Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: jonny_it din Aprilie 03, 2012, 11:31:41 AM
Citat din: ves.lucian din Aprilie 03, 2012, 03:57:30 AM
  sincer nu am cautat-o , dar puietul capacit numai de la ea putea fi !!! urmaresc indeaproape !!!

Concluzie: cand albinele schimba matca nu le strica planurile  :)

:hi:
Aprop, m-am jucat o singura data cu planurile lor dar a doua oara n-o mai fac!!! :hi: %%-
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

ves.lucian

#226
par altoit in 3 etape !!! prima altoire se poate observa in partea de jos a pozei !!! a fost facuta acum 3 sau 4 ani !!! nu mai stiu sigur !!!
a doua etapa a fost anul trecut cand am altoit 2 ramuri mai subtiri !!!
a treia etapa a fost astazi cand am mai adaugat 3 altoi in 3 ramuri !!!
asa ca in prima etapa un soi , in a doua doua soiuri , iar in a treia tot doua soiuri !!!
primul soi altoit abia in anul asta are 3 muguri cu floare !!!

au aparut si daunatori !!! astia sunt in alt par aproape inflorit !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#227
zilele trecute am pus o poza cu 2 pomi altoiti si rosi asta iarna de iepuri !!!
unul l-am salvat !!! am scurtat portaltoiul cu cativa centimetri , am facut din altoiul de anul trecut care avea in jur de 1 metru doi altoi si i-am plasat unde trebuie !!!
care va sa zica l-am realtoit cu altoiul propriu !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

KTA-APIDORNA - Ski

Interesant! iar ca sa se preantanpine atacul iepurilor pentru la iarna, ve-ti folosi untura de porc unsa pe copaci?
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

ves.lucian

  niciodata !!! a mai folosit o cunostinta vazelina impotriva omizilor !!! omizi care veneau de la vecinul unde au papat tot !!!
  gresala a fost ca a pus vazelina direct pe copac si nu pe folie de protectie !!!
  am pus si eu cand a fost cazul !!!
  impotriva iepurilor folosesc plasa rabitz infasurata de doua ori pe dupa pomii tineri !!!
  cei rosi pe care i-ai vazut sunt prin centrala unde lucrez !!! pe astia nu-i protejeaza nimeni !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bismark

     Perii aia i-ai altoit in columna(adica pe verticala).Interesat sa vezi un par altoit cu diferite specii si timpi de coacere.Incepind de jos cu timpurii si treminind cu cele de toamna intr-un singur par.Eu am citeva specii de par care se coc  in timp.Am sa incerc pe unul din ei.Incercarea moarte n-are.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ves.lucian

  spor la treaba !!! dupa ce s-au prins si au rodit , ma autoinvit la dumneata sa gustam din pere !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

orbanstefan64

si asta ii o meserie destul de pretentioasa  :bravo: :bravo:
ps. la prima poza in fondal ii maturator????? =)) =)) =))
:hi: :hi: :hi:

ves.lucian

  daca te referi la poza cu parul altoit , rezervorul vopsit verde este un rezervor de apa demineralizata stoc !!! nu stiu cati metri cubi are , dar are o inaltime de vreo 8 metri si in diametru cam tot atata !!!
  sanatate maxima !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

orbanstefan64


ves.lucian

#235
amintiri de la pescuit !!! mai degraba sunt cu gandul la pescuit !!! cine mai are timp de asa ceva ???
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#236
astazi am plantat 100 de puieti de corcodus !!! plantatorul cu care i-am plantat impreuna cu ajutorul de nadejde !!! !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#237
astazi am mai descapacit miere !!! capaceala o adun si o consumam cu mare placere !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#238
rama claditoare in care am pus cutiuta in care era o matca primita de la prietenul meu !!! matca este bine si oua super !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#239
soi de prun timpuriu !!! se numeste CACANSCA LEPOTITZA !!! infloreste imediat dupa corcodus !!! anul asta va fi cel mai bogat in flori !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!