Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

  stiu ca se fierbe pentru a se obtine urda !!! mie imi place sa-l beau crud si cat mai proaspat !!! :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

Citat din: ves.lucian din Iulie 24, 2012, 05:29:41 PM
alta floare la care nu-i stiu numele !!! dar albinele sigur o viziteaza !!! poza am facut-o pe ploaie !!!

  Denumire stiintifica: Tanacetum vulgare

Denumire populara: VETRICE; aurata, brancarta, buruiana de ceas rau, buruiana matricii, calapar, creata brostelor, crucea pastii, ferece, hodolan, iarba dulce de munte, iarba raiului, jolteala, marunca neagra, minta romaneasca creata, poarta raiului

  Nemtii o numesc si Wurmkraut, adica 'iarba de viermi', ca se foloseste contra viermilor intestinali. Da si nectar si polen din iulie pana in septembrie. Polenul e portocaliu desi floarea e galbena.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Astazi am primit vizita lui Ovidiu 78 !!! i-a fost dor de stupii lui care o vreme ii voi gazdui eu !!! are ovi 2 familii si 3 roi !!! am mai ajutat roii astazi cu puiet capacit de la cele 2 familii puternice !!!
Ovidiu a studiat catul celui mai tare si replica a fost " VREAU SA MANANC MIERE DE LA ALBINELE MELE " !!! nimic mai simplu !!! dorinta ii va fi indeplinita !!!
Foarte absorbit de activitate !!! sigur tare i-a fost dor de ele !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

corpul de jos al celui mai tare !!! plin de albina !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

recolta de anul asta !!! MULTI vor rade de noi , dar asta este !!! bidonul din stanga este al meu cu mierea din 9 rame 1/2 late de 45mm , si cel din dreapta al lui Ovidiu , care are miere din 5 rame de ME !!! cam putin , dar visam pentru la anul !!!
era sa uit !!! miere este de floarea soarelui !!! si la mine si la el , ca la cules i-am avut impreuna !!!
ai mei faguri au fost claditi vara asta , iar ai lui au fost faguri vechi !!!
oare de asta sa fie mierea lui mai inchisa la culoare ???
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

La stors am studiat putin rama din imagine !!! am mai vorbit de puietul din cat , de latimea ramei si mai ales de latimea fagurelui !!!
apai dupa cum vad eu , sa fiu al doilea daca fagurele asta nu este ros in portiunea unde am gasit oua proaspete atunci cand am luat ramele din cat !!!
asa cred eu !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

stupul pe 12 rame are alt tip de hranitor !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

apropo de rame !!! sambata trecuta am pus cateva caturi la roii mai tari !!!
la unul au inceput sa cladeasca in cat !!! ii voi urmari si pe ceilalti !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

iata-l si pe prietenul meu , tot Lucian il cheama , care este " cel mai mare vinovat " in pasiunea mea apicola !!!
el mi-a daruit primii 2 roi acum 2 ani !!! si nu numai atat !!!
un prieten adevarat !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  La capitolul meri am incurcat o poza !!! asta trebuia sa fie !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

KTA-APIDORNA - Ski

Va salut cu respect D-l Lucian, am vazut poza cu bidoanele de miere si vreau sa va spun ca este adevarata varianta cu ramele din magazie sa fie mai deschise la culoare, astfel mierea are o culoare mai deschisa, felicitari pentru ce a-ti reusit sa realizati si caturi cat mai pline sa aveti pe viitor... :beer: %%-
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

iunicu

O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

mape 48-petru manea

Citat din: ves.lucian din Iulie 25, 2012, 09:46:18 PM
La stors am studiat putin rama din imagine !!! am mai vorbit de puietul din cat , de latimea ramei si mai ales de latimea fagurelui !!!
apai dupa cum vad eu , sa fiu al doilea daca fagurele asta nu este ros in portiunea unde am gasit oua proaspete atunci cand am luat ramele din cat !!!
asa cred eu !!!

pai nu este ros fagurele in care sunt oua
avand rama de 45 matca a pus oua in momentul cand lungimea celulei era optima pentru a depune oua
celulele cu miere au fost alungite si matca oricum nu mai ajungea cu abdomenul in fundul celulei sa depuna oul 
spor la treaba  !

tassevasi

Citat din: mape 48 din Iulie 26, 2012, 02:30:07 PM
Citat din: ves.lucian din Iulie 25, 2012, 09:46:18 PM
La stors am studiat putin rama din imagine !!! am mai vorbit de puietul din cat , de latimea ramei si mai ales de latimea fagurelui !!!
apai dupa cum vad eu , sa fiu al doilea daca fagurele asta nu este ros in portiunea unde am gasit oua proaspete atunci cand am luat ramele din cat !!!
asa cred eu !!!

pai nu este ros fagurele in care sunt oua
avand rama de 45 matca a pus oua in momentul cand lungimea celulei era optima pentru a depune oua
celulele cu miere au fost alungite si matca oricum nu mai ajungea cu abdomenul in fundul celulei sa depuna oul 
spor la treaba  !


  Are dreptate domul Mape si eu am de 45 latime  si in timpul  cresterii fag  am vazut ca matca  ce s-a extins cu ouatul  a profitat  de adincimea corespunzatoare si mi-a pontat  2 rame pe centru  catului ,a esit  puetul si apoi a umplut cu miere .
   Asa ca nu a ros ,atit au  cobstruit la momentul acela  si matca a profitat .
     Treaba aceasta s-a intimplat numai la 1  din cei 25  cati am avut la pastoral.
   Numai bine . :hi: