Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

happy

Poate ai vrut sa spui ca a sucombat! :uimit: Brancotat nu prea exista in Dex!!!
Intrebare:La un stup vertical cu fund antivaroa se scot tablele de pe fund de tot pe sezonul rece? Am pus folie etans deasupra ramelor si deasupra lor textile!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

ves.lucian

  brancotat este un regionalism pe care il mai folosesc din cand in cand !!! 
  scoate tablele daca ai pus folie !!! altfel vei avea mult condens , mucegai , boala etc. in stupi !!!
  le pui inapoi cand apare masiv polenul !!! depinde de zona ta !!!
  aparitia polenului stimuleaza matca sa ponteze si bagand tablele o ajuti !!!
  mai " ne scriem " !!!  :hi: :nod: :razz: =D> :-c :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

happy

La fel cum la mine (Grindu,Ialomita)se spune tocitoare la cada in care se pun strugurii toamna! :wink2:
Deci pana la primavara las stupii verticali cu fundul gol.Daca racesc la rinichi sa vezi ce-ti fac!  :)
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

ves.lucian

  poti sa nu-i lasi in fundul gol !!! dar atunci scoti folia !!! folie si fund plin nu are cum sa mearga !!!
  eu asa am iernat iarna trecuta , cu folie si cu fundul gol , si am pierdut unu din 26 !!!
  cum doresti !!!
  daca nu vrei asa , mai intreaba si pe altii !!!    :hi: :nod: :razz: :smile: :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Bistriteanul

Citat din: stefan1 din Septembrie 30, 2012, 12:57:56 AM
  Cred ca florile se numesc Symphyotrichum novae-angliae. Pot fi de mai multe culori de la roz sau chiar alb la rosu albastru sau violet. Sunt flori de toamna, august septembrie si poate si ceva octombrie. Au oferta buna si de nectar si de polen. Sunt vizitate insa si de fluturi si bondari.
  Uite si poze:
  https://www.google.com/search?q=Symphyotrichum+novae-angliae&hl=en&client=firefox-a&hs=LI6&rls=org.mozilla:en-US:official&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=gG5nUOnGHMjatAbFzIDADQ&ved=0CDMQsAQ&biw=1016&bih=567

  In germana se numesc Raublatt-Aster adica 'frunza-aspra'. Aster era genul la care au fost intai clasificate, dar cercetari genetice mai recente au dovedit ca acest grup de flori originare din America sunt un gen aparte, Symphyotrichum.


Am gasit scris ca mierea de Asteri cristalizeaza foarte repede.

Textul original:
"A good plant for late summer and fall, though should be planted in limited amounts. An advantage is that asters will go through frost to 28 degrees. A disadvantage is that honey from asters will crystallize very quickly, making it necessary to feed bees in the winter if the hive has too much honey from this one source."


Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

ves.lucian

ieri am primit un nesperat cadou !!! un stup pe care il vedeti in imagine !!! cuib pe 10 rame , cat 1/1 , dar un model mai deosebit !!!
inca nu am vazut asa imbinare la corpuri !!!
din pacate pozele de detaliu nu mi-au iesit !!!
le voi face sambata !!!
ii multumesc binevoitorului si Dumnezeu sa-l rasplateasca !!!   :hi: :nod: :razz: =D> :-c :thanks: :yes: :ok:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Marius-ursulakhe

Frumos domnu lucian sa va bicirati de el si de ceea ceva gazdui acesta  :bzz:  :bravo:  ^:)^
dumneavoastra ati prelucrat lemnul sau ati cumparatchi de stup ne asamblat (cat a costat?)

ves.lucian

  am spus ca l-am primit cadou asa cum il vedeti !!!
  si din pacate nici macar nu il cunosc pe binevoitorul care mi l-a daruit !!!
  am platit doar transportul !!!   :hi: :nod: :rotfl: =D> :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

dorindafi

ce anume zici ca e asha deosebit  :uimit:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ves.lucian

  imbinarile  intre corpuri !!! sambata vin cu poze !!! am un aparat foto la care a murit display-ul si fac pozele cum pot !!! la urma aleg din ele !!!    :hi: :nod: :razz: =D> :-c :yes:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

orbanstefan64

Citat din: ves.lucian din Octombrie 30, 2012, 10:07:50 PM
  poti sa nu-i lasi in fundul gol !!! dar atunci scoti folia !!!
in cazul asta tre sa ai fante de aerisire in capac !

ves.lucian

#656
  cred ca nu am inteles bine !!!
  eu am sita complet deschisa acum , peste ramele din cuib folie , peste folie polistiren extrudat de 6mm , podisorul din osb in care am pus ziare ( podisorul nu are sita deloc ) si capacul peste !!!
  nu stiu pentru ce as avea nevoie de aerisire in capac la acest sistem de iernare ???
  sistemul se numeste clopot daca am inteles bine !!!
  fundul complet cu sita si cat mai etans sus !!!
  sanatate maxima !!!    :hi: :nod: :razz: :-c
 
  am inteles pe dos de la inceput !!!
  cand am citit a doua oara mi-am dat seama ca am gresit !!!
  nea Gica spunea ca la fund plin poti sa pui pui folie , pui podisor , ziar si capacul , cu conditia sa ai deschis urdinisul la maxim !!!
  si gratie antisoareci , bineinteles !!!  ^:)^
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

antiopa din ardeal

Citat din: ves.lucian din Octombrie 31, 2012, 09:07:33 PM
ieri am primit un nesperat cadou !!! un stup pe care il vedeti in imagine !!! cuib pe 10 rame , cat 1/1 , dar un model mai deosebit !!!
inca nu am vazut asa imbinare la corpuri !!!
din pacate pozele de detaliu nu mi-au iesit !!!
le voi face sambata !!!
ii multumesc binevoitorului si Dumnezeu sa-l rasplateasca !!!   :hi: :nod: :razz: =D> :-c :thanks: :yes: :ok:
Faina lada!
Cate rame incap intr-un corp?
Ramele sunt DB?
Intre rama de sus si cea de jos ce luft ramane? :hi:

ves.lucian

  10 rame Dadant !!! nu ramane distanta decat daca pun magaziile mele !!! au alta constructie !!!
  fac poze maine mai detaliate !!!    :hi: :nod: :razz: =D> :-c :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

antiopa din ardeal

 Abia astept sa vad pozele. Cred ca peretii lazii sunt ceva mai grosi de 2,5 cm.

PS Berea o bem la targ la Sighisoara daca veniti. :hi: