suedia 2003

Creat de dragos2006, Octombrie 26, 2007, 05:04:32 AM

« precedentul - următorul »

maximus

te rog sa ne spui cam de cand incepea culesul in suedia primavara,si cand se termina,precum si care sant plantele care dau miere toata vara in aceasta cantitate,mai ales in stationar.
   cred ca e vorba in principal de rapita,mai culeg albinele si de la altceva??

PricopArthur

In regula dle Cristi. Multe caturi pt. nactar. Dar Mierea nu va fi distribuita pa mai multe caturi? Ei fac doar o extractie buna si atat?
Si cum pui un asemanea stup pe platforma sa il transporti? Cum il legi sa nu se rupa la primul balans?
Scuze daca am pus prea multe intrebari.
Miere multă şi inimă curată!

D006

x

D006


D006

...Foloseau izgonitor

D006

..sau doar aspiratorul acela...
Cum era actionat aspiratorul?...curent electric sau avea un motor propriu pe benzina...
Aspirator ii spun la utilajul acela care sufla albinele...Ei cum ii spuneau?...

D006


D006

...ok ...Merci....Asteptam noi aspecte, ale experientei traite in Suedia...Mie imi place sa vad si cum lucreaza altii,sa intreb ...

stefan1

Nu ne-ati spus cat zahar papa asa un stup pe an.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

x

stefan1

E o cantitate mai mult decat rezonabila (cam 15 kg/stup), tinand cont ca nu o amesteca cu mierea de consum si ca stiam ca in Suedia se ierneaza mai mult pe zahar. Ma mir ca da acest sirop in septembrie, intr-o tara asa nordica. Mai pot sa capaceasca aceasta miere? Mai au atunci cules de polen necesar la capacele?Miere e mana se produce acolo?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

x

D006

x

D006

x

D006

...as putea transporta din cimp acasa ramele pline cu miere ? La floarea soarelui cind este totusi cald...
  Ce temperatura are in acea camera incalzita?...Cind aduna caturile pt extractie?..doar la sfirsitul culesului?...
  Incerc sa ma gindesc cum ar fi mai bine la noi in timpul extractiei la floarea soarelui....de adus ramele acasa sau ceva amenajat pe o remorca mai mare...
Ce credeti dle Cristi?...