propuneri pt. stabilirea pretului la miere in 2009

Creat de catel, Mai 10, 2009, 02:41:47 PM

« precedentul - următorul »

D006

Da, uite preturile de aici.
http://www.ams.usda.gov/mnreports/fvmhoney.pdf
Exact cum am spus. Mierea varsata este o treime din pretul celei din borcane.
Asa ca puneti-o in borcane cu eticheta proprie.

catel

andrei tre sa privesti mai in amanunt lucrurile.
chiar crezi ca romanul de rand nu ar mai face un efort pt. a pune in borcane mierea? un nepot pe calculator i-ar face eticheta. si chiar crezi ca ar trece mai bine ? cine cumpara tone de miere isi pune eticheta lui. deci l-ai incurca si nu ai primi un pret mai mare.
da intradevar ti-ai largi aria de vanzare din zona stupinei. ai avea mai multi clienti. dar nu am reusi sa vindem 2-5000 de kg cu borcanul. intelegi ?
avem nevoie de unire intre apicultori si sa-l cautam toti pe cel din varful piramidei care da cel mai mult pe miere.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Am intrat pentru ca am vazut titlul "propuneri pt. stabilirea pretului la miere in 2009" dar se pare ca discutia a luat-o in alta directie.
Apropo, azi dimineata ma uitam cu ficamea la desene animate printre care un desen educativ pentru copii "Din ce se compune preţul uni produs", vi-l recomand, rulează pe Animax.
Legat de tema discuţiei, preţul îl formează economia de piaţă, cererea si oferta. Pe scut ca să obţinem un preţ mai bun la miere eu văd două soluţii:
1. eliminarea unor verigi intemediare între producător şi consumator;
2. o mai bună negocire la vânazarea produsului bazată pe calitate, cantivate, o bună informare.
Din ce am auzit eu (vorbe), salcamul de anul acesta e la 10 - 11 lei/kg. Dacă cineca ştie mai multe aştept informaţii, cu detaliile necesare. Ştiu ca rapiţa s-a dat la 6,5 lei/kg, cred că la Blaj.
Să auzim de bine şi să nu vă ajungă butoaiele

D006

Citat din: catel
1. chiar crezi ca romanul de rand nu ar mai face un efort pt. a pune in borcane mierea? un nepot pe calculator i-ar face eticheta. si chiar crezi ca ar trece mai bine? cine cumpara tone de miere isi pune eticheta lui. deci l-ai incurca si nu ai primi un pret mai mare.
da intradevar ti-ai largi aria de vanzare din zona stupinei. ai avea mai multi clienti. dar nu am reusi sa vindem 2-5000 de kg cu borcanul. intelegi ?
2. avem nevoie de unire intre apicultori si sa-l cautam toti pe cel din varful piramidei care da cel mai mult pe miere.
1. Anul trecut cand am fost pe acolo am vazut doar miere in bidoane reciclate fara nicio eticheta si la un pret comprabil cu cel din magazin si o calitate discutabila.
Cel mai profitabil sunt cantitatile mici cum ar fi honey sticks sau borcane mici la preturi mici dar nu am vazut asa ceva chiar daca ar ajuta mult in educarea consumatorului. Care din voi vindeti in magazin? Magazine sunt la toate colturile. Care din voi vindeti la centrele en-gros? Acolo poti pune 2 tone odata daca e in borcane.
2. Se chiama cooperativizare si romanul nu se intelege cu vecinul si tu vrei sa se inteleaga cu concurenta.

D006

Pana una alta pe rapitza se da 7 lei la en-gros , mie mi se pare un pret bunisor.

mihaipop_55

Filomera ofera 9,5lei/kg de miere de salcam iar o firma din Bucuresti ofera 10 lei/kg miere de salcam luata de la domiciliu producatorului si achitata pe loc.

catel

deci la ora actuala se pot face comparatii la preturi ? poliflora, salcam s.a.
2007
2008
2009 propuneri, sau deja cu cat ati valorificat.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !