Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

pistol28

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 23, 2014, 09:18:37 PM
dupa cum straluceste,pare inox.daca are cat de cat greutate(deci nu/i aluminiu)pune un magnet.inoxul nu se lipeste de magnet

:nono:
Otelurile inoxidabile sunt materiale inalt aliate cu un continut de 10,5% Cr, rezistente la coroziune. Aceste aliaje au o afinitate crescuta pentru oxigen, formand o pelicula de oxid de crom  la suprafata materialului conferindu-i acestuia inoxidabilitatea si rezistenta la coroziune.
Datorita spectrului mare de utilizare si  a compozitiei chimice, otelurile inoxidabile se impart in patru mari grupe : feritice, austenitice, martensitice si duplex.

Otelurile feritice. Otelurile inoxidabile feritice includ clasa 430 si contin ca principal element de aliere , cromul. Pot fi intarite prin tratament termic, se utilizeaza in stare recoapta, au ductibilitate si formabilitate buna. Se utilizeaza pentru confectionarea placilor arhitecturale, la fabricarea cuvelor pentru masinile de spalat, la fabricarea ustensilelor folosite in bucatarie (cutite din inox, tacamuri din inox, diferite cuve din inox , oale din inox), la confectionarea diferitelor matrite pentru industria grea.
Otelurile austenitice sunt acele aliaje utilizate frecvent pentru aplicatii inoxidabile. Clasele austenitice nu sunt magnetice. Aliajele cele mai frecvente sunt otelurile austenitice de fier-crom-nichel si sunt cunoscute ca seria 300. Din cauza continutului ridicat de Cr si Ni, sunt cele mai rezistente la coroziune din grupul otelurilor inoxidabile. Clasa "L" oferta rezistenta superioara la coroziune datorita continutului redus de carbon.
Tipul 304 are cea mai larga utilizare fiind cunoscut si ca ,,inox alimentar" utilizandu-se la confectionarea instalatiilor alimentare, echipamentelor din industria vinului, meselor de lucru, a hotelor, in industria berii, la carmangerii si in principiu in toate domeniile ce tin de industria alimentara.
Alte exemple de utilizare a inoxurilor austenitice sunt:

schimbatoarele de caldura,
mobilierul de bucatarie si a celui stradal,
in constructii cu rol decorativ (balustrade din inox, lifturi, alte structuri) dar si
in industria grea pentru confectionarea diverselor piese, recipienti, cisterne etc.
Tipul 316 este utilizat in prelucrarea chimica, industria celulozei si a hartiei, in industria alimentara cu precadere in mediile corozive.
Tipul 321 este cel mai utilizat in industria petro-chimica.
Otelurile martensitice sunt oteluri inalt aliate cu un continut de crom intre 12-18% si continut de carbon de peste 0,1%, devin austenitice la 950-1050°C si prin calire duc la crearea unei structuri martensitice. Aceste oteluri au o duritate ridicata ce evolueaza o data cu cresterea continutului de carbon. Se utilizeaza la confectionarea produselor ce necesita o duritate ridicata (lame de ras, cutite, foarfeci etc). Pentru o mai buna rezistenta la presiune este necesara o prelucrare in prealabil a suprafetei, eventual slefuirea materialului.
Otelurile duplex combina proprietatile inoxurilor feritice si a celor austenitice. Sunt utilizate datorita rezistentei mari la temperaturi (<1150°C) si in medii corozive, de exemplu in industria metalurgica pentru cuptoarele de tratament termic.

Sursa: http://www.italinox.ro/materiale/generalitati.html
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefanescu

@pistol28: Daca puneai si diagrama Schaeffler................  :D
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)


rusu marius mircea

marius

ves.lucian

  pana in prezent nu am crescut matci !!!
  am 6 nuclee de imperechere compartimentate fiecare in 4 compartimente !!!
  vreau sa populez anul asta macar 4 din ei !!!
  odata si odata tot trebuie sa incep sa cresc matci !!!
  din ce matca , inca nu stiu !!!
  poate gasesc ceva serios la vreun prieten !!!
   :razz: :razz: :razz: :hi: :hi: :hi: :nod: :nod: :nod: :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Lacul din Arad dimineata !!! cu putina zapada !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

COSSONET-ul albit de zapada !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

a venit pana la urma si la Zabrani IARNA !!! Draguta de ea !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Astazi am avut de ajustat vreo 12 podisoare !!!
OSB-ul pentru podisoare la stupii pe 10 rame trebuie sa aiba dimensiunile 420/490 mm !!!
placa de OSB are latimea de 1250 mm !!!
420 x 3 = 1260 mm !!!
plus ca se mai fac 2 taieturi !!! are si panza de circular latimea ei !!!
asa ca ... latimea OSB-urilor va fi " ceva " mai mica !!!
se taie pe lungime si pe latime OSB-ul si ies 15 bucati !!!
asa ca podisoarele ies cu latimea de 41 virgula ... ceva !!!
nu este o problema asa de mare !!!
importanta este lungimea - 490mm !!!
pentru ca pe latura mica corpul are in partea de sus doar 1 cm latime , din cauza faltzului pentru rame !!!
pe latura mare corpul are scandura de 2cm latime !!!
dintr-o placa de OSB ramane ca deseu o fasie de 5 cm latime si 125 cm lungime !!!
mai nimica !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

ajutorul meu din stupina !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

ne obisnuim cu sculele apicole !!!
VINE VARA ACUS !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

mmacreanu

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

ves.lucian

albina saraca a topit zapada de pe stupi , dar nu a mai avut puterea sa se intoarca in stup !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

vine primavara !!! zapada de pe stupi se topeste !!! sa speram ca nu ne mai intalnim cu zapada iarna asta !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Citat din: mmacreanu din Februarie 01, 2014, 07:45:08 PM
cam putina zapada pe acolo :D

  adevarat !!! de azi aproape ca nu mai avem zapada !!! doar prin locurile mai dosite !!!
 
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!