disparitie oua/puiet

Creat de livulik, Iunie 17, 2012, 11:12:47 PM

« precedentul - următorul »

livulik

Buna seara!
astazi am facut controlul saptamanal al familiilor (mai des nu pot ajunge!) si la una dintre familii m-am convins ca am o problema (ceva-ceva observasem eu de vreo 5 saptamani dar acum m-am convins ca este o problema: matca depune oua dar acestea nu mai ajung la stadiul sa fie capacite!!! mai exact, de cateva saptamani observ ca gasesc la controlul saptamanal oua proaspat depuse dar saptamana urmatoare gasesc alte rame ouate dar nici urma de larve sau puiet capacit pe ramele ouate anterior! albinele aduc nectar, am rame cu miere capacita si cu f multa pastura! Mentionez ca numarul de albine imi pare din ce in ce mai mic, desi am mai ajutat familia aceasta cu puiet capacit de la alte familii!
Ati mai intalnit situatia asta? Este semnul clar al unei boli/infestari sau este vina matcii?

Multumesc!

stefan1

  Da-i o rama cu oua de la alt stup, si daca pe alea le creste, inseamna ca nu e o boala de puiet, ci a matcii. Nu ai spus daca ai in acea familie numai oua, sau sunt si larve care mor pana la capacire.
  Exista oua infertile, din care nu se dezvolta larve, si asta e o problema a matcii, care trebuie schimbata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Si eu cad de parerea lui Stefan.
Livulik schimba matca. Apropo ce virsta are matca?

livulik

Citat din: stefan1 din Iunie 18, 2012, 03:00:08 AM
  Da-i o rama cu oua de la alt stup, si daca pe alea le creste, inseamna ca nu e o boala de puiet, ci a matcii. Nu ai spus daca ai in acea familie numai oua, sau sunt si larve care mor pana la capacire.
  Exista oua infertile, din care nu se dezvolta larve, si asta e o problema a matcii, care trebuie schimbata.
ouale nu ajung la stadiul de larva; de cateva saptamani de cand urmaresc situatia asta, nu am mai gasit larve sau puiet capacit! doar oua proaspat depuse!

Citat din: Kiwi Bee din Iunie 18, 2012, 03:42:22 AM
Si eu cad de parerea lui Stefan.
Livulik schimba matca. Apropo ce virsta are matca?
din pacate nu va pot spune varsta matcii pt. ca este o familie cumparata in aprilie si nu am certitudinea informatiilor primite!

Multumesc mult de ajutor, voi purcede la schimbarea matcii!

livulik

revin cu noi informatii, din pacate tot la capitolul "SITUATII ANORMALE"!!! si continui aici deoarece este in cauza aceeasi familie...
succesiunea evenimentelor a fost urmatoarea:
- in a doua jumatate a lunii Iunie am introdus o botca capacita in aceasta familie, in prealabil suprimasem matca cu cateva zile inainte
- dupa vreo alte doua saptamani am controlat familia, am cautat-o...NU am gasit-o; nici oua nu am gasit!
- de atunci, la controalele saptamanale, nu am gasit-o niciodata si nici vreun semn (oua) ca ar exista
- intre timp am inceput sa gasesc in celule cate 2-3 oua si celule alungite cu puiet capacit; deja incepuse sa oua albina lucratoare
- am incercat sa mai le dau o sansa, le-am dat o rama cu oua proaspete; le-au crescut normal dar nu si-au tras botci
- astazi am hotarat desfintarea familiei prin scuturare la distanta; dupa ce am scuturat toate ramele am aruncat o privire in interiorul cutiei deoarece mai erau doua maini de albine si...SURPRIZA!!! Am gasit o MATCA intr-un colt al cutiei! ca aspect este foarte frumoasa si mare!

Ati mai intalnit situatia asta? de fapt incerc sa inteleg ce si cum se intampla!

Multumesc!

bucovineanu

Faptul ca ai dat rama cu oua si nu au tras botci era semnalul ca familia respectiva are regina. Se poate intampla ca o vreme regina sa oua in paralel cu albinele. Acest lucru se intampla destul de rar, dar e posibil totusi. Inca o dovada ca apicultura nu e matematica.  :razz:

livulik

Citat din: bucovineanu din August 15, 2012, 08:48:17 PM
Faptul ca ai dat rama cu oua si nu au tras botci era semnalul ca familia respectiva are regina. ...
la momentul respectiv am gandit asta dar de la stadiul de botca capacita nu am mai vazut NICIODATA matca si nici nu am vazut macar un ou! de fapt am vazut oua dar doar acelea din celule alungite!

