Modificari PNA 2012, fata de PNA 2011

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), Ianuarie 06, 2012, 06:18:40 PM

« precedentul - următorul »

filip


Global Moderator
Great Veteran

Mesaje postate: 2523
Karma: +37/-8


Re: Sirop de porumb...
« Răspuns #109 : Azi la 13:08:40 »CitatModificăEliminăDesparte SubiectulCitat din: dumitriu din Azi la 13:06:17
Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 06, 2012, 21:43:04
As intreba si eu daca se poate depista apiinvertul in miere.Adica, daca apicultorul a administrat apiinvert albinelor la greu in pastoral asa cum spune Filip??? Daca da, cum se poate depista? De ce? Ce contine apiinvertul de poate fi depistat???.... caci trece prin gura albinei!!!!

In Germania se administreaza Apiinvert de foarte multi ani.Atat timp cat Apiinvert-ul este trecut prin gusa albinei nu sunt probleme in refuzul mierii obtinute, nici la export, nici in Romania.
Din cate stiu eu, au fost cazuri in care unii apicultori s-au "grabit" si nu au mai trecut siropul prin gusa albinei, ci pur si simplu l-au amestecat cu miere.In acest caz au o problema cu "mierea" obtinuta.

ASTA E STIREA ANULUI.
Deci Apiinvertul daca trece prin gusa albinei e MIERE
Dar sunt baieti care nu au destule guse si astfel apare falsul.
Sa va fie rusine ,pentru faptul ca puteti gandi asa!

Sa fii subventionat cu 12 kg de inlocuitori  pe fam albine sa falsifici mierea.
E strigator la cer!

Eu sunt BAIAT RAU ca nu inteleg cum se fac afaceri in romania.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Pe tema apiinvertului trebuie sa recunosc ca sunt de acord cu Filip !  cine citeste definitia mierii va intelege ca daca in loc de nectat de foloseste apiinvert rezulta MIERE FALSA .

evulet78

Stau si ma intreb ce fac baietii destepti dupa ce dau asa o teapa (vand miere falsa). Mai au cumparatori in urmatorii ani? Sau se lasa de apicultura.
Eu daca as fi client nu numai ca nu as mai lua miere de la el, dar l-as face de ras si la toti partenerii lui.
Ma gandesc ca cei ce achizitioneaza miere au o astfel de baza de date cu cei ce vor sa vanda cioara vopsita. :)
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

D006

#18
  Grav e ca unii achizitori de miere au incurajat aceasta practica dar in curand vor da faliment . Piatza va cerne si vor ramane in bransa doar apicultorii si procesatorii seriosi.

Donbazil

Sal'tare!
Pai bine frate Dragos, chear asa?....Vrei sa ramai tu singur pe piatza mierii din Romania?.....Sau de ce ai scris " voi ramane"?.....
Sau "gura pacatosului".....A scapat o perla?......
Pai daca-i asa, zii nene sa stim si noi....... Ca suntem multzi care folosim marfa de la Dumitriu si ne reorientam, cumparam de la tine ca atunci n-o sa ne mai verifici, nu-i asa?.....:ok: :yes: :thanks:
Sal'tare!
Donbazil - Faget

D006

   Pe eticheta Dulcofruct scrie sa nu fie administrat inaintea marilor culesuri sau in timpul culesurilor . La apiinvert sunteti incurajati sa dati in timpul culesurilor . Cine este onest cu meseria de stupar ???

Porfy66

Tpicul se refera la Modificarile  PNA 2012 fata de PNA 2011 !!!
Hideti sa respectam locul postarilor. Tocmai cautam ceva in legatura cu PNA iar aici dau despre alceva. :redcard: :nono: :nono: :nono:

cipriene

salut,
mie unul nu-mi place PNA-ul si nici un altfel de ajutor care sa ma oblige la tot felul de lucruri gen crotalieri de stupi, monitorizari, etc. in acelasi timp mi se pare normal ca cei care acceseaza sa fie supusi la toate aceste lucruri.
nu-mi place pentru ca mi se pare prea mare tambalaul si cum a spus si dragos mai sus: depinde din ce asociatie faci parte.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Karpetrusov

A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.