suedia 2003

Creat de dragos2006, Octombrie 26, 2007, 05:04:32 AM

« precedentul - următorul »

D006

x

D006

x

D006

x

D006

x

D006

.. ce model de stupi foloseste?...Parca se vede doar 3/4 si cuib si caturi...Asa este?...

D006

x

balasbebe

Daca folosesti un sac de zahar de stup, in 4 saptamani , nu mai ai probleme. Ai vazut si in unele filme, cum storc, cum baga zahar cu un dispozitiv de umplut ramele. Albinele noastre mor de foame. Cum pot sa aiba o dezvoltare normala, cand ele au ajuns la canibalism. Noi stuparii ne credem pe vremea CAP-ului. Mult si prost. Am vazut stupi, la salcam, ca au murit de foame. Raspunsul stuparului a fost ca vrea sa obtina miere curata, sa fie doar de salcam.

stefan1

Cate urdinise are asa un stup-turn?
Cam ce populatie si cat puiet are?
Ce rase de albine se folosesc in Suedia?
Cam ce baza melifera au? Isi creeaza stuparii o baza melifera proprie sau folosesc ce se gaseste?
Cat zahar i se da pe o perioada de un an?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

. Aveti perfecta dreptate dle Balasbebe....intr-adevar fara stimulare nu obtinem rezultate...in orice timp prielnic din punct de vedere termic pt dezvoltarea familiei trebuie sa aiba cel putin cules de dezvoltare...daca nu este in natura acest cules trebuie sa-l creem noi prin stimulare...cind natura ne va oferi cules albinele sa-l poata valorifica drept cules de productie ,sa nu trebuiasca atunci sa se dezvolte...
Daca noi le dam o sa ne dea si ele noua...
Nu prea le am eu cu miere bio ..adica fara zahar....
  Asteptam continuarea dle Cristi X ..ne intereseaza tot ce facea si cum facea dl Per-Olof Gustafsson

frantescu

Un calcul simplu ne arata cat de plin de albine e un stup din acela.Faceti calculul la cat poate oua o matca si veti vedea ca  ar trebui sa fie mitraliera.Eu cred ca poti pune multe caturi peste o familie puternica doar daca ai cules intensiv si nu ai timp sa extragi.Nu poate fi plin de albine.La o concurenta mare trebuie sa iei miere coapta bine si atunci pui cat dupa cat pana se capacecte bine.Altfel zeama nu o mai cumpara  nimeni.

D006

..cred ca nu toate corpurile sunt pline cu albine...Cred ca sunt multe corpuri cu miere pt extractie...
  Dl Cristi..ajuta-ne....

D006

x

D006

x

D006

sistemul de recoltare a caturilor si de inlaturat albina.

D006

x