Fagurii artificiali

Creat de dragos2006, Aprilie 18, 2009, 09:17:50 PM

« precedentul - următorul »

dedu

Citat din: dragos2006foite sunt de multe feluri  ,  cu timpul vei intelege secretul  !
Cum ma ajuta niste foite mai groase?
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

D006

cred ca foitele mai groase te ajuta prin faptul ca sunt mai usor de construit de albine....

orbanstefan64

are vreo legatura construitul fagurelui cu grosimea? sau compozitia cerii?

D006

eu asa cred ca are....  cei mai experimentati sa spuna mai multe...
din cate stiu eu fagurii mai grosi si cei din ceara 100%  sunt construiti mai repede pe cand cei subtiri si cei care contin parafina se construiesc mai greu...

stefan1

Asa stiu de la tata, albinele folosesc din ceara in surplus din fundul celulei, in modelarea marginilor, deci celulele sunt mai usor incepute, iar odata incepute vor fi crescuterepede.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Daca fagurele artificial este mai gros , albinele incep cresterea si in conditii dificile folosind 'ceara de imprumut" , astfel la 24 de ore de la introducere il putem gasi inclusiv ouat ( in conditii optime).
  Compozitia fagurelui artificial este esentiala pentru o crestere rapida . In principiu este din ceara naturala de albine ...  in practica "vinul se mai face si din struguri "  :nono:   Fagurele artificial din ceara naturala 100% este casant , se sparge foarte usor. In principiu falsificarea se face cu parafina dar pentru ca este produs petrolier sa a doua topire ramane foarte putina in ceara , mai grav este cand se foloseste cerezina sau alte produse care sunt TOXICE pentru albine.

janese

fagurele  artificial din ceara de albine...se obtine fie prin turnare-presare in matritza fie prin turnare- laminare
laminarea cerii de albine-la acest tip de faguri  apare fenomenul de imbatranire si ceara sa-si modifice structura interna..de aceea foile pastrate peste an sunt casante...pentru a-i reda plasticitatea  fagurilor care au peste un an se trec foile una cate una printr-o baie cu apa calda la 30 de grade.
sau daca ai timp lasa-le la soare bland timp de o zi

stefan1

Interesant ce a scris Janese! Eu folosesc si faguri artificiali (facuti de Bistrita) si de pe un an pe altul. Daca temperatura ambianta in timp ce lucrez cu ei este destul de mare, nu sunt probleme. Nu stiu insa cata parafina au in ei.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)