Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

jonny_it

Citat din: ves.lucian din Aprilie 21, 2012, 10:56:01 PM
  mi-au inflorit merii si perii !!! merii acum au inceput !!! perii sunt infloriti la maxim !!!

Foarte frumos ce ai facut!  :hi:

cili

Am vazut anuntul tau de vanzari de stupi , renunti la stuparit ?

ves.lucian

  sunt nevoit !!! cand imi revin cu toate si se mai aseaza lucrurile  voi reveni !!! si voi fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

cili

Sa dea Domnul ca revenirea sa fie cat mai rapida si usoara . Sa-ti ajute Dumnezeu !

ves.lucian

Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#275
A mai ramas doar unu , si ala bezmetic !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#276
un vecin a adus o lada si a zis ca el are nevoie de albinele din familia bezmetica !!! nu stiu se face cu ele , dar il voi mai intreba de ele !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#277
parul meu altoit da semne de viata !!! speram ca va fi bine !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#278
si acum va pun cea mai DEZOLANTA POZA pe care am facut-o vreodata !!! cu durere in suflet cand ma gandesc ca a trebuit sa renunt la ele !!!
imi aduc aminte ca si nea Gica , Dumnezeu sa-l ierte , a spus ca a fost nevoie la un moment dat sa renunte la albine !!!
cu siguranta ca si eu voi avea din nou !!! dar deocamdata a fost nevoie sa fac miscarea asta !!!
si nu am vrut sa imi las 2 au 3 stupi doar ca sa zic ca am albine !!!
ori am , ori nu am !!!
traiesc cu speranta ca asa cu eu am ratat 141 , va veni vremea cand se vor plictisi unii colegi apicultori de albine si imi refac efectivul !!!
sanatate maxima tuturor !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

Citat din: ves.lucian din Aprilie 28, 2012, 05:24:07 PM
...
traiesc cu speranta ca asa cu eu am ratat 141 , va veni vremea cand se vor plictisi unii colegi apicultori de albine si imi refac efectivul !!!
sanatate maxima tuturor !!!

   Orice rau are si o samanta de bine. Viata are urcusuri si coborasuri. S-ar putea, cum spui, sa fie o miscare inteligenta si pretul stupilor sa scada cand pomenile europene se vor diminua. Dar mai sunt doi-trei ani pana atunci. Sigur ai alte prioritati pana atunci. Pentru aia sper ca nu parasesti forumul, ca ai multe lucruri interesante de spus.
  Sa ai spor in ce intreprinzi!   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

  Multam fain pentru gandurile bune !!! sanatate maxima tie si familiei tale !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#281
astazi la manastirea noastra Bodrog au fost aduse moastele sfantului Gheorghe de la Cernica !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#282
moastele au fost aduse de catre episcopul Harghitei si Covasnei , Ioan !!! un om deosebit !!! l-am ascultat cu placere !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

antiopa din ardeal

 Imi cer scuze ca sar la altele. In primul rand regret ca ati fost nevoit sa renuntati la apicultura. Dupa ce am vazut sunt convins ca e doar temporar. M-as bucura daca as putea sa va ajut cu ceva.
Am altoit acum vreo 2 saptamani pentru prima oara in despicatura. Bineinteles ca am facut ceva "de la mine" adica nu am pus silicon acrilic conform filmuletului dv ci pur si simplu ceara de albine pura pe care am framantat-o inainte pentru inmuiere. Am altoit multi lamai in ochi crescand fara prea multe esecuri si mereu am folosit pentru etansare ceara de albine pura. Ce rezultate o sa obtin? Ramane de vazut. Nu am poze recente pentru ca am lipsit o perioada dar pun ceva poze de la altoire:

ves.lucian

  ceara nu am folosit pentru ca nu am avut si am auzit ca o cara viespii !!!
  am folosit silicon acrilic pentru ca este ieftin si bun !!!
  sa stii ca prima altoire a fost la 14 pomi ai mei din care s-au prins 10 !!!
  mentionez ca nu am vazut niciodata pana atunci cum se face si am facut doar ce am citit in carte !!!
  si de atunci nu ma mai pot opri !!!
  sanatate maxima tie si familiei tale !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!