Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

happy

II stiu pe cei de la Sieberz,am cumparat de la ei acum 2 aniplante ornamentale.Intre timp au devenit cam scumpi si au aparut altii mai ieftini ,tot cu plante din Ungaria,Starkl se numesc!Soiul acela rosu am luat deja,fructele sunt tot mici ca la Issai.Conteaza sa reziste la frig pana la urma!Te anunt unde gasesc mai ieftin kiwi ca acelea din comert si care sa rezistye la -30grade!Cei de la Agronomia Bucuresti au asa ceva dar scumpi tare!Dl profesor Peticila face cecetari pe bani cam multi :finger: Mai sunt unii la Ostrov care se ocupa cu asa ceva!Trebuie sa-i contactez! :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

ves.lucian

astazi mi-am cumparat o noua scula !!! am cautat varojet electric , cu baterii si am gasit in final , dar scump !!!
m-am gandit sa incerc varianta " varojet manual " , de 5 ori mai ieftin !!!
am si ars o hartie de varachet fara sa pun picaturi si arde super !!!
sambata sau vineri dimineata il pun la treaba !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

am pus intr-un cat de 12 rame , rame late de 45 mm !!! nu au intrat decat 9 in loc de 10 cate trebuia !!!
am pus doar 9 si o rama oarba lata de 37 mm !!!
am ramas cu o jumatate de foita !!!
ce sa fac cu ea ???
am lipit-o pe o rama mare in partea de sus si le-am lasat pe ele sa construiasca ce vor !!!
au construit-o partial cu celule de lucratoare si cu celule de trantor !!!
am vrut initial sa sparg cuibul cu ea , dar pana la urma am pus-o langa puiet !!!
poate era mai bine sa sparg cuibul cu ea !!!
cum au construit-o , se vede in poza !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

am si o rama la care s-a rupt fagurele !!! au reparat-o cum numai ele au stiut si cum au putut !!!
probabil o voi topi la anul !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

prima " recolta " de varoa !!! la acest stup au cazut cei mai multi paduchi !!!
este un stup cu 3 corpuri de multietajat !!!
nu-i al meu stupul !!!
este " in custodie " !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

am impresia ca s-au invatat si albinele vecinului sa vina la mine la apa !!! problema este ca daca vin de la toti stupii din sat , ce ma fac ??
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Alutus

Se vor raspandi cu repeziciune bolile.
Sa nu uiti Darie!

G. Iulian

Să pui niște albastru de metil în apă.

ves.lucian

 sincer , nu am auzit de albastru de metil in apa albinelor !!! anul trecut am pus sare in apa !!!
cam greu cu albastrul de melil pentru ca bazinul de unde beau albinele apa are 1600 de litri !!!
il folosim la udat in gradina si se umple in fiecare zi partial !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Adrian Roman

 :
Citat din: ves.lucian din August 11, 2012, 09:26:53 AM
am impresia ca s-au invatat si albinele vecinului sa vina la mine la apa !!! problema este ca daca vin de la toti stupii din sat , ce ma fac ??


....raman pestii pe uscat !.... =)) :hi:

Alutus

Sa nu uiti Darie!

ves.lucian

  cred ca era vorba de acuma , nu de culesurile din vara !!! n-am auzit pana acuma de albastru de metil pus in apa !!! dar tot timpul avem ceva de invatat !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Alutus

Ce sursa de apa folosesti, fantana sau reteaua publica?
Sa nu uiti Darie!

KTA-APIDORNA - Ski

Va salut D-l Lucian, eu de albastru de metil nu am auzit ca se foloseste si vorba aia am crescut intre stupari care acum nu mai sunt printre noi...albastru de metil i-l foloseam la gaini si porumbeii voiajori sa nu faca malai cum se numea boala aia, deci nu o sa folosesc niciodata...Pace!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

G. Iulian

Albastru de metil este dezinfectant, dar în bazinul de udat gradina este imposibil de pus aveți dreptate. În cantități mici, 0,1 ml  la un litru de apă nu face decât să omoare microbii din apă.