Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

gelu

La Multi Ani tie si familiei...imi permit sa te tutuiesc fiind aproape ,,de.o baie,, sau leat cum se mai zice prin zona Moldovei...cu livada e poveste lunga...am infiintat.o cu gand sa adapostesc o mica stupina, e formata din meri, peri si pruni pe alocuri cires, gutui si un nuc parca...dupa 2 ani, ierna trecuta fiind zapada mare mi.au decimat.o iepurii si caprele, din 2,3 ochi ramasi am format ce se vede...acum am trimis vorba sa mi.o infasoare cu doua randuri de plasa si sper s.o salvez pana.n primavera, stiu ca trebuie un gard din plasa dar am crezut ca merge si fara...total gresit....mai tinem legatura....palmeta nu cred ca iese, pomii fiind plantati la dist. de 3,5m... : sampanie: :thanks: :hi: :hi: :hi:

ves.lucian

Astazi praznic imparatesc !!!
  Boboteaza la manastirea Bodrog !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

S-a sfintit si Muresul !!!
Asa se procedeaza in fiecare an !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

sandupop

Frumoase sarbatori si obiceiuri.. dar si mai frumos este.... Muresul, care la voi este foarte lat, la mine este destul de mic ca sunt aproape de izvor. Muresul ne....spala pe amandoi.Toate cele bune tie si familiei. :hi:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

ves.lucian

  Da , dar prima data te spala pe tine , si apoi pe mine !!!
   :rotfl: :rotfl: :rotfl: =)) =)) =)) :hi: :hi: :hi: :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

sandupop

Sper ca nu vrei sa ....schimbam... :) :) :)
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

ves.lucian

Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

cele mai recente scule achizitionate !!! nu am vrut sa scriu ultimile scule ( Doamne fereste asa devreme ) !!! :lol:
capsatorul bun la fixat sita AV si l-am mai folosit la fixarea izgonitoarelor de plastic !!!
trusa de freze utila si ea la facut gaurile in OSB-ul podisoarelor pentru hranitoarele de plastic , si am mai facut cu ea gaurile pentru izgonitoare !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

ce parere aveti despre acest model de corp ???
nu are brauri , dar ii voi pune !!!
in schimb faltul in care stau ramele are adancimea de doar 1cm , si astfel partea de sus a spetezelor superioare este la nivelul corpului !!!
astept pareri si pareri !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

tassevasi

  Daca  nici jos nu ai spatiu , ceia  ce asa cred ,  nu ai  avea  alta  solutie  decit sa mai adaugi jos 1cm material  si unde sta ramele sa te  chinui cu o freza  sa mai adincesti  1cm
  Parerea mea.  Numai bine  :hi: :hi:

dorindafi

la podishor dac il foloseshti va trebui sa-i faci o supra-naltzare
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Marius-ursulakhe

Nea Luciane la mine toti stupii sunt asa facuti si avantajul este ca podisorul sau magazia calca direct pe acele speteze ale rameleor si nu mai am nevoie de cuie in rame la roii pe care ii duc in pastoral si care nu ocupa toata cutia

RazvanTi

daca de la partea de jos a ramei si pana la marginea de jos a cutiei ai spatiu liber de 1cm maxim e ok
daca nu, nasol ca strivesti albina intre ramele de jos si cele de sus
corpurile am vazut ca sunt facute in 2 moduri:
1 falt unde se sprijina rama de 2cm adancime si jos rama e la ras cu fundul cutiei
sau
2 falt de 1cm cu 1cm liber jos pana la fundul cutiei.
NU se pot folosi corpuri de la 1 la2 sau invers
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

petru.atudorei

Citat din: ves.lucian din Ianuarie 12, 2014, 06:53:52 PM
cele mai recente scule achizitionate !!! nu am vrut sa scriu ultimile scule ( Doamne fereste asa devreme ) !!! :lol:
capsatorul bun la fixat sita AV si l-am mai folosit la fixarea izgonitoarelor de plastic !!!
trusa de freze utila si ea la facut gaurile in OSB-ul podisoarelor pentru hranitoarele de plastic , si am mai facut cu ea gaurile pentru izgonitoare !!!

Am si eu un capsator de genu.. si freze exact la fel..
Dar esti multumit de capsator? Cam ramane blocat. si nu bate capsele bine.. eu am folosit la prinderea floiei pe capace..pana sa le pun tabla.. si scandura era de brad..deci nu e tare.

Marius-ursulakhe

Razvane eu imi fac cutile exact ca in modul cu nr doi de prezentare