Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

silviu

Hai ca te-am prins in direct!Nu de peri vorbeam ,ci de meri.De meri as vrea sa-l fac si eu daca voi putea(sti tu cum e,ambitii multe,posibilitati de investitii ... putine) dar m-a vrajit gradina ta si poate incerc si eu.La mine in sat este o pepiniera a statiunii pomicole Bistrita si as putea cumpara meri.Sa-i plantez si cand sunt mai maricei(la anul eventual) sa-i altoiesc cu soiurile care vreau eu?Asta ca sa obtin o tulpina joasa la 80 cm.cum o ai tu?Sau pur si simplu sa-i plantez si de acolo sa incerc sa formez coroana.Eu in principiu nu am lucrat de loc horticultura,numai legumicultura la CAP si nu prea ma stiu la pomi.
                     Cu stima,
                           Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

stefan1

Citat din: ves.lucian din Februarie 24, 2013, 08:37:05 PM
un noroc si mai mare este faptul ca in spatele stupilor am vreo cateva hectare de teren mlastinos unde toamna apare rachitanul , menta salbatica , centaurea jacea ( nu stiu decat denumirea stiintifica ) !!! din cate stiu , conteaza mult !!! mai ales pe vreme de seceta !!!  :hi: :hi: :hi:

  Este mare adevar! Zonele umede ofera cele mai bune culesuri. Grija insa ca in asemenea zone si umiditatea aerului este aproape de saturatie si esti mai predispus la aparitia puietului varos si a condensului in stupi la iernare, daca nu au suficienta aerisire.
  Centaurea este una din cele mai bune plante pentru albine. La bulgari si sarbi au facut analize polinice la toata mierea recoltata de la cate o familie (din diferite zone) pe timp de un an. Polenul din genul Centaurea este printre cele mai intalnite in miere, dovada ca sunt plante mult vizitate de albine si cu perioada lunga de inflorire.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

Citat din: silviu din Februarie 24, 2013, 08:57:00 PM
Hai ca te-am prins in direct!Nu de peri vorbeam ,ci de meri.De meri as vrea sa-l fac si eu daca voi putea(sti tu cum e,ambitii multe,posibilitati de investitii ... putine) dar m-a vrajit gradina ta si poate incerc si eu.La mine in sat este o pepiniera a statiunii pomicole Bistrita si as putea cumpara meri.Sa-i plantez si cand sunt mai maricei(la anul eventual) sa-i altoiesc cu soiurile care vreau eu?Asta ca sa obtin o tulpina joasa la 80 cm.cum o ai tu?Sau pur si simplu sa-i plantez si de acolo sa incerc sa formez coroana.Eu in principiu nu am lucrat de loc horticultura,numai legumicultura la CAP si nu prea ma stiu la pomi.
                     Cu stima,
                 
          Chis

  daca vrei meri este extrem de simplu !!! de la pepiniere ii cumperi gata altoiti !!!
  socotesti cat spatiu ai la dispozitie si socotesti un mar la fiecare metru lungime !!!
  daca mai vrei detalii , ma suni !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#903
  astazi un zbor mai mult decat superb !!! poate nu va place poza de jos !!!  :rotfl: =)) =D> :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#904
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

  Foarte faina poza cu ghiocelul!!! Merita sa ajunga pe siturile pentru ghiocei!
Vedeti ce culoare are polenul de ghiocei? Multi au impresia ca ar fi crem sau galben, dar el e portocaliu. Mai e o specie de ghiocei cu un polen ceva mai sters la culoare, galben-portocaliu.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

incet , incet apar floricelele !!! nu le stiu numele  :hi: :hi: :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

#907
  Au un nume foarte interesant: Veronica persica (adica din Persia, desi in realitate provine din Caucaz). In romana i se spune si soparlita. In italiana i se zice Ochii Madonei. A fost adusa in Europa pe la 1800 si s-a impamantenit si raspandit in toata Europa cu exceptia zonelor foarte reci, de la zonele joase pana la cele montane. E iubitoare de azot si un indicator a locurilor bogate in azot.
  Infloreste din februarie pana in decembrie, dar in conditii favorabile infloreste si in timpul iernii. Totusi in afara de primavara numarul de flori este mai mic. Este polenizata de insecte dar se poate si autopoleniza. Un lucru interesant cu ea este ca dupa polenizare, frictul format se fereste de lumina (fototropism negativ). Tija cu fructul de o forma interesanta (vezi foto), se curbeaza in jos. Inainte de maturare tija creste si mai mult si implanta fructul in pamant. Semintele, pana la opt intr-o capsula au intr-un cap o mica portiune (elaiosoma 'elaios'=maslina si 'soma'=corp), care contine carbohidrati si uleiuri care atrag furnicile. Acestea duc semintele la cub, le consuma partea uleioasa, iar samanta propriuzisa este apoi carata cu resturile din cuib in locul de depozitare a 'gunoaielor', aceasta fiind jmecheria lor de ase raspandi (si urzicile fac la fel). Se numeste myrmechorie (raspandirea prin furnici). Soparlita se raspandeste si vegetativ, face stoloni sau tije care se indeparteaza pana la 30-40 cm de planta mama si creeaza alta planta.
  Nu am date despre potentialul ei melifer, dar genul Veronica cuprinde cca 500 de specii oarecum asemanatoare, dar care infloresc mai tarziu. O specie foarte asemanatoare doar cu florile putin mai albastre si cu inflorire de pe la jumatatea lui aprilie (dar la Lucian am vazut ca si papadia infloreste in februarie si deci ar putea sa fie aceasta specie) este Veronica chamaedrys sau stejarelul. Si el se mai numeste  soparlita, bobornic, samcuta. De aceasta se spune ca are oferta medie de nectar si de polen.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

#908
mare multumire !!!  :ok: :yes: :thanks: :hi: :-c :-c :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

la targ la Novi-Sad !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

de prin Serbia si Novi-Sad !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

tot de prin zona !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

achizitii din Serbia !!! doamna nu este din Serbia !!! e de prin zona !!! se tine de mine !!! asa-i place ei !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

si mai am !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

sa mai vedem !!! urmatoarea poza va fi cu ceea ce scrie pe bune !!! sper la rapita !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!