propuneri pt. stabilirea pretului la miere in 2009

Creat de catel, Mai 10, 2009, 02:41:47 PM

« precedentul - următorul »

catel

ce credeti ca ar trebui sa facem pt. a nu fi bataia de joc a bijnitarilor si anul acesta ?
cred ca fiecare ar trebui sa scrie aici si cea mai vaga idee, chiar daca crede ca este o prostie. de multe ori dintr-o idee de care au ras toti a iesit ceva bun. deci dati-va fiecare cu parerea.
este momentul sa lasam la o parte invidiile, dusmaniile si orgoliile. este momentul sa facem ceva sa o ducem mai bine.
cat credeti ca am avea de pierdut daca dupa stoarcerea mierii am depozita-o macar 2 luni. in acest timp fiecare am pune pe forum ce cantitate are de vanzare, am face totalul si am cauta fiecare dintre noi cumparatori ? credeti ca un anunt de genul : "vand 5000 kg miere de albina (salcam sau ce o fi ) 100% naturala", lansat pe vreo 30-50 de site-uri, chiar si in strainatate ar fi trecut cu vederea? eu nu cred. pb este ca trebuie sa ne miscam repede.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

filip

Eu am ramas anul asta 3 luni fara miere.Clientii permanenti vor avea prioritate.
Voi vinde doar mierea pentru subventie la procesator.Dar asta dupa o analiza temeinica.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Cererea si oferta stabileste pretul corect pe o piata libera.
Iti faci eticheta proprie sau va strangeti 3 - 4 apicultori si puneti mierea la borcane si o vindeti prin magazinele de pe o raza de 100km prin contract.
Altfel munceste altul sa faca asta si e meritul lui.

D006

Citat din: AndreiRNCererea si oferta stabileste pretul corect pe o piata libera.
Iti faci eticheta proprie sau va strangeti 3 - 4 apicultori si puneti mierea la borcane si o vindeti prin magazinele de pe o raza de 100km prin contract.
Altfel munceste altul sa faca asta si e meritul lui.
Foarte  bine  zis,fara  eticheta  proprie nu  este  nici  o  sansa de  a  scoate  un  pret  bun. :hi:

catel

eu nu ma refeream la pretul fiecaruia. 200 de kg, sau cat vinde fiecare de acasa cu eticheta sau fara se numeste supravetuire. cred ca stiti cu toti la ce ma refeream eu. pretul pe marfa aia multa.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Citat din: catel
cred ca stiti cu toti la ce ma refeream eu. pretul pe marfa aia multa.
Ar fi imoral sau chiar poate ilegal sa incerci sa influentezi pretul unui produs la liber.
Daca fermele de oua sau carne s-ar vb intre ei sa dubleze pretul?
Sau brutariile?

catel

mai analizeaza intrebarea ta si fa o comparatie intre cei care vand oua, paine si noi apicultorii.
*noi suntem taranii care au vandut graul brutarilor sau celor de la moara.
analizeaza te rog mai bine. daca ar exista poate C.A.P. -ul poate painea ar fi mai ieftina.
cam prin multe maini (bisnitari) trece graul.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

ioi nici nu am vazut bine acest cuvant "imoral". cred ca exista numai in dictionar. cine crezi ca il mai foloseste in tara asta ?
totusi ma bucur ca abordezi subiectele.
sanatate multa si ai grija mare (chiar daca sunt singure, te-au chemat pt. roiul din pod)
sunt cam obosit si cred ca am chef de glume. sper sa tii la gluma.
  :hi:
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

andrei_salaj

sigur ca nu e curat..dar sa ai profit net de peste 600 000  de euro pe luna(ex:un hipermarket)...si sa dublezi preturile la fiecare produs pe care il distribui pe piata..mi se pare exagerat ca in majorarea aceasta de 100% sa iti intre jumate cheltuieli...e prea dee tot...ori ei vreau sa se imbogateasca peste noapte...ori eu nu mai stiu cam cat is chiriile si c mai intra pe la cheltuieli.
hai sa fim rezonabili...vor aparea dezechilibre in Romania(ma refer pe plan economic)...si nu va fi bine...nici acum nu e bine dar mergem inainte.... :roll:

