montare fagure artificial

Creat de bee_lover, Octombrie 16, 2007, 01:50:35 AM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Eu nu inteleg de ce trebuie lipit sus cand albinele incep sa construiasca de sus si prima oara lipesc fagurele de letisor cum a zis si domnul Arthur.  Iata o dovada a unui fagure ros al colegului Andrei postata pe stuparitul !

andrei_salaj

d-le bee lover...nush ce aveti cu rama mea...mie mi se pare excelenta..deoarece conteaza ce e in ea...nu cum arata pe din laturi sau jos...si apropo...eu las distante egale cand pun fagurele atat jos cat si sus.. :zzz: ...la unii le-ar placea un fagure care ocupa toata suprafata ramei....plina cu puiet varos? :uimit:

andrei_salaj

puteti sa imi dati niste sfaturi ca sa nu mai fie asa?pt anul viitor?...ca eu chiar nu am inteles nimik..din postarile de mai sus :mad:

PricopArthur

Citat din: andrei_salajputeti sa imi dati niste sfaturi ca sa nu mai fie asa?pt anul viitor?...ca eu chiar nu am inteles nimik..din postarile de mai sus :mad:
Poti sa sprijini fagurele artificial de letisorul inferior, sarmele sa fie ingropate in mijlocul fagurelui, cand pui fagurele la cladit sa fie macar cules de intretinere.
Fa o proba, si analizeaza diferentele.
Miere multă şi inimă curată!

bee_lover

andrei poti sa-mi zici pe nume fara domnule :smile: .Nu am nimica cu rama ta crede-ma e frumos puietul din ea :wink: dar am dat-o ca exemplu cum o rod albinele pe din partea de jos pe la sarme. Tot asa rame cu puiet sa ai iti doresc si la mai mare :wink:

D006

dupa cum se vede fagurele artificial trebuie sprijinit pe partea de jos a ramei cu toate ca daca stai sa te gindesti  dilatarea cine o preia......daca sus o lipesc albinele si jos nu are ''rost'' mai ales ca pentru a secreta solzisorii de ceara trebuie o anumita temperatura

balasbebe

Ca sa obtii faguri crescuti cat mai frumosi, ramele trebuiesc gaurite pe aceeasi linie. In plus sarma sa nu fie mai groasa de 0,40-45 mm. La un kg de foite, sa nu fie mai mult de 10-11 faguri.
Sarma groasa, fagurii subtiri, Tensiune prea mare la capetele sarmei, fac sa iasa o rama din concurs.
  Pentru un  incepator, lui Andrei o sa-i dau un 8+.
  Pentru cata meseria a furat si peseverenta, ii mai acord un 9.

andrei_salaj

D-le Balas....multumesc mult de incurajari...iar..domnilor..de sfaturi..am sa tin cont...la mn e o pasiune...juma furata ...juma invatata :hi:

crombra

Am montat anul acesta pentru prima data foaia astfel(la rama de 3/4):
Sus spatiu de 1cm, Lateral spatiu de 3 mm, jos lipit de letisor. Cules bun de floarea soarelui.
Concluzia: foarte bine cladita dar deformata in partea inferioara.
Morala: E musai sa las un spatiu de dilatatie a cerii de minim 3-4 mm.
Voi testa la anul cat este optim.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

PricopArthur

Citat din: crombraAm montat anul acesta pentru prima data foaia astfel(la rama de 3/4):
Sus spatiu de 1cm, Lateral spatiu de 3 mm, jos lipit de letisor. Cules bun de floarea soarelui.
Concluzia: foarte bine cladita dar deformata in partea inferioara.
Morala: E musai sa las un spatiu de dilatatie a cerii de minim 3-4 mm.
Voi testa la anul cat este optim.
Stii ce e simpatic, fagurele din plastic nu se deformeaza. La cei din ceara am mai avut si eu probleme.
Miere multă şi inimă curată!

crombra

Aici iti dau dreptate. Si unde mai pui ca nu-l gaureste gaselnita.
Am vazut pe net niste foi cu tot cu rama (turnate impreuna) de la Firma PIERCO PLASTICS. O minune de rame.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

PricopArthur

Cred ca la firmele care toarna mase plastice s-ar putea rezolva relativ usor cu faguri din plastic. Mai ramane problema baii de ceara.
Miere multă şi inimă curată!

D006

cam cu ce  preturi se vinde o foita de FA, din plastic ?

PricopArthur

Citat din: florinpngcam cu ce  preturi se vinde o foita de FA, din plastic ?
Era un baiat, mi se pare ca a postat la vanzari. Am inteles ca 5 lei / buc. Dar are doar 3/4.
Miere multă şi inimă curată!

D006

la noi se gasesc doar cei din ceara si sunt la 35 ron kg-ul