Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: romikele din Martie 31, 2012, 08:28:49 PM
Citat din: ves.lucian din Martie 31, 2012, 01:24:41 PM
  azi dimineata am gasit un mesaj care imi spunea ca sunt banat la cerere !!! cred ca a fost o neintelegere !!! problema a rezolvat-o cred cel care a si creat-o !!! sanatate maxima !!!
Problema a rezolvat-o furnizorul de internet, care ti-a alocat un IP banat la cerere de apiardelean.
Intre timp ti-a fost alocat alt IP (dinamic) si s-a rezolvat.
In acest moment, asa cum am promis, lista de banari este goala, nimeni nu mai are vre-o restrictie.
Sa vedem cine-si pune primul poalele in cap!  =))
Sigur cei ce merg sa se impartaseasca la popa,apoi mai vedem... :)) :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

roi_ag

Luciane , ti-a venit inima la loc? :hi:

ves.lucian

  mi-a venit la loc cu siguranta !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#213
mar realtoit cu doua soiuri : GENEROS si ROBIETE !!! primite de la prietenul meu LIVIU SARBU !!! activ si el pe forum !!! apicultor si pomicultor si el !!!

mai jos o poza cu ramura de rod care imi place : cea in jos lasata din cauza merelor !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#214
muguri de mar !!! speram sa le vedem si florile !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#215
la unul dintre stupi am avut anul trecut o incercare de schimb linistit a matcii !!! am detaliat povestea pe pagina 26 de pe pag. mea personala !!!
astazi am avut surpriza sa gasesc o botca mare si frumoasa , dar deja roasa !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#216
surpriza si mai mare a fost ca la poza am scos alta rama pe care era alta botca , aceasta fiind roasa in partea de jos , care va sa zica matca tanara a iesit !!!
nu stiu daca si cand va apuca sa se imperecheze , dar voi urmari fenomenul indeaproape !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

jonny_it

Citat din: ves.lucian din Aprilie 02, 2012, 06:21:15 PM
surpriza si mai mare a fost ca la poza am scos alta rama pe care era alta botca , aceasta fiind roasa in partea de jos , care va sa zica matca tanara a iesit !!!
nu stiu daca si cand va apuca sa se imperecheze , dar voi urmari fenomenul indeaproape !!!

1. Botca poate fi ramasa din toamna, adica albinele nu au mai ros ceara si a ramas ..
2. Botca de anul acesta; cu toate ca este destul de devreme nu inseamna ca este si imposibil ca albinele sa creasca botci de inlocuire.
Sigur ai si trantori(probabil foarte aproape de a fi maturi) deci cand incepe sa oua sa ii faci o poza.  :)

(Ai avut probleme cu intoxicatii sau ai ceva fabrici/uzine/centrale termice in zona, adica ceva ce ar putea polua aerul si ar putea afecta albinele?)

:hi:

ves.lucian

#218
  am pus niste filme cu albine intoxicate dar nu erau ale mele !!! erau ale unui coleg din Zabrani !!!
  ambele botci sunt din primavara asta !!! 100% !!! din a doua matca a apucat sa iasa !!!
  nu am vrut sa stresez albinele prea mult cupozele !!! revin cu poze data viitoare !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

jonny_it

Citat din: ves.lucian din Aprilie 02, 2012, 08:49:33 PM
  am pus niste filme cu albine intoxicate dar nu erau ale mele !!! erau ale unui coleg din Zabrani !!!

Am intrebat mai mult ca o curiozitate deoarece de multe ori cand albinele sufera intoxicatii primavara devreme/toamna tarziu au tendinta sa isi schimbe matcile. Am vazut acum 4-5 ani o stupina de 200 si ceva de familii unde aproape toate familiile in aprilie isi schimbau matcile. Cauza a fost aflata mai tarziu putin pentru ca s-au facut analize si s-au gasit metale grele(in special Pb) in polenul adus de albine.
Totusi cat timp este o familie si nu sunt mai multe in aceeasi situatie 100% nu aveti de ce sa va ingrijorati pentru ca este o situatie destul de normala.  :hi:

ves.lucian

  mi s-a parut interesant ca aceasta familie a incercat si anul trecut in toamna sa-si schimbe linistit matca !!! eu prima data i-am rupt botca , a doua oara i-am luat botca si i-am dat-o unui nucleu de imperechere care a ramas fara matca !!!
  matca a eclozionat nu am apucat sa vad oua de la ea pentru ca timpul a fost inaintat , albinele putine , le-au mai atacat si viespii  etc. !!!
  matca aveam de gand sa o dau unei familii dupa ce vad oua de la ea , dar nu a fost sa fie !!!
  cu siguranta ca anul asta familia in cauza nu se va lasa si va schimba matca !!! ( cea farbalita cu galben pe aripa stanga ) !!!
  defect de incepator !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: ves.lucian din Aprilie 02, 2012, 06:20:14 PM
muguri de mar !!! speram sa le vedem si florile !!!
Foarte frumos!!! si la noi asteptam sa vedem muguri cam asa ca aici in poza,dar vine ea si vremea calduroasa,Pace! %%- :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

stefan1

  Matca batrana ai mai vazut-o in stup? Uneori la schimbare linistita nu este omorata imediat matca veche. Daca mai este, poate ai mai putea-o folosi dupa ce cea noua se imperecheaza. Uneori matcile schimbate oua inca bine (si aici un fagur cu puiet aratat este chiar frumos), dar le scade substanta de matca, iar lipsa acesteia activeaza instinctul albinelor de crestere de botce.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

  sincer nu am cautat-o , dar puietul capacit numai de la ea putea fi !!! urmaresc indeaproape !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

jonny_it

Citat din: ves.lucian din Aprilie 03, 2012, 03:57:30 AM
  sincer nu am cautat-o , dar puietul capacit numai de la ea putea fi !!! urmaresc indeaproape !!!

Concluzie: cand albinele schimba matca nu le strica planurile  :)

:hi: