu apicultura, prelegerile din 1923 despre albine au relevant problemele albinelor care si astazi sint valabile.
Apicultura biodinamica, este deci  legata de agricultura biodinamica. Prin agricultura biodinamica înţelegem cultivarea şi producerea alimentelor, îngrijirea animalelor şi a peisajului, realizate după principii atropozofice.
In unele  tari europene produsele obtinute dupa metoda bioagricola se comercializeaza sub sigla DEMETER presupunând de asemenea metode ecologice in combatere a dăunătorilor şi opoziţie faţă de cultivarea alimentelor modificate genetic.

Am sa va pun sa ascultati preludiul de la cele 8 prelegeri despre albine tinute de R Steiner in 1923:

http://www.trilulilu.ro/drone1952/627b24240be9c7

As mai putea sa discut despre site-ul dv sis a ajungem sa intelegem despre  ce este vorba.

Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

dodoc george

Chiar nu doresc nimic ci doar lucruri adevarate si corecte. Atit,dar dv ati spus o serie de inexactitati.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

maximus


   desi nu am dorit initial sa raspund pseudo-provocarii dvs, am s-o fac intr-un mod pertinent, pentru a va demonstra ca sunteti pe langa.

1. ma acuzati de ineptii si inexactitati , cand dvs sunteti cel care nu stiti sa cititi/interpretati un text simplu

2.R.Steiner nu a facut studii, antropozofia nu se bazeaza pe studii si experimente ci pe adevaruri spiritual-stiintifice.Tot ce a spus in cele 8 conferinte nu reprezinta rodul studiilor sale, ci al observatiilor antroposofice. daca vreti sa intram in teorie o facem, dar nu va recomand.

3.antroposofia nu este experiment, ci viziune stiintifica.

4.cred ca cel care trebuie sa asculte conferintele esti dumneata.Acolo se face referire la fenomenul obtinerii reginelor pe cale artificiala si la efectele in timp ale acestuia.Iti spune ceva treaba asta?

5.In fine daca esti tare-n clanta tre sa fii si-n neuron.Altfel pici in derizoriu cu acuzatii nefondate.

6.raspunde-mi daca te tine...scurt si la obiect.daca nu.... :hi:

maximus


si inca ceva....nu-mi veni cu citate si articole din ziare, ca pensionarii.

vino cu realitatea dumitale, experienta si gandirea apicola proprie.

ok.....nea drone?? :roll:

roi_ag

Am inteles bine ? 200 lei neimperecheata ?

dodoc george


"La matcile de prasila utilizez tehnici ale apiculturii biodinamice,....."Frumos si pretentious spus totul numai bun ptr vinzare,Spune macar 2 din tehnicile biodinamice pe care le folosesti(utilizezi)ptr btinerea matcilor de prasila.
In cazul in care nu ne invrednicesti cu un raspuns iseamna ca blufezi dar mai mult ca  sigur ca nu le stii.
Spre seara am sa-ti mai spun niste lucruri pe care nu le stii.Iti vor fi folositoare ptr ca mai mult ca sigur nu ai citit Bees a lui R Steiner.
Vinzare buna la matcile crescute tehnici ale apiculturii biodinamice
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

cristian87

Mai multe detalii veti gasi daca veti cumpara si citi tratatul
"Renasterea Stuparitului" al carui autor a deschis acest topic.
Informatia este putere si costa.
Nu inteleg ce vi se pare asa ciudat. Acele matci biodinamice au trasaturile genetice ale stupinei dlui doctor maximus si prin imperechere cu trantorii dvs personali vor da nastere unor generatii de albine perfect adaptate specificului apiculturii zonei dvs.
Clar ca lumina zilei. Iar pretul mi se pare chiar acceptabil avand in vedere ce primiti.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

dodoc george

Dle cristian87, ati citit tratatul?  Se pare ca autorul topicului nu doreste sa discute.
" Maximus vorbesti despre cele 8 prelegeri(conferinte nu reprezinta rodul studiilor sale)dar nici nu ai citit sau ascultat macar una.Apropo, stii cu ce personalitate din apicultura discuta in una din aceste prelegeri.
Exista  modurile in care omul  interfereaza cu procesul natural al  albinei si care este fara  îndoială vizibila in ziua de astazi.Tu care esti tare in clanta spune boala prevazuta de R Steiner cu 80 de ani inainte pe care o vezi si te miri fara sa stii de ce.
Explica afirmatia facuta de tine mai sus "e vorba de 2 lucruri diferite ca ziua de noapte"
Ma opresc aici ca poate obosesti dar raspunde la putinele intrebari ca sa cunoasca lumea ca stii.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.