Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

albinalex

In viata mea nu am ami vazut faguri asa albe.

iunicu

Felicitari! Foarte frumos. Tare simpatici batranelul si babuta lui.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

ion patrut

stuparit stravechi na-m vazut cosnita niciodata

ves.lucian

Citat din: albinalex din Iunie 09, 2012, 11:40:34 AM
In viata mea nu am ami vazut faguri asa albe.

  azi am mai gasit intr-unul 5 faguri sanatosi in care erau oua , putina pastura si ceva nectar !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

cam sarac culesul la fetitele mele !!! amorpha s-a cam dus !!! mai gasesc cate un trandafir !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

ieri , sambata , am avut 35*C !!! cam au facut barbi fetitele mele !!! cei trei stupi nu au fund AV , cel albastru este fara podisor , ne descurcam cum putem !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

o poza facuta ieri pe lumina !!! se vad mai bine cosnitele !!! deja le-am expediat la locul de provenienta !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

ieri spre seara am mutat roiurile in casa noua !!! nu fara peripetii !!! spre seara am pregatit roinitele cu capacitatea de 6 rame 1/1 , cu cate 3 rame cu FA fiecare !!! la care va fi cazul sa mai primeasca , va mai primi astazi dupa-masa !!!
tehnologia de mutare din cosnita in stup am vazut-o la nea Vasile vineri seara !!!
daca va uitati bine la al doilea stup de la stanga la dreapta sunt mai multe albine afara fata de ceilalti !!!
la scuturarea cosnitei peste stup nu pot sa-mi dau seama cum am reusit sa fac sa ajunga matca in iarba din fata stupului !!! iarba marisoara din pacate !!!
ghemul format de albine era intre stupul din mijloc si cel de-al doilea de la stanga la dreapta !!!
care-o fi stupul cu matca lipsa ??? daca este alta problema ???
mi-am intarziat plecarea spre Arad , dezechiparea si echipare de lucru , fa fum si sa caut sa vad daca in ghemul respectiv este sau nu matca !!!
intre timp am fost sigur ca stupul cu semnul cu negru , ce avea multe albine afara , este cel cu probleme , pentru ca ceilalti 4 s-au linistit !!!
da-i cu fum si pana la urma , Doamne multam , am vazut matca !!! matca tinerica ,subtirica , greu de observat printre albine , desi roiul este sanatos , cam greu a fost si cu emotii pana am vazut-o pe draguta de ea urcand pe un fir de iarba !!!
calare pe ea urgent , am prins-o , am ridicat capacul , am dat la o parte capacul hranitorului si i-am dat drumul in stup !!!
dupa nici 5 minute ghemul s-a rasfirat si s-au imputinat si albinele ce stateau pe stup si sub stup !!!
ele saracele isi cautau matca pe care eu , tantalaul si neindemanaticul de mine nu am avut suficienta grija sa ajunga in stup si nu in iarba !!!
bine ca s-a terminat cu bine aventura !!! sper sa fie matca in regula !!! am cam afumat-o impreuna cu albinele !!!
am zis ca daca scapa cu viata , se va numi "pierduta " !!! vecinul mi-a sugerat sa-i zic " RATACITA " !!! ASA VA RAMANE DACA O VOI VEDEA VIE SI NEVATAMATA !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

G. Iulian

Citat din: ves.lucian din Iunie 10, 2012, 01:18:24 AM
ieri spre seara am mutat roiurile in casa noua !!! nu fara peripetii !!! spre seara am pregatit roinitele cu capacitatea de 6 rame 1/1 , cu cate 3 rame cu FA fiecare !!! la care va fi cazul sa mai primeasca , va mai primi astazi dupa-masa !!!
tehnologia de mutare din cosnita in stup am vazut-o la nea Vasile vineri seara !!!
daca va uitati bine la al doilea stup de la stanga la dreapta sunt mai multe albine afara fata de ceilalti !!!
la scuturarea cosnitei peste stup nu pot sa-mi dau seama cum am reusit sa fac sa ajunga matca in iarba din fata stupului !!! iarba marisoara din pacate !!!
ghemul format de albine era intre stupul din mijloc si cel de-al doilea de la stanga la dreapta !!!
care-o fi stupul cu matca lipsa ??? daca este alta problema ???
mi-am intarziat plecarea spre Arad , dezechiparea si echipare de lucru , fa fum si sa caut sa vad daca in ghemul respectiv este sau nu matca !!!
intre timp am fost sigur ca stupul cu semnul cu negru , ce avea multe albine afara , este cel cu probleme , pentru ca ceilalti 4 s-au linistit !!!
da-i cu fum si pana la urma , Doamne multam , am vazut matca !!! matca tinerica ,subtirica , greu de observat printre albine , desi roiul este sanatos , cam greu a fost si cu emotii pana am vazut-o pe draguta de ea urcand pe un fir de iarba !!!
calare pe ea urgent , am prins-o , am ridicat capacul , am dat la o parte capacul hranitorului si i-am dat drumul in stup !!!
dupa nici 5 minute ghemul s-a rasfirat si s-au imputinat si albinele ce stateau pe stup si sub stup !!!
ele saracele isi cautau matca pe care eu , tantalaul si neindemanaticul de mine nu am avut suficienta grija sa ajunga in stup si nu in iarba !!!
bine ca s-a terminat cu bine aventura !!! sper sa fie matca in regula !!! am cam afumat-o impreuna cu albinele !!!
am zis ca daca scapa cu viata , se va numi "pierduta " !!! vecinul mi-a sugerat sa-i zic " RATACITA " !!! ASA VA RAMANE DACA O VOI VEDEA VIE SI NEVATAMATA !!!

Sa faci familii recordiste din ele. Este prima data cand vad o cosnita in realitate (poza) nu am vazut decat in carti pana acum. Sa fii sanatos si sa ai grija de ele.

iunicu

O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

ves.lucian

  multam fain , iunicule !!! cu etaje vreau , ca asa i-am comandat !!! cu 3 caturi de 1/2 reduse !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

KTA-APIDORNA - Ski

Sa fie etajele din cele mai pline si multa activitate la urdinisuri ca asa se zice, mai ales ca albinutele vor fi cele mai fericite in momentul ce au fost mutate in noua casa,Sanatate! %%-
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

ves.lucian

Florinelu m-a rugat sa-i fac o poza cu topitorul lui !!! iaca i-am facut !!! va spune el ce si cum cu el !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

saracie la capitolul cules !!! in orasul Lipova am facut poza asta !!! o fi avand si duda ceva dulce !!! ca doara nu s-a oprit degeaba albina pe ea !!! si nu a fost doar o albina !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

dimineata pe racoare !!! roua sanatoasa !!! din pacate dupa ce s-a luptat albinuta cu roua , portocaliul fiind probabil polen , am incercat sa o salvez !!!
lipicioasa cum a fost , m-a intepat din pacate !!! din pacate !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!