Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian


ves.lucian

Citat din: bucovineanu din August 18, 2012, 06:59:22 PM
Citat din: ves.lucian din August 18, 2012, 06:36:17 PM
inceput de propolizare la colectorul de propolis !!!
Sigur e colector de propolis? mai degraba pare a fi gratie Hanemann.

   a mai zis cineva acelasi lucru !!! abia daca trece tantarul prin colector !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  un pom inflorit foarte cautat de albine !!! sa fie oare evodia ???
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

  Asa arata florile de Evodia. Ramurile de obicei sunt mai rasfirate. Se pare ca creste intr-un sol fertil. Urmareste cam cat dureaza perioada de inflorire.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

am uitat sa va spun !!! dupa al doilea tratament cu varachet , facut cu varojetul meu manual , a fost musai sa spal borcanul !!!
cred ca pe viitor il voi spala dupa fiecare tratament !!!
chiar daca se afuma serios borcanul , se vede bine " jarul " facut de fitil cand arde si cand s-a stins , treaba este gata , urmeaza stupul urmator !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

antiopa din ardeal

Citat din: ves.lucian din August 18, 2012, 06:29:38 PM
abundenta de hamei !!!astazi am fost sa-l vad , miroase super dar albine pe el nu am vazut !!! un vecin zice ca aduna de la hamei la anumite ore !!!
s-ar putea , dar nu pot sa stau toata ziua langa el !!!
Salutari d-le Lucian!

Nu cred ca in poza este hameiul ( ma refer la cel care se baga in bere) Nu stiu cum se numeste planta, seamana mult la frunza cu cea a castravetelui si face niste fructe ca niste oua cu tepi, la inceput verzi si mai tarziu portocalii. Si in zona noastra se intalneste, mai ales pe malul apelor si multi stupari spun ca produce nectar.

  PS. Sper sa imi inving lenea si sa pun intr-o seara poze cu perii altoiti in despicatura in  primavara acestui an.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: ves.lucian din August 20, 2012, 07:39:53 AM
am uitat sa va spun !!! dupa al doilea tratament cu varachet , facut cu varojetul meu manual , a fost musai sa spal borcanul !!!
cred ca pe viitor il voi spala dupa fiecare tratament !!!
chiar daca se afuma serios borcanul , se vede bine " jarul " facut de fitil cand arde si cand s-a stins , treaba este gata , urmeaza stupul urmator !!!
D-l Lucian, imi dau o parere,daca a-ti pune si o sita decupata pe fundul borcanului,indoita un pic ca sa treaca mai usor aerul pe sub ea, e mai sigur zic eu, am mai vazut o farianta cu un afumator la care s-a atasat o teava turtita la capat, am sa incerc azi o improvizatie cu un afumator mai mic...Sanatate!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

antiopa din ardeal

Citat din: ves.lucian din August 19, 2012, 10:04:56 PM
  un pom inflorit foarte cautat de albine !!! sa fie oare evodia ???

  Si eu cred ca este evodia. Ce ma mira este faptul ca mai e inflorita la sfarsitul lui august. Sau cumva poza este mai veche? Evodia al meu (sau a mea nu stiu cum e corect) a fost inflorita cred ceva mai mult de o luna asta pana prin 15 august si la fel ca anul trecut toate florile s-au scuturat si nu face deloc seminte. In schimb evodia din Tg-Mures nu mai e inflorita de la sfarsitul lui iulie si se vad deja ciorchinile cu seminte.

stefan1

#488
  Reproduc un mesaj de pa Stuparitul, al lui  moc_sor, din 2007:
"Am observat arborii Evodia maturi de la gradina botanica din Iasi acum citiva ani cand ma pasionat subiectul si am constatat urmatoarele:
-infloresc la inceputul lui Septembrie si ating deplina inflorire catre sfarsitul lunii, la sfarsitul lui Octombrie au fructe (ca niste capsule mari cat o castana) si flori (galbui la forma ca cele de soc )din abundenta iarna ii prinde  inca cu flori.
-datorita vremii schimbatoare si in racire din aceasta perioada sunt foarte buni pentru un cules usor de intretinere, de recolta nu.
-puietii de evodia sunt f.pretentiosi in primul an"

  Moldovenii pot verifica.
  Am mai scris si eu tot acolo, ca sunt  5 specii de Evodia si numai una din acestea are vreo 50 de varietati, din care 20 in China.
  Amintesc si aici ca Evodia are flori masculine si feminine. Cam 2/3 din flori sunt masculine. In jur de 20% din copacii de Evodia sunt exclusiv masculini. Astia nu fac fructe. Se pare ca florile masculine infloresc ceva mai devreme decat cele feminine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

Citat din: antiopa din ardeal din August 20, 2012, 09:55:33 AM
Citat din: ves.lucian din August 18, 2012, 06:29:38 PM
abundenta de hamei !!!astazi am fost sa-l vad , miroase super dar albine pe el nu am vazut !!! un vecin zice ca aduna de la hamei la anumite ore !!!
s-ar putea , dar nu pot sa stau toata ziua langa el !!!
Salutari d-le Lucian!

Nu cred ca in poza este hameiul ( ma refer la cel care se baga in bere) Nu stiu cum se numeste planta, seamana mult la frunza cu cea a castravetelui si face niste fructe ca niste oua cu tepi, la inceput verzi si mai tarziu portocalii. Si in zona noastra se intalneste, mai ales pe malul apelor si multi stupari spun ca produce nectar.

  PS. Sper sa imi inving lenea si sa pun intr-o seara poze cu perii altoiti in despicatura in  primavara acestui an.

  vreau sa-ti vad perii !!! in legatura cu hameiul iti spun eu cum este !!! " ouale " de care zici tu sunt fructele !!! le gasesti in planta femela !!! ce am fotografiat eu este planta mascul !!! are floarea ca o mana cu 5 degete !!! hameiul este ca si salcia : planta mama si planta tata !!!
  sanatate maxima tuturor !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

astazi am ajutat " muher-ul " la bulion !!! am folosit arzatorul pe care de fapt l-am cumparat pentru facut sirop !!! in casa daca fierbeam era criminal !!!
asa cum am facut a fost chiar placut !!!
mi-am mai facut o tabla groasa de 5 mm si de 50/50 cm de mare !!! vine pusa peste arzator si sambata coacem vinete !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

cica Dulcofructul combate varoza !!! nu am gasit scris pe el ce substanta combate varoza !!! poate ma lamureste cineva !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

azi dupa al treilea tratament cu Varachet am pus benzile de Mavrirol !!!
cu scuzele de rigoare am dezinformat pe cineva fara sa stiu eu bine !!! am stiut ca Mavrirolul contine una din substantele ce sunt in Varachet , dar am scris ca este amitrazul !!! EROARE !!! substanta activa este taufluvalinatul !!! mai are si ceva excipienti pe langa !!! scuze , scuze si iar scuze !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

am stupi care au anumite imperfectiuni , mai mici sau mai mari !!! le corectez cu burete de geamuri !!! din pacate , munca in plus , dar n-am ce face !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

si acuma , surpriza !!! unul din roii pe care ii am in custodie , cand i-am pus mavrirolul am dat o mica raita printre rama !!! puiet capacit este , larve nu este , oua nu este !!!
pe o rama gasesc cele 2 botci din partea de jos a ramei , plus una mai sus in stanga !!! " batrana " nicaieri !!! batrana era de fapt matca cumparata in vara asta gata imperecheata !!!
din fericire am vazut-o pe " tinerica " !!! frumoasa , nimic de zis , dar astept sa vad oua !!!
sa speram ca va fi bine !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!