Citat din: bucovineanu din August 15, 2012, 08:48:17 PM
Se poate intampla ca o vreme regina sa oua in paralel cu albinele. Acest lucru se intampla destul de rar, dar e posibil totusi.
sa oua in paralel am mai citit dar nu mai citisem nicaieri sa INCEAPA albina lucratoare sa oua desi este o matca prezenta in familie (adica era prezenta inainte sa inceapa albina sa oua!!!)

Citat din: bucovineanu din August 15, 2012, 08:48:17 PM
Inca o dovada ca apicultura nu e matematica.  :razz:
Mare dreptate aveti!

livulik

asa cum v-am relatat, am scuturat ramele la distanta de stup, intre timp am format un roisor cu 2 rame de puiet capacit+albina acoperitoare si 2 rame cu miere si pastura + hranitor, astfel incat albinele ce se intorc sa gaseasca "alti stapani"...am urmarit cat de cat ce se intampla si nu am observat "frictiuni" serioase intre albinele intoarse si noile locatare...dupa ceva timp le-am dat o matca imperecheata (de altfel, faptul ca aveam matca imperecheata a fost si motivul acestei incercari!)...
am controlat foarte rapid astazi si isi eliberasera matca, umbla nestingherita pe una din ramele unde deja incepuse sa iasa puietul capacit...
le ajut cu putin siropel desi astazi am facut o cercetare prin zona stupinei si la 700-800m departare, pe locatia fostului CAP,  sunt cateva hectare de ciulini care au imbobocit ca primavara (Doamne ajuta, ploaia recenta a facut minuni!) si am vazut ca au inceput sa fie intens vizitati de albine!

credeti ca sunt sanse sa se mai dezvolte cat sa iernez cu el? sau va ramane doar la nivelul de "experienta nereusita"?

p.s. ciulinii arata aproape ca aici: http://3.bp.blogspot.com/_K72itj76L1A/Sb4mfPHWQzI/AAAAAAAAAcI/zbST6_4JWTg/s400/11.ciulini.jpg

Apicotef

Citat din: livulik din Iunie 17, 2012, 11:12:47 PM
Buna seara!
astazi am facut controlul saptamanal al familiilor (mai des nu pot ajunge!) si la una dintre familii m-am convins ca am o problema (ceva-ceva observasem eu de vreo 5 saptamani dar acum m-am convins ca este o problema: matca depune oua dar acestea nu mai ajung la stadiul sa fie capacite!!! mai exact, de cateva saptamani observ ca gasesc la controlul saptamanal oua proaspat depuse dar saptamana urmatoare gasesc alte rame ouate dar nici urma de larve sau puiet capacit pe ramele ouate anterior! albinele aduc nectar, am rame cu miere capacita si cu f multa pastura! Mentionez ca numarul de albine imi pare din ce in ce mai mic, desi am mai ajutat familia aceasta cu puiet capacit de la alte familii!
Ati mai intalnit situatia asta? Este semnul clar al unei boli/infestari sau este vina matcii?

In afara de posibile boli ale puietului sau matcii...este posibil sa se produca un alt fenomen.
Matcile tinere...nematurizate complet...au momente cand depun excesiv de multa ponta fata de capacitatea familiei...motiv pentru care lucratoarele regleaza ponta prin eliminarea oualelor. Mi s-a intamplat asa ceva la un roi cu matca tanara...chiar un roi slab...si dintr-o data matca mea umpluse vreo trei rame cu oua. Initial m-am bucurat....insa la urmatorul control cand ma asteptam sa vad rame "tabla" capacite de sus pana jos....SURPRIZA....nici urma de oua.

Documenteaza-te bine legat de boli....si daca nu gasesti simptome...e posibil sa fie ce spun eu.


