Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

Nea Costica din Buzau

#135
Citat din: bucovineanu din Ianuarie 21, 2012, 09:54:53 PM
Foarte adevarat, in timpul sezonului activ nu vom gasi albine moarte in stup , in afara cazului cand familia sufera de vreo boala, aici intrand si infestatrea masiva cu voroa. Familia de albine in intregul ei este un organism viu si se comporta ca atare. Albina ca individ face totul ca acest organism sa supravietuiasca si este in stare sa se sacrifice atunci cand simte ca familia e atacata. Albinele batrane incearca sa-si indeplineasca indatoririle, respectiv sa caute nectar, insa fiind slabite de multe ori nu mai reusesc sa ajunga in stup.
Va salut cu mult respect, domnule Bucovineanu!. Va multumesc pt luminare [e posibil sa va fi citat pe dumneavoastra, in postarea de mai sus ]. Acuma as avea si eu intrebare pt dumneavoastra; am sa incerc sa pun niste poze , si daca doriti sa-mi spuneti; de ce arata asa o albina scoasa afara de surorile ei, la zbor de curatire?, [cca 4-5] va multumesc! cu acelas respect, nea Costica din Buzau. :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

bucovineanu

 Mici pozele sunt neclare, marite pozele sunt foarte neclare.   :smile:. Daca e vorba de acele tarate galbene, acelea sunt rosaturi de capaceala care au cazut peste albinele moarte de pe fund.

Nea Costica din Buzau

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 22, 2012, 12:23:21 AM
Mici pozele sunt neclare, marite pozele sunt foarte neclare.   :smile:. Daca e vorba de acele tarate galbene, acelea sunt rosaturi de capaceala care au cazut peste albinele moarte de pe fund.
Va salut!, si va multumesc pt raspunsul pertinent =D>, eram ingrijorat[este cea mai buna familie, din 3], m-am linistit, am inteles fenomenul. ps; imi cer scuze pt calitatea pozelor, atata stiu, atata pot,o sa consult pe un cunascator pt a putea redimensiona pozele.Cu acelasi respect C.B :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Nea Costica din Buzau

Bine te-am gasit! si multa sanatate familiei tale.Imi cer scuze ca am folosit topicul tau pt a dialoga, constructiv cu altcineva.
Dar nu numai pt asta am venit eu pe la tine :surprised:, nu am venit sa-ti aduc am venit sa-mi dai :zzz: Mai lucian ma,eu am facut ciclul 1 de armata in cetate[de unde vedeam numai ciori si avioane] in Arad, am facut scoala de soferi profesionisti. Acuma care ii rugamintea mea la tine?
Te rooog!! mergi si tu pe acolo si fa niste poze sa revada si ochii [si inima] lui nea Costica locuri pe unde a locuit 6 luni.In mare;o poza cu Muresul de pe pod, cu statuia, la intrare in cetate pe stanga,[daca e permis inauntru], biserica, dormitoarele,salile de studiu,biutele [ce inseamna biuta :uimit:] si ce mai doresti, o sa-ti placa, ca stiu ca-ti place :zzz:[sac]. Te saluta cu drag C.B
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

ves.lucian

  se rezolva cu mare placere , dar va trebui sa ai putina rabdare !!! fi sanatos !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

roi_ag

Citat din: ves.lucian din Ianuarie 22, 2012, 02:41:53 PM
  se rezolva cu mare placere , dar va trebui sa ai putina rabdare !!! fi sanatos !!!
O sa faci pe fotoreporterul,n-ai incotro !! :hi:

ves.lucian

  de ce nu ??? fac fericit pe cineva care vrea sa-si aduca aminte de o perioada in care era mai tanar !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Nea Costica din Buzau

Citat din: roi_ag din Ianuarie 22, 2012, 02:49:49 PM
Citat din: ves.lucian din Ianuarie 22, 2012, 02:41:53 PM
  se rezolva cu mare placere , dar va trebui sa ai putina rabdare !!! fi sanatos !!!
O sa faci pe fotoreporterul,n-ai incotro !! :hi:
Te salut Roi!si multa sanatate!Citeste unde l-am platit in avans :razz:[ o sa-ti placa , stiu ca-ti place], asa ca nu-i pe gratis :zzz: cu respect!!C.B
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

roi_ag

Citat din: Nea Costica din Buzau din Ianuarie 22, 2012, 03:12:48 PM
Citat din: roi_ag din Ianuarie 22, 2012, 02:49:49 PM
Citat din: ves.lucian din Ianuarie 22, 2012, 02:41:53 PM
  se rezolva cu mare placere , dar va trebui sa ai putina rabdare !!! fi sanatos !!!
O sa faci pe fotoreporterul,n-ai incotro !! :hi:
Te salut Roi!si multa sanatate!Citeste unde l-am platit in avans :razz:[ o sa-ti placa , stiu ca-ti place], asa ca nu-i pe gratis :zzz: cu respect!!C.B
O face si pe gratis ca este baiat valabil  !!!!

ves.lucian

 inevitabilul s-a produs !!! s-a intamplat si ar fi bine daca nu s-ar mai intampla deloc !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  cu emotii si cu ingrijorare m-am uitat incetisor la toate !!! sunt bine !!! sper sa fie asa pana la primavara !!!
  cateva familii au mai multe albine sus pe spetezele superioare , ca cea din poza !!! si nu stiu de ce ???
  izolatie in podisoare am ziare si polistiren !!! sub podisor am burete din acela care se pune sub parchet si mai jos folia !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  circuland prin oras am gasit o tufa cu fructe ce seamana cu macesele , dar sunt mai mici si mai rosii !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bucovineanu

Citat din: ves.lucian din Ianuarie 28, 2012, 03:28:37 PM
  cu emotii si cu ingrijorare m-am uitat incetisor la toate !!! sunt bine !!! sper sa fie asa pana la primavara !!!
  cateva familii au mai multe albine sus pe spetezele superioare , ca cea din poza !!! si nu stiu de ce ???
  izolatie in podisoare am ziare si polistiren !!! sub podisor am burete din acela care se pune sub parchet si mai jos folia !!!
Nu inteleg de ce sunt toate ramele in stup. Erau asa de puternice in toamna?

ves.lucian

  erau dar nu chiar toate !!! asa am facut , asa sunt acuma !!!asa raman pana la primavara !!! iarna viitoare mai vedem !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

CORNEL V.

Citat din: ves.lucian din Ianuarie 28, 2012, 03:28:37 PM
  cu emotii si cu ingrijorare m-am uitat incetisor la toate !!! sunt bine !!! sper sa fie asa pana la primavara !!!
  cateva familii au mai multe albine sus pe spetezele superioare , ca cea din poza !!! si nu stiu de ce ???
  izolatie in podisoare am ziare si polistiren !!! sub podisor am burete din acela care se pune sub parchet si mai jos folia !!!
Da' mancare ai,Luciene?
0733691021