lipsa trantori

Creat de mape 48-petru manea, August 22, 2011, 09:25:06 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

acum 6 zile am inceput un control dupa extractia de la f.soarelui
am controlat 20 familii puiet pe 4-9 rame
nu am vazut nici un trantor matur
am gasit botci de schimbare linistita la 3 familii si ceva puiet de trantor capacite
ma gandesc cu cine se vor inperechea noile matci
rog pareri

badguy_goodguy

La fel si eu :( atata tot ca intr-un stup am gasit 3 rame transformate in celule pentru trantori, in alte rame cladit aiurea express pt. trantori.

am lasat trantorii sa iasa. data in vederea cantitatea mare de puiet capacit care urmeaza sa iasa mi-am pus la facut cateva matci.


ilalexandru

Asta nu mai e vreme de facut matci! S-a dus vremea lor! Dupa data de 1 septembrie calitatea matcilor e din ce in ce mai slaba.
Si atentie la acel stup cu trei rame puiut de trantor...sa nu mai aibe matca cumva si sa oua albinele sau matca sa fie cu defect

bucovineanu

Citat din: mape 48 din August 22, 2011, 09:25:06 PM
acum 6 zile am inceput un control dupa extractia de la f.soarelui
am controlat 20 familii puiet pe 4-9 rame
nu am vazut nici un trantor matur
am gasit botci de schimbare linistita la 3 familii si ceva puiet de trantor capacite
ma gandesc cu cine se vor inperechea noile matci
rog pareri
Eu zic faptul ca albinele stiu ce fac. Daca au hotarat sa schimbe reginele acum le vor schimba. Daca nu se raceste vremea se vor imperechea. Nu toate familiile au macelarit trantorii. Apropo de acest subiect: Se zice in general ca in august- septembrie nu e bine sa avem regine care sa se fecundeze. Pe de alta parte de regula in aceasta perioada multe familii schimba linistit reginele si calitatea reginelor schimbate linistit este foarte buna.

Mircea77

Si eu sunt de acord cu domnul bucovineanu. Acum 2-3 saptamani vazusem la 2 stupi ca nu mai aveau nici picior de trantor (nici larve, nici adulti), pentru ca mai apoi - la controlul facut duminica trecuta, sa observ atat celule capacite cat si trantori.
Avand in vedere ca nu ne putem lauda cu aceleasi simturi si instincte precum animalele si insectele, si eu zic sa avem incredere in albinele noastre.
Nu este exclus sa apara surprizele neplacute la unii dintre noi (aduceti-va aminte de ceea ce s-a intamplat in aprilie, anul acesta), insa conditiile de clima nu sunt identice in toata tara.
Cu un pic de noroc si un dram de bunavointa se pot realiza multe lucruri.

mape 48-petru manea

si eu am incredere in simtul de perpetuere la albine
dar parca in alti ani nu am avut o disparitie totala a trantorilor
poate conditiile din acest au fost mai deosebite (perioade mai reci alternand cu perioade de canicula )
voiam sa stiu daca si la alti apicultori sa observat acest fenomen
multumesc

pharaonu75

In urma cu 4 zile, cand am facut o vizita la stupi, nici eu nu am vazut trantori maturi sau puiet de trantor in celule capacite!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

badguy_goodguy

Au atat rame cu trantori cat si rame cu albine. Stiu ca vor sa faca trantori pentru ca sub hranitor au cladit fagure pt. trantori si au si adus matca sa-l oua , si e totusi la o distanta de catre cuib.

Om vedea ce o fi, eu pentru ca aveam doarrame cu puiet capacit am marit cuibul (ce altceva puteam face), si am pus etajele. (am etaje de 1/1).

Daca vor iesi prea multe albine, saptamana viitoare imi ies matcile, deci no problem for me.