Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Este devreme pentru Mavrirrol. Benzile vor fi propolizate si rezultatul eficienta scazuta.

ves.lucian

  multam fain , domnule bucovineanu !!! mai inainte am citit despre Mavrirol pe celalalt forum o postare despre Mavrirol !!!
  am citit si varianta la inceput de septembrie , si in octombrie !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bucovineanu

In octombrie e cel mai bine. Atunci nu mai aduc propolis. Odata puse se lasa  in stup pana in primavara.

ves.lucian

Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

balasbebe

Cam tarziu sa mai astepti matca la ora asta. Pana depune, pana ies se face octombrie. Este mult prea tarziu. Daca era una imperecheata deja era bine, dar si asa este prea putin. Pana la primavara ramane si nu ramane. Fa ceva ca este mult mai bine. Lasi matca se se imerecheze dar numai pe 100-200 de albine. Este pacat sa irosesti albinele care oricum astea care sunt acum pana in februarie nu traiesc.

ves.lucian

  multumesc frumos , domnule Balasbebe !!! :hi: :nod: :wink:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

antiopa din ardeal

#501
Citat din: ves.lucian din August 20, 2012, 06:20:10 PM
   vreau sa-ti vad perii !!!.........

Scuze de intarziere!!!!!

Dupa cum se vede in poze situatia nu este roza 100%.  Dar nu din vina celor care au altoit (adica eu 2 buc. si fiica 2 buc.). S-a gasit un neatent care nu a avut grija si a avariat din greseala un par total si al II-lea de jumatate adica o mladita din 2 puse. Acum am o alta problema. Perii sunt apropiati unul de altul (cam 2 m intre cei de pe extreme) si suficient de grosi incat sa-i omor daca incerc sa-i mut. Anul trecut am transplantat din aceasi zona vreo 15 buc. si din cei pusi in gradina mea nu s-a prins niciunul. Am dat cativa la niste prieteni dar si la ei majoritatea au dat coltul. Perii sunt altoiti pe portaltoi de par franc deci de talie mare. M-am gandit sa-i pun pe spalieri dar banuiesc sa nu faca obiectul, spalierii nu au decat vreo 2 m inaltime.
Ce ma sfatuiti?

ves.lucian

  ca sa poti pune perii pe spalier trebuie sa fie altoiti pe gutui !!! daca sunt altoiti pe par franc au vigoare prea mare !!!
  vigoarea unui pom altoit este data de portaltoi si nu de soiul in sine !!!
  daca vrei sa-i muti trebuie sa faci gropile mai mari si sa tai cat mai putine radacini !!! de mutat cel mai bine toamna !!!
  pentru ca ii afectezi o parte din radacini , trebuie sa-l " ajuti " prin taierea unei parti din coroana : eliminarea unor lastari , scurtarea lor , dar astea doua de la urma , adica " ajutorul " il faci primavara devreme cand se trezeste la viata !!!
  mai este o treaba interesanta cu mutatul !!! ar fi bine daca poti atunci cand ii muti sa tii cont de punctele cardinale !!!
  important este sa il pui in noua locatie orientat la fel cum a fost in vechea locatie !!!
  gropile se fac cat mai mari !!!
  partea de sus a pamantului din groapa o pui intr-o parte , partea de jos a pamantului din groapa il pui in alta parte !!!
  cand astupi groapa inversezi pamantul , pentru ca pamantul care a fost in partea de sus a gropii este mai fertil si trebuie sa fie mai aproape de radacini !!!
  fa gropile cat mai mari !!!
  poti  sa le faci de 1 metru pe 1 metru de largi si 1 metru de adanci !!! daca pui pomii in teren intelenit 1,5 metri pe 1,5 metri gropile !!!
  este necesar asa pentru ca radacinile firave care cresc sa poata patrunde usor prin pamant !!!
  apa in primul an fara economie ( 4 galeti o data pe saptamana ) si ingrasamant foliar in primul an pana se prinde !!!
  daca in august este inca verde , pomul nu se mai usuca !!!
  spor la treaba si " ne mai scriem " !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  o poza din categoria " omul si natura " !!! :hi: :smile:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

acest mar se pare ca vrea sa ma paraseasca !!! i-am luat de doua ori din mere cel putin jumatate de fiecare data !!! asa de multe a avut !!!
si totusi se pare ca se duce !!! asta este si n-am ce face !!! il las pana la primavara sa vad cum trece iarna !!!  :yahoo_cry:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

poza pusa special pentru Iunicu !!!  :hi: :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

un fenomen interesant !!! la un stup ce nu are albine in el , am gasit albinele din poza !!! nu sunt multe , dar se manifesta tipic pentru albionele ramase fara matca !!! fundul sus si dau din aripi !!! miercuri seara le-am observat si astazi cand am plecat la Arad inca erau acolo !!! triste mi s-au parut , mai ales dimineata !!! azi am avut 18*C dimineata , in schimb joi dimineata au fost 11*C !!! nu prea pricep fenomenul !!! :shock: :roll:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

rama de ME din corpul de jos !!! mi se pare tare interesant rama cu puiet in partea de sus si fara coronita de miere !!! :D :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

si o rama din stupii mei !!! inca aduc bine polen , mai ales dimineata , dar toata ziua cara !!! cu proviziile stam bine , multumesc lui Dumnezeu !!! mai completam pe unde este cazul :P !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

happy

Ai pus si tu rama cea mai frumos lucrata =D> Oricum este o toamna calda si albinele au timp sa-si pregateasca iernarea!Succes in continuare!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!