facelia

Creat de bee_lover, Februarie 13, 2008, 08:45:26 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

La Apicola din Mures se gaseste facelia la 14 roni mi se pare rezonabil fata de 20 cat costa in alte locuri,cred ca imi cumpar si eu un kg sa vad cum se comporta pe la noi.Atentie la procentul de germinatie inainte de plantare...

D006

oare la apicola alba tot atit este pretul ca si la mures
mar interesa si pe mine  5 kg

D006

Ca sa faceti ceva treaba cu Facelia, luati in arenda vre-o 5-6Ha de teren si faceti culturi esalonate, si n-o sa va para rau, asta inseamna ceva cheltuieli dar la sfarsit de sezon cand trageti linie ar trebui sa fiti in profit destul de binisor.
Eu anul asta am avut 1,24Ha sa vad cum se comporta, anul care vine bag vre-o 6 Ha de culturi esalonate si...am sperante!
Aveti grija de unde luati semintele... nu zic mai mult, eu am luat un Hap, au fost amestecate in proportie mare cu mohor, nu zic inca de unde le-am luat ca sper sa ma despagubeasca respectivii!!
Daca nu...dau totul pe goarna, am si poze si nu o sa le convina!
Sfatul meu e sa luati de la firme ce dau si certificat de calitate, e o firma pe la Bucuresti cu capital german, produc seminte de facelia pt export si ofera si certificat de calitate...ii gasiti pe net, si mai sunt si altii!
Atentie mare la seminte, ca sa evitati necazurile!
Numai bine la toata lumea!
Adi M

D006

Inca ceva, eu am gasit si la 8 lei /kg...orientati-va, nu va izbiti la primul ofertant, ca e de unde alege! :hi:

bee_lover

Bine ai venit Adrian, lucrezi pe Me? Cati stupi ai si din ce zona?