stupi fara matca

Creat de bogdanab, Aprilie 01, 2013, 11:05:44 PM

« precedentul - următorul »

bogdanab

buna seara ,

am gasit in 3-4 stupi botci roase din care au iesit matci  ... , eu banuiesc ca ceva ar fi atacat stupii si omorat matca pentru ca am vazut acum ceva timp un fel de bondar mai mare care dadea tarcoale pe la urdinise ... as vrea sa intreb daca cineva s-a mai lovit de treaba asta si daca au vreo sansa acele matci sa se imperecheze in perioda asta , daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi

multumesc

Obombo

Pozele nu sunt clare, nu se intelege mare lucru. In a doua poza sunt doua botci de salvare, din cea din dreapta s-ar parea ca a eclozionat matca, cea din stanga e ciudata, pentru ca e roasa in varf, dar gaura mi se pare mica. Un lucru care se vede bine e ca albinele sunt putine, asta daca nu ai scuturat ramele inaite de a face poza.
Cat despre sansele de a se imperechea pe care le are regina, depinde de cum e timpul prin zona ta si de cand au aparut primi trantori, daca au aparut.

bogdanab

botcile sunt pe aceiasi rama pe parti diferite si au fost crescute in zona unde a fost puiet , ... in alt stup unde mi s-a intaplat asta inca mai este puiet capacit , de asta cred ca asta o fost primu care o pierdut matca
aproximativ cat timp poate sta o matca neimperechiata si apoi sa poata da si randament  sau se mai imperechiaza cu suscces daca trece ceva timp ?

bucovineanu

Intradevar sunt botci de salvare. Cand ai deschis acei stupi ultima data in afara de acum? Destul de mici sanse ca reginele sa se imperecheze deoarece nu sunt inca trantori si nici vremea nu e potrivita. Aproape sigur ele vor disparea di stupi.

tudor60v

Nu radeti nu este o gluma, sunt familii de albine care pastreaza cativa trantori peste iarna.

bogdanab

stupii au fost deschishi cand am pus turte , (daca te gandesti ca au murit din vina mea ? si eu m-am gandit la asta , e posibil) dar nu am umblat la rame si matcile au pierit in perioade diferite ... in alt stup am gasit ce parea sa fie albine mancate adica fara corp de asta m-am gandit ca ceva a intrat in stup ...am vazut la Jonny_it o poza cu acelasi bondar dar el zice ca nu ataca bondaru albinele ...

sa inteleg ca cea mai buna solutie acum ar fi sa ii unific cu altii sau sa mai astept ?

bucovineanu

Bondarul sigur nu a facut "crimele". E mai greu de stabilit cauza. In acea familie cu albine roase e posibil sa fi fost un soarece sau un chitcan? Acele regine chiar daca se imperecheaza nu vor fi performante. Sunt din botci de salvare, sunt crescute si se vor imperechea in conditii neprielnice. In plus familiile se vor depopula rapid. Dar cel ce hotareste ce face e numai proprietarul.

bogdanab

ai dreptate , multumesc pentru raspunsuri  :beer: