Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: ves.lucian din Mai 29, 2012, 09:37:31 PM
la pozele cu roiul din copac de mai devreme sub roiul cel mare mai este un roi mai mic !!! m-am lacomit si la ala mic !!!
astazi am gasit stupul depopulat sanatos , albina doar pe o rama si o matca tanara !!!
batrana precis ca a taiat-o !!! ghinion si mai degraba nestiinta !!!
azi am mai prins unul de pe strada Afinelor din centrul Aradului !!!
colegul meu mi-a aratat metoda cu rama insiropata legata de o prajina !!!
doua " transporturi " pe verticala si majoritatea au ajuns in stup !!!
la urma observ un ghem mai mic in locul unde a fost roiul !!!
m-am urcat in pom cu o galeata si am scuturat ce a mai ramas !!!
vin jos cu galeata si surpriza : 2 matci tinere si ica una , a treia mi s-a parut a fi mai lunga decat celelalte !!!
primele 2 le-am sacrificat !!!
acuma nu stiu sigur daca la cele 2 " recoltari cu rama nu au mai fost matci !!!
pana vineri sta in pivnita !!! de sambata nu va mai fi cu buletin de oras !!!
daca pleaca si asta de la Zabrani , pana la urma trebuie sa invat cum se procedeaza corect !!!
va salut cu respect si mult succes in continuarea activitatii, poza aceasta imi aduce aminte de primul meu roi care la fel s-a asezat in prun de mi-a dat batai de cap,acum sa speram sa nu patim si noi asa la cuma  fost vremea ploiasa 2 saptamani sa speram sa nu se suie in copaci de acu...
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

ves.lucian

am reusit sa-l duc si pe al treilea la Zabrani !!! m-am uitat inauntru , erau cateva moarte pe fund , si au iesit afara grupa mare !!! le cred dupa atata intuneric !!! cateva s-au asezat cu capul in jos si ventilau !!! dupa o vreme s-au linistit !!! matca nu am vazut-o si nici nu m-am omorat sa o caut !!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

in primul stup pe rama din poza au bagat mult polen !!! polen de amorpha !!! de ce oare pe cum a eclozionat puietul au bagat polen in loc sa ponteze matca acolo ??? aceasta rama a fost introdusa de catre FLORINELU cu fagure artificial chiar inainte de a-l duce acasa !!! puietul care a eclozionat a fost prima generatie in aceasta rama !!! la urmatorul control cred ca ar trebui sa o mut la marginea cuibului intre marginasa si puiet !!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

astazi ajutoarele mele de nadejde m-au ajutat mult !!! transportat lada cu al treilea stup din pivnita in masina , din masina in gradina , tuns gazonul , stropit pomii cu atomizorul etc. !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

Citat din: ves.lucian din Iunie 02, 2012, 05:33:17 PM
in primul stup pe rama din poza au bagat mult polen !!! polen de amorpha !!! de ce oare pe cum a eclozionat puietul au bagat polen in loc sa ponteze matca acolo ??? aceasta rama a fost introdusa de catre FLORINELU cu fagure artificial chiar inainte de a-l duce acasa !!! puietul care a eclozionat a fost prima generatie in aceasta rama !!! la urmatorul control cred ca ar trebui sa o mut la marginea cuibului intre marginasa si puiet !!

  Ai ghicit ca e vorba de polen de Amorfa! Citeste ce am scris la topicul "Amorfa"!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

prietenul meu , ovidiu 78 , nume de utilizator de pe forum , oradean , ficior fain , prietenul meu , mi-a trimis o adresa de net , unde am vazut un film cu insarmarea ramelor altfel decat fac eu de obicei !!!
adevarat ca se cere o croseta ( ac cu carlig in varf ) , cred ca e termenul corect , pe care eu nu am avut-o !!!
speteaza superioara are 6 gauri , iar cea de jos are 7 !!!
se poate si invers !!!
am facut-o pe graba si fara sa am toate sculele necesare !!!
totusi cred ca sunt prea multe gauri !!! la acest capitol mai studiez !!!
ma gandeam ca fiind insarmarea in zig-zag , sta mai bine fagurele !!! nu mai " curge " in jos la temperaturi mari !!!
de stors eu nu am stors niciodata ramele din cuib !!!
continuitatea sarmei este asigurata , se poate lipi fagurele artificial cu transformatorul fara probleme !!!
parca dureaza mai mult insarmarea dupa metoda asta !!!
cand am toate sculele si mai " imi formez mana " mai pun poze !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

fixarea sarmei se face cu o bucatica de fir de cupru masiv de 1,5 mm patrati !!! eu asta am avut !!! sigur merge si cu ceva mai subtire , poate si cel litat !!! dupa ce se intinde sarma se rasuceste vreo 2 ture !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

fetitele mele dragi si-au gasit adapator !!! avem un bazin metalic in gradina de 1600 de litri !!! din el udam in gradina !!! tot timpul este plin si cu apa proaspata !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

am mai vazut cosnita , dar cu albine inca nu !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

cosnita apartine lui nea Vasile din Slatina de Mures !!! are 82 de ani !!! isi pregateste " fumatorul " !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

piesa cu albine pleaca spre viitoarea casa !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

albine multe in cosnita !!! roi sanatos !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

nea Vasile foloseste rame facute de el cu latimea spetezei laterale cat speteaza superioara !!! in partea de jos a ramei are batute in spetezele laterale cate 4 cuie mai mici !!! cred ca tot a doua rama este asa !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

in final am plecat acasa cu 5 cosnite !!! pozele noaptea nu ies bine deloc !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

dupa ce le-am dezlegat , am gasit intr-o cosnita cazuti in partea de jos 2 faguri !!! faguri de un alb superb !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!