Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

..pentru mine apicultura cu pavilionul se potriveste cel mai bine..

...de cind am pavilion mi-am format un stil de lucru incercind sa elimin cam toate "neajunsurile'" care le ar fi avut pavilionul: imperechere, suprapopulare si roire, extractie mai la foc automat..s.a.




pharaonu75

Pai detaliaza modul in care ai eliminat aceste neajunsuri!
Cum faci imperecherea matcilor, daca o faci pe pavilion sau pe vatra, cum iti cresti matcile, cum eviti intrarea in frigurile roitului, ce metoda folosesti la inmultirea familiilor de albine, etc.

Cam asta pentru inceput... pe parcurs mai vedem!

Si sa nu uiti ca in anul apicol 2013 sa faci si cate 2-3 poze pentru fiecare activitate din stupina, ca acum te-ai specializat in tehnicile astea moderne de pus poze pe forum! :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

octav

Citat din: bio din Ianuarie 17, 2013, 06:22:14 PM
Citat din: justy din Ianuarie 17, 2013, 05:38:57 PM
ce rol are  copertina aia mobila din tabla de la pavilion?

..copertina de tabla -eu ii spun "aripa de ploaie", nu stiu cum i-am dat aceasta denumire dar asa a ramas in limbajul meu..

"aripa de ploaie" este in permanenta la pavilion atit vara cit si iarna.....si ma protejeaza la ploaie si uneori de soare in functie de cum este orientat pavilion. Colectez polen si o ploaie neasteptata imi poate face paguba..

in afara de "aripa de ploaie",.... mai am la pavilioane la capete niste "paravinturi laterale" si de la un capat la celalt al pavilionului sub urdinise un fel de "scindura de zbor" la rindul de jos de ~ 50-55 cm latime si la rindul de sus de ~ 40 cm care ma ajuta la orientare si adapost de vinturi..

Cu "scindura de zbor marita" am cam rezolvat in proportie de 80-90% chestia cu imperecherea matcilor la pavilion... se imperecheaza matcile ca la stupii amplasati pe sol.... .. cu toate ca mie foarte  rar imi roieste vreo familie dupa pavilion.

Printre randuri a mai scapat cate ceva  :hi:

Va salut si spor. Citind pe aici m-ati facut sa ma gandesc la un pavilion, eu nefiind adeptul lui. (Dar ce stiu eu ca sunt doar incepator, invat, invat si iar invat , si mai "fur" ce mai pot :hi:).
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

roi_ag

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 19, 2013, 09:09:08 AM
Citat din: bio din Ianuarie 18, 2013, 10:52:34 PM
Citat din: roi_ag din Ianuarie 18, 2013, 10:18:09 PM
Anul asta daca nu iti iei unu lasate de stuparit %%- :yes:

... daca imi iau unul s-ar putea tot la fel sa ma las de stuparit ca voi avea agenda cam incarcata..
Imbatranim pana ne arata tot ce are de aratat!
Ceea ce sa vazut pana acum este doar o privire de ansamblu! In detalii, maruntisuri, nu a intrat deloc!
Iauzi ce zice se, lasa de stuparit ca are agenda incarcata,inseamna ca stuparitul pentru el este
o evadare din cotidian!

bio

Citat din: octav din Ianuarie 19, 2013, 01:55:47 PM
...
Printre randuri a mai scapat cate ceva  :hi:

Va salut si spor. Citind pe aici m-ati facut sa ma gandesc la un pavilion, eu nefiind adeptul lui. (Dar ce stiu eu ca sunt doar incepator, invat, invat si iar invat , si mai "fur" ce mai pot :hi:).
...


...pavilionul reclama oarece experienta .



Familia in stup pe jos mai poate reparar ea ce mai "strica" apicultorul lipsit de experienta.

bio

Citat din: roi_ag din Ianuarie 19, 2013, 03:06:33 PM
.....
Iauzi ce zice se, lasa de stuparit ca are agenda incarcata,inseamna ca stuparitul pentru el este
o evadare din cotidian!

imi este teama ca ma las de stuparit daca imi iau vreo masina mai deosebita ... ca ar aparea prea multe tentatii la care nu le pot spune "NU!!"..:)

..

bio

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 19, 2013, 11:31:11 AM
...

Si sa nu uiti ca in anul apicol 2013 sa faci si cate 2-3 poze pentru fiecare activitate din stupina, ca acum te-ai specializat in tehnicile astea moderne de pus poze pe forum! :D

..sa vad care-mi face cadou un telefon mai de "Doamne ajuta " ca pozele de acum le-am facut cu tel lu fi'miu si nu stiu daca mi-l da pe cimp....:)...eu am un tel de vreo 8 ani,Nokia 1100 care nu este decit ca tel si ceas.


o sa fac destule poze ...Sigur

bio

..avinnd comenzi care trebuiesc onorate am lucrat pe bani azi..:))..

..decit  sa discut despre PNA, mai bine " execut"  2-3 rame de pastura.


..bineinteles lucrez impreuna cu "partenerul meu de afaceri"..:)



tassevasi

Citat din: bio din Ianuarie 20, 2013, 03:02:23 PM


..bineinteles lucrez impreuna cu "partenerul meu de afaceri"..:)

   Mai ....  asa partener  mai zic si eu , seamana cu tata , sanatos tun, cu obraji fardati si bucuros ca a umplut un lighian de pastura (nu degeaba bine-nteles). =D> =D>
   Bravo  sa-ti taiasca  si sa fiti fericiti .
Numai bine .

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

romikele

Citat din: tassevasi din Ianuarie 20, 2013, 03:18:24 PM
... asa partener  mai zic si eu , seamana cu tata ...

De unde stii care e tatal lui? ... sau ai anumite informatii!  :rotfl:

justy

Citat din: bio din Ianuarie 20, 2013, 03:02:23 PM
..avinnd comenzi care trebuiesc onorate am lucrat pe bani azi..:))..

..decit  sa discut despre PNA, mai bine " execut"  2-3 rame de pastura.


..bineinteles lucrez impreuna cu "partenerul meu de afaceri"..:)

Ce procedura folositi? cum extrageti pastura? La ce pret se vinde?

bio

Citat din: justy din Ianuarie 20, 2013, 05:12:46 PM
....

Ce procedura folositi? cum extrageti pastura? La ce pret se vinde?

fiecare rama are smecheria ei de recoltare... imi este greu sa explic, mai usor este sa arat ca fiecare rama in functie de culoare si cantitatea de pastura are particularitatea ei la recoltare.

in orice caz rama este facuta "varza"...

privitor la pret o dau intre 250-300 Ron/kg... dar lumea ia cite putina .

Fac tot felul de activitati care le spun eu "acte de saracie".. imi umplu si timpul liber si mai cistig ceva .

bio

Citat din: dorindafi din Ianuarie 20, 2013, 03:44:46 PM
shi pruncul cu ce so ales ?  :hi:

...ii face placere sa ma ajute, chiar se bucura...


aduna banu de acum sa-si ia "decapotabila" cind o fi mare..:))..

bio

Citat din: tassevasi din Ianuarie 20, 2013, 03:18:24 PM
.....

   Mai ....  asa partener  mai zic si eu , seamana cu tata , sanatos tun, cu obraji fardati si bucuros ca a umplut un lighian de pastura (nu degeaba bine-nteles). =D> =D>
   Bravo  sa-ti taiasca  si sa fiti fericiti .
Numai bine .

Merci colega...

ii place la junior sa stea afara ...si cum nu a fost prea cald azi avea obrajiorii imbujorati..:)..puiu tati, PRISLEA..:)