selectie???

Creat de dragos2006, August 23, 2008, 08:26:52 PM

« precedentul - următorul »

Cristian IONITA

dom'le eu matci de la Lucky nu am luat ... asa ca nu ma bag in seama pe subiectul respectiv
in plus .... asa cum parca v-am mai precizat .... ma consider binecuvantat de soarta ca m-a facut un pic mai peste medie dpdv fizic ... asa ca nu-mi e frica de nimeni si de nimic .... cu atat mai mult de cativa golani deslanati
las "frica' in seama autoritatilor

filip

Ce sa faci unii nu inteleg sau nu vor sa inteleaga cand trebuie extrasa mierea.Dar asta e problema veche intalnita aici pe forum cat si in discutii particulare.Unii asteptand sa capaceasca total sau trezit fara miere,acceaqsta fiind mancata de albine si crescand puiet in exces.Daca ai 10-20 fam e simplu dar cand ai peste 150 singur sau in grup pe mai multe locatii se complica treaba.In privinta rolului matcii in capacire depinde doar felul capacirii.Unii stupi capacesc uscat iar altii umed.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bee_lover

Poate ca are mai multe stupine in zone izolate :smile:. Dar daca domnul Cristi se inseala il rugam pe domnul Lucky sa clarifice dansul dilema ca sunt sigur ca a citit postul .

stefan1

Nu stiu de ce e nevoie mereu de tachinari. Prezenta la braula in stupi nu e o mare nenonoricire, ba este o dovada de belsug. Se stie ca braula se dezvolta sub capacele de la celulele de miere. Daca nu ai miere capacita nu ai nici braula. In plus nu e nici pe departe periculos ca varroa. E un dusman vachi cu care albinele noastre s-au obisnuit. Doar cand depasesc un anumit numar si se concentreaza pe matca pot sa dauneze mai serios. La tratamentele cu Varachet forte sau cu Klartan, sunt atacati si paduchii braula.
Discutia era daca se pot obtine doua rase pure de matci in acelasi areal. Sigur ca nu se poate decat prin insamantare artificiala. Fratele Adam, care a creeat rasa Buckfast a folosit exclusiv insamantarea artificiala inca imediat dupa razboi. Si acum centrul de productie a acestei rase este pe o insula daneza, departe de alte influente. Pe de alta parte si rasele hibride pot fi valoroase. De ex la rasa caucaziana se zice ca hibrizii sunt mult mai valorosi ca rasa pura.
Si la noi este sigur ca exista o variabilitate genetica la albine si de la zona la zona dar si de la stupar la stupar. Macar pe linie materna se transmit anumite caracteristici generatii la rand. Eu zic ca toti stuparii mari sunt ajutati si de rasa de albine pe care o au si pe care cauta sa o perfectioneze printr-o munca de minima selectie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

Citat din: filip din August 23, 2008, 09:27:24 PM
Uite asa,mama blonda ,tata negru,copii mulatrii
Pe una din albine este un Varroa in toata splendoarea. Asa am avut si eu o poza si am salvat aceea familie.

stefan1

Citat din: filip din August 23, 2008, 09:27:24 PM
Uite asa,mama blonda ,tata negru,copii mulatrii

  E un Braula, deci nu f periculos. Poza insa e foarte faina!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

valter

In final si in concluzie la intrebarea lui cristix sa raspuns ''in apararea producatorului de rase pure pe aceasi batatura'' cu braula, rame capacite, muschi, clone(alindiaconu)...da cu selectia cum ramane fratioare?

Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

filip

Citat din: alinndiaconu din August 28, 2008, 01:41:45 PM
Citat din: filipUite poze cu rezultatul
Dmnu filip, fara suprare, dar rame de astea am mai vazut io si nu m-am speriat... si in stationar. Poza imi place si mie, da nu pot sa cad pe spate asa usor... e o rama, bre, daca vedeam vrun tir de stupi, mai zic.
Deci ce vreau sa zic, : familia adevarata capaceste rama de etaj intai incepe in partea ei de sus, asa face o familie tare, nu invers, cum e la dumneata, unde pui ca mai ai si rama la sfert in etaj.
Da, o fi de la albinele cu braula in spinare, cum zici.
Unora nu-i bine sa le dai sfaturi,nu vor intelege.
Pentru restul un sfat prietenesc.Daca aveti un cat plin si gratie hanneman intre cuib si magazie.
Atunci saltati magazia plina si puneti una goala intre cuib si magazia plina.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kiwi Bee

Filip ai dreptate este si asta o solutie buna.Eu totusi prefer alta.
Daca am o cutie cu miere aproape capacita peste cuib iau gratia hanneman si las cutia.Aceasta cutie plina cu miere isi va face rolul de gratie hanneman(matca nu va trece de ia vazind ca nu mai are loc pt. ouat sta jos in cuib) si pun peste ia o cutie noua.In felul acesta la mine albine circula mai repede decit prin gratia hanneman.
Garantat voi avea si cealalta cutie plina in scurt timp.

filip

#24
Daca nu ai un cules abundent sunt sanse ca mierea sa fie consumata in cresterea puietului.
Eu prefer gratiile,din experienta pot spune urmatorul fapt.Acumularea la stupii cu gratii a fost mai mare fata de un alt stup similar ca putere in culegatoare.
Iar una din criterii in selectie e productia :hi:

Apropos,daca am doua magazii una plina iar cealalta goala pun cea goala la mijloc.Albinele nu suporta spatiu gol.
Daca las magazia plina la mijloc vor incerca sa depuna surplusul de miere in cuib in zona unde eclozioneaza puietul.
Al doilea motiv e altul,magazia a doua va fi mai repede capacita aflanduse in mijloc si nu sus
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Citat din: Kiwi Bee din Noiembrie 15, 2010, 03:40:10 PM
Filip ai dreptate este si asta o solutie buna.Eu totusi prefer alta.
Daca am o cutie cu miere aproape capacita peste cuib iau gratia hanneman si las cutia.Aceasta cutie plina cu miere isi va face rolul de gratie hanneman(matca nu va trece de ia vazind ca nu mai are loc pt. ouat sta jos in cuib) si pun peste ia o cutie noua.In felul acesta la mine albine circula mai repede decit prin gratia hanneman.
Daca exista cules abundent vor umple si a doua cutie cea de sus. Daca culesul inceteaza vor cara o parte din miere in cutia de sus iar in corpul din mijloc va urca regina si va depune oua, astfel vor consuma si o mare parte din miere.
Garantat voi avea si cealalta cutie plina in scurt timp.