primul roi 2010

Creat de stefan1, Mai 03, 2010, 04:00:14 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

Sunt sigur ca in zone mai calde a mai 'scapat' cate un roi la stuparii mai ocupati sau neatenti.
  La mine Intai Mai a venit cu un roi cu totul neasteptat si neobisnuit de devreme pentru zona mea. Intr-un singur an (2001) am avut un roi mai devreme (in 26 aprilie). De obicei tendinta de roire se manifeste dupa 12-15 mai.
  Inca nici nu stiu din care stup este. Mai mult, sunt aproape sigur ca este cu matca tanara si cred ca provine dintr-un stup care voia sa schimbe linistit matca, dar a 'scapat' si un roi daca tot avea cu ce!
  S-a pus intr-un mar cam la 4 m inaltime. Se vad in cosnita petale albe de mar, scuturate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Mai interesant este ca a roit intr-o vreme fara cules pentru zona mea. Dovada este poza urmatoare, unde un stup mare dar foarte econom acum izgoneste trantorii!!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Si mie mi-a roit unul cu toate ca avea rame unde putea oua matca si avea si de lucru in cca 30 ha de rapita.Eu sunt incepator ,este al doilea an de stuparit ,dar anul trecut a roit dupa 15 mai.

stefan1

Eu am verificat si ,intr-adevar, roiul este dintr-un stup care a schimbat linistit matca. Era o matca de 4 ani, foarte buna, pe care speram sa o schimbe linistit in toamna trecuta, dar nicicum nu au vrut. Acum au tras 4 botce la jumatatea lui aprilie. Prima matca iesita a omorat deja matca batrana, pe care am gasit-o in fata stupului. Deci nu intotdeauna la schimbarea linistita este tolerata matca batrana de catre cea noua (ceea ce stiam din alte experiente). Dupa cateva zile, in 27.4 l-am controlat partial si am vazut matca noua, frumoasa, inca neimperecheata. Credeam ca s-a linistit si nu l-am mai controlat tot. In 1 mai m-am trezit cu acel roi. A doua zi am gasit inca o matca moarta scoasa in fata stupului, dovada ca si-a ales regina. Sper sa fi reusit sau sa reuseasca la imperechiere.
  Am postat intamplarea sa atentionez ca uneori si la schimbarea linistita se poate ca stupul sa faca si un roi., deci e bine sa fie putin supravegeat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

CRISTI M

Au inceput si la noi

D006

Vaselina de prins roi chiar functioneaza 05.05.2010 : =D  =D  =D

stefan1

Citat din: CRISTI MAu inceput si la noi
La inceputul marilor culesuri este mare riscul de roire. Albinele simt momentul favorabil intemeierii unei noi familii si cauta sa exploateze in folosul noii case culesurile abundente. Probabil la tine se apropie infloritul salcamului.
  Pt fmy: Frumoasa imagine! Vaselina ai pus-o in lada sau pe lada? A intrat singur in lada?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Am uns interiorul lazii cu vaselina dar si pe la urdinis am dat un strat consistent ,cam 2 saptamani au capcanele de cand le-am pus :smile:),roiul a venit de la circa 2 km unde este urmatoarea stupina :smile:)
Roiul nu a apucat sa intre in lada ,l-am luat repede :smile:

Adrian Roman

O fam. cu matca trantorita a facut 5 botci frumoase de schimbare linistita. Am zis sa profit de ocazie si am facut doi roi artificiali sanatosi, pe sase rame ( 4 cu puiet capacit). Am dat 2 botci la fiecare, de siguranta, in fam. cu matca am lasat-o pe cea mai frumoasa. Rezultatul: un roi cu doua rame cu puiet in lapte si oua, al doilea eclozat si o botca roasa, dar n-am reusit sa vad matca, s-o fi pierdut la zborul nuptial, probabil ! In fam. cu matca, n-am vazut nici matca batrana, nici aia tanara, doar botca eclozata. Si n-am botci deloc in rest!!, ca am vrut sa plantez unde n-am gasit matca... Dar azi, roiul al doilea a inceput sa aduca polen in cantitate mai mare, asta e semn ca albinele au sesizat matca. Pareri ?? :hi:

stefan1

Probabil matca mai oua si de albine, daca a putut sa-si faca acele botce. Sau i-ai dat fagur cu oua din alt stup?
  Polen, in cantitati mici, aduc si stupii care nu au puiet. Este consumat de albinele nou eclozate sau se mai fac rezerve. De asemenea aduce polen si un stup bezmeticit, caci creste puiet de trantori, care consuma mult polen.
  Si eu am observat ca dupa ce matca se fecundeaza, albinele lucreaza cu mai multa ravna, au viitorul asigurat. Totusi polen mai mult incep sa aduca dupa cateva zile de la inceperea pontei matcii, cand larvele trebuiesc hranite, dupa cele trei zile de stadiu de ou.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: stefan1... La mine Intai Mai a venit cu un roi cu totul neasteptat si neobisnuit de devreme pentru zona mea. 
Astazi am contolat roiul. Oua matca de azi sau poate chiar de ieri. Deci la 6 zile de la asezarea roiului, matca a inceput sa oua. Este putin mai devreme decat media, dar am avut matci care au inceput sa oua si mai repede dupa formarea roiului. Explicatia poate fi ca acea matca a eclozat cu cateva zile mai devreme, a mai stat in stup 3-4 zile pana a avut loc roirea, deci matca are 9-10 zile, o varsta obisnuita pentru inceperea pontei.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ioanardelean55

Se intimpla cind din cauza timpului nefavorabil roiri ,roiul primar cu matca batrina sa nu poata pleca ,iar matcile tinere iesite intre timp sa o omoare pe cea batrina iar asazisul roi primar sa iasa cu regine tinere nefecundate .

teo

Citat din: fmyVaselina de prins roi chiar functioneaza 05.05.2010 : =D  =D  =D
te rog imi poti spune si mie din ce este alcatuita acea vazelina  si reteta daca o sti mersi

D006

Vaselina de prins roi am cumparat-o de la targ de la Bucuresti in toamna trecuta ,ABEJAR ii zice si are feromon de matca in ea .
O vinde Nikolas luati legatura cu dansul .

prisecarul

Citat din: fmyAm uns interiorul lazii cu vaselina dar si pe la urdinis am dat un strat consistent ,cam 2 saptamani au capcanele de cand le-am pus :smile:),roiul a venit de la circa 2 km unde este urmatoarea stupina :smile:)
Roiul nu a apucat sa intre in lada ,l-am luat repede :smile:
in interiorul lazii, ai pus si rame?
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!