Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

  nu sunt mai grosi peretii pentru ca o magazi de-a mea mi se potriveste la fix !!!
  problema este pe inaltime !!! ramele din magazia mea sunt mai sus cu vreo 2 cm !!!
  maine fac poze si vedem mai bine !!!   :hi: :yes: :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

poze mai de aproape cu urdinisul de la ultimul stup primit !!! reductorul de urdinis banuiesc ca se poate scoate !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

o imbinare intre corpuri pe care inca nu am intalnit-o !!! corpul de sus coboara pana la nivelul unde este diafragma ( dupa ultima rama ) la perete !!!
are falt si pe latura mare unde coboara corpul de sus !!!
partea de jos a catului 1/1 are cum s-ar zice " trei nivele " !!!
ramele sunt mai jos ca la un corp obisnuit !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

catul 1/1 intors cu susu-n jos !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

model de insarmare cu 5 sarme verticale si inca doua oblice !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

vreau sa vad cati colegi stiu ce fel de scula este aceasta si la ce se folosea !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Ozzy

unealta pentru recoltat morcov, sfecla.... ?

ves.lucian

  nu, nu !!! este departe !!!    :hi: :nono: :rotfl: :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

dorindafi

Citat din: ves.lucian din Noiembrie 03, 2012, 06:11:03 PM
vreau sa vad cati colegi stiu ce fel de scula este aceasta si la ce se folosea !!!
=)) poate cei mai de mult sa-shi aduca aminte
am shi eu una numai ca manerul este in forma de   L  intors shi a fost folosita prima data prin anii 65 pe cand parintzii mei erau ciobani in ciacova jud. timis
era sa uit - e functzionabila shi acum  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mape 48-petru manea

dorin stie ca au fost parintii lui prin timis ---am si eu o asa scula acasa ramasa de la tatal meu care avea si oi --nu spun inca la ce se foloseate ---sa vedem si pe altii din alte zone

orbanstefan64

Citat din: ves.lucian din Noiembrie 03, 2012, 06:06:42 PM
poze mai de aproape cu urdinisul de la ultimul stup primit !!! reductorul de urdinis banuiesc ca se poate scoate !!!
luciane !!! fa falturile la piesele laterale dr stg ca frontul  si spatele sa ti acopere sturturile
ii numa un sfat  :hi: :hi: :hi:

ves.lucian

  nu prea am inteles , dar inca nu stiu ce fac cu acest stup !!!
  planul meu ar fi sa pun peste cuibul care este impreuna cu fundul ( nedetasabil ) doua magazii de 1/2 !!!
  este diferenta vreo 2 cm intre rame , dar as inalta falturile in care stau ramele si ar fi in regula !!!
  cu celalalt cuib as face cumva sa-l adaptez la un fund AV pe care il am , si la fel doua magazii deasupra !!!
  nu prea as vrea sa-l folosesc cu ambele corpuri unul peste altul , dar si aceasta poate fi o varianta !!! 
  sanatate maxima !!!    :hi: :nod: =D> :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

antiopa din ardeal

 Mai dati-mi ceva amanunte despre scula pozata mai sus ca sa pot sa incerc sa ghicesc. Cum ar fi domeniul de utilizare ca banuiesc acesta nu este apicultura. Daca se foloseste la oi nici nu incerc. Nu cunosc de la oi decat casul branza urda si...tocana la ceaun. :hi:

Nea Costica din Buzau

Salut Lucian  :hi:

Iti arat niste poze, si te intreb ; tu cultivi asa ceva in gradina ta  =)) =))
Na ca te-am depasit si eu la ceva   :yes:
ps scula aia se foloseste la pedichiura?  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

ves.lucian

  ma bucur ca scula mea ( de fapt a bunicului ) starneste interes !!! la capitolul ciuperci nu ma pricep deloc !!! dar tare imi place sa le mananc !!! urmeaza jn curand o perioada in care voi consuma mai multe ca de obicei !!!    :hi: :nod: :razz: =D> :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!