D006

Citat din: andrei_salaj
dar sa ai profit net de peste 600 000 de euro pe luna(ex:un hipermarket)...si sa dublezi preturile la fiecare produs pe care il distribui pe piata..mi se pare exagerat ca in majorarea aceasta de 100% sa iti intre jumate cheltuieli...e prea dee tot...ori ei vreau sa se imbogateasca peste noapte...ori eu nu mai stiu cam cat is chiriile si c mai intra pe la cheltuieli.
Poate datorita lipsei de concurenta pe piata locala pot aparea exagerari dar aici multumim Wall Martului, cel mai mare hipermarket din lume preturile sunt ff acceptabile.
Dar nu suma este importanta ci cat reprezinta ca procentaj acea suma din totalul investitiei. Daca este 10% - 15% din investitie peste % de inflatie este ceva normal.
Da, am observat si eu ca acolo preturile sunt cu mult mai mari ca aici si nu mi se pare normal tinand cont de salari si costuri imobiliare.

Cristian IONITA

Andrei - ti-am mai spus ca tu vorbesti fara sa ai habar de ce si cum sunt lucrurile prin Romania
1. legile sunt interpretabile, iar zahar se baga cu sau fara aprobare, ideea este ca la noi consumatorul este slab informat .... cumpara in primul rand dupa criteriul pret. Am vazut in supermarket un recipeient pe care scria mic "energizant contine si MIERE), si era expus in raionul cu miere bineinteles la 1/2 din pret
2. serios .... te pomenesti ca mierea o fi vre-un produs perisabil si nu stim noi? ... vorbim de miere nu de smantana
3. din pacate tentinta la noi este de imaturitate, azi mai multi oameni se iau dupa reclame decat acum 1 ani, si tot asa ...

catel

Citat din: AndreiRN
Citat din: dragos2006
Citat din: AndreiRN
Ar fi imoral sau chiar poate ilegal sa incerci sa influentezi pretul unui produs la liber.
Daca fermele de oua sau carne s-ar vb intre ei sa dubleze pretul?
Sau brutariile?
1. Nu mai exista produs la liber ! exista doar mafia comerciantilor care cumpara pe nimic si vand de cel putin trei ori mai scump !
2. Cel mai mult castiga comerciantul final care pur si simplu dubleaza pretul, este cazul lanturilor de hipermarketuri .
3. De produs  poate produce oricine dar sa impui un produs pe piata este foarte greu.
1. Teoria conspiratiei este crezuta de multi. Am vazut eu cartofi cu tona acolo de vanzare la liber si la fel si miere aici pe forum. Este ceva normal ca materia bruta sa fie de 3 ori mai ieftina decat produsul finit.
2. Da, dar comerciantul final are de platit chirie sau cladiri de miliarde si angajati si impozite si paza si etc.
3. Calitatea si consistenta in calitate impune un produs pe piata. Pe langa un pret competitiv. Acolo apicultori nu platesc impozit pe venit si mai primesc si bani pe gratis si cu toate astea tot nu se descurca financiar. Ceva nu e curat aici.
andrei tu pe ce lume traiesti ? sau nu esti cu picioarele pe pamant ? sau nu esti apicultor !
ia fa un calcul asa rapid
*rame
*sarma
*cuie
*aracet
*faguri
*tratamente
*benzina
**********
munca ta = ce ?
ioi tu de aia zici ca tre sa puna adaosul de 300% ca iei mai adauga ceva la mierea care o cumpara de la noi ? zahar + cine stie ce prostii. sa spui lu mutu ca aia de pe rafturi ii miere de albina 100 % .
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

si totusi sa nu deviem prea tare de la subiect. care ar fi pretul la miere ? de cine depinde ? de noi. ce trebuie sa facem ? oare vrem cu adevarat sa ne mearga mai bine sau ne tavalim in mocirla asta ?
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

anairda

Parerea mea este ca ati deviat de la subiect. Catel are dreptate, daca nu facem ceva o sa vindem mierea la pret de nimic ca anul trecut sau mai rau ca acum doi ani. Daca ati face o comparatie fata de anii trecuti cand pretul mierii era ridicat iar acum doi ani s-a vandut la 4 lei si ceva poliflora, unde se situeaza castigul unui apicultor mai ales care e la inceput si vrea sa-si mareasca exploatatia?
Anul acesta mierea  se vinde la 6,5 lei poliflora si 10 lei salcamul, vorbesc despre pretul la procