Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

  cate dintre Daciile din imagine or fi carat albine oare ???   :rotfl: :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  acesta a fost un contor trifazic electronic marca --- !!! s-a cam incalzit " putin " !!!    :rotfl: :hi: :rotfl:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

pharaonu75

Citat din: ves.lucian din Octombrie 04, 2012, 06:56:29 PM
  cate dintre Daciile din imagine or fi carat albine oare ???   :rotfl: :hi:

A mea mai cara si acum, desi nu arata mult mai bine decat cele din imagine!
=)) =)) :rotfl: :rotfl: =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ves.lucian

  si eu am tot Dacie !!! saptamana trecuta i-am tras o farba !!! si nici macar nu arara rau !!!  :hi: :nono: :nod:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

antiopa din ardeal

 Vopseaua e mai scumpa decat toata masina :hi:

ves.lucian

  te apropii de adevar , dar a mea nu este cea mai batrana !!! nu are " decat " 16 ani !!!   :hi: :razz: :rotfl:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  va salut PE TOTI de la inaltime !!! :hi: :nod: :rotfl: :yes:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

pharaonu75

Vrei sa protestezi pe macarale??  =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ves.lucian

  nu !!! vreau sa castig un ban cinstit la al doilea loc de munca !!! :nod: :hi: :beer: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

am avut o situatie delicata care s-a rezolvat cu bine !!! cred ca m-a ajutat Dumnezeu si vremea buna din ultima vreme !!!
in 15 sept. verific cel mai puternic stup !!! surpriza !!! botci de salvare roase !!! din fericire am vazut-o pe tinerica !!!
a avut mult puiet capacit !!! cand a eclozionat tot , pe ramele unde a fost puiet aveam coronite de 2 degete !!! mici de tot !!! abia le vedeai !!!
m-am gandit sa-i dau sirop in primul rand sa umple ramele goale !!!
mi s-a parut ca i-am dat cam mult !!! a umplut peste tot !!!
chiar ma gandeam ca matca tanara nu va avea unde sa oua !!!
in 27 .09 am vazut cateva celule golite de sirop si lustruite !!! am zis ca data viitoare ar trebui in mod normal sa vad oua !!!
astazi 06.10 am vazut larve pe mijlocul unei rame si pe langa ele oua !!!
la alte rame nu m-am mai uitat !!!
m-am linistit cu adevarat !!!
tot atunci in 27.09 i-am facut si ultimul varachet pe anul asta !!! am zis ca daca tot nu mai are puiet , n-ar strica !!!
larvele si ouale le-am gasit pe o rama mai neagra pe care dinadins am pus-o pe mijlocul stupului impreuna cu alte doua !!! le-am gasit mai inspre peretele din fata al stupului , cel spre soare !!! cred ca pana la urma voi intoarce cuibul cu 180 grade !!! era sa scriu Celsius !!! 
celelalte rame sunt de anul asta construite !!!
dupa matca nici macar n-am fost curios sa caut !!!
sunt bucuros si linistit !!!
sper ca la primavara tot 10 sa numar !!! nu le-am mai chinuit sa le mai fac poza !!!   :hi: :razz: =D> :yes:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

tassevasi

     ""sunt bucuros si linistit !!!
sper ca la primavara tot 10 sa numar !!! nu le-am mai chinuit sa le mai fac poza !!!  ""

   Ma bucur pt  tine Luciane  si-ti apreciez efortul  de a-ti reveni  la o  situatie normala .
   =D> =D>  :bravo:
   Numai bine si sanatate sa ai .   

ves.lucian

  multumesc si tie iti doresc la fel !!!   :hi: :razz: :ok: :thanks:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

G. Iulian

Iernare ușoară, mai verifică-i înainte de împachetare, eu am avut surpriza ca la un roi să nu găsesc prea multă mancare dar am gasit albine multe, am sunat la cel de unde am luat patru roiuri și mi-a explicat că la acesta a avut probleme cu matca, nu s-a întors de la zbor și cea de acum e cea mai tânără adică din iulie și de aceea a pontat până târziu. Îi dau rame de la rezervă și rezolv. Oricum ai mai multă experiență ca mine, eu am ținut doar să îți prezint ce am întâlnit eu.   :hi:  :hi:  :hi:

ves.lucian

  multumesc frumos !!! raman dator !!! am mai auzit ca fiind matca tanara baga mare cu ouatul !!!   :hi: :razz: =D> :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

G. Iulian

Din experienta ta îmi poți spune cam câtă miere ar trebui să aibă un roi restrâns pe patru rame? E prima iarnă și tare aș vrea să nu subevaluez necesarul de miere pentru iernat. Eu acum am la roiurile pe patru rame mai putin cel cu **problema** cca 8-9 kg miere capacita. Mai trebuie să mai bag ceva de completare? Mulțumesc anticipat de răspuns.  :hi:  :hi:  :hi:  :-c