Bafta

SPYKAL

Citat din: Apicotef din Octombrie 10, 2013, 10:27:37 PMIn afara de posibile boli ale puietului sau matcii...este posibil sa se produca un alt fenomen.
Matcile tinere...nematurizate complet...au momente cand depun excesiv de multa ponta fata de capacitatea familiei...motiv pentru care lucratoarele regleaza ponta prin eliminarea oualelor. Mi s-a intamplat asa ceva la un roi cu matca tanara...chiar un roi slab...si dintr-o data matca mea umpluse vreo trei rame cu oua. Initial m-am bucurat....insa la urmatorul control cand ma asteptam sa vad rame "tabla" capacite de sus pana jos....SURPRIZA....nici urma de oua.
Documenteaza-te bine legat de boli....si daca nu gasesti simptome...e posibil sa fie ce spun eu.
Bafta

Foaaaaaarte inteligent raspuns!!!

Apicotef

#10
Mai Dl Cezar ... e foarte usor ce spui talica si am vazut ca imi urmaresti postarile si comentezi acelasi lucru peste tot...dar daca tot irosesti timpul pe-aici incearca sa dai ceva raspunsuri mai inteligente ca cei ce se straduiesc sa raspunda asa cum considera ca e bine la diversele probleme expuse. Caterinca e pe toate potecile ... si inca o data ca sa-ti raspund la fel "De taceai filozof ramaneai !"

Sunt convins ca nici unul nu va face vre-o afirmatie unanim acceptata de catre toti si corecta 100%...dar asa sunt forumurile...de la mine putin...de la tine putin....si mai invatam toti cate ceva...Sa facem misto unii de altii este usor....dar nu tocmai inteligent, ca sa folosesc un termen de-al tau.

Bafta cu stupii din poliuretan...si poate posetezi niste videoclipuri pe tema asta...Sa ma anunti ca sa ma abonez la canalul tau....sunt tare curios !

Imi dai impresia ca te-am deranjat cu ceva...daca e asa....spune-o aici sa auzim toti ... daca nu iti urez sanatate si spor in agricultura  !

SPYKAL

Citat din: Apicotef din Octombrie 11, 2013, 04:34:40 PM
Bafta cu stupii din poliuretan...si poate posetezi niste videoclipuri pe tema asta...Sa ma anunti ca sa ma abonez la canalul tau....sunt tare curios !
Imi dai impresia ca te-am deranjat cu ceva...daca e asa....spune-o aici sa auzim toti ... daca nu iti urez sanatate si spor in agricultura  !
Mi s-a parut ca esti atoatestiutor dar probabil m-am inselat. Si inca o chestiune. Te-ai luat de dodo79 aiurea. Tu nu ai fost incepator? Cata experienta in apicultura ai? Am sa fac cateva filmutele si am sa le postez aici. Nu stiu cand se va intampla asta pt ca este inca multa de facut. Stima si respect!!!

Apicotef

#12
O vorba din batrani : "Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia !"
Incearca sa raspunzi serios la problema expusa in acet topic, cu informatii corecte sau cel putin discutabile. Ce ne omori tu pe-aici probabil face obiectul vre-unui topic pe care-l putem numit "reglari de conturi" dar nu cred ca e cazul...mai Cezare (spykal).

Lasa-ne ca pe noi ne intereseaza apicultura si daca putem sa aducem lamuriri celor la inceput de drum !  Tu vad ca ai alte preocupari.

SPYKAL

Citat din: livulik din Iunie 17, 2012, 11:12:47 PM
Buna seara!
astazi am facut controlul saptamanal al familiilor (mai des nu pot ajunge!) si la una dintre familii m-am convins ca am o problema (ceva-ceva observasem eu de vreo 5 saptamani dar acum m-am convins ca este o problema: matca depune oua dar acestea nu mai ajung la stadiul sa fie capacite!!! mai exact, de cateva saptamani observ ca gasesc la controlul saptamanal oua proaspat depuse dar saptamana urmatoare gasesc alte rame ouate dar nici urma de larve sau puiet capacit pe ramele ouate anterior! albinele aduc nectar, am rame cu miere capacita si cu f multa pastura! Mentionez ca numarul de albine imi pare din ce in ce mai mic, desi am mai ajutat familia aceasta cu puiet capacit de la alte familii!
Ati mai intalnit situatia asta? Este semnul clar al unei boli/infestari sau este vina matcii?
Multumesc!
Parerea mea este ca ar trebui schimbata matca dar este putin probabil sa fie acceptata tinant cont de faptul ca are una. Nu cred ca este vorba de vreo boala. Stima si respect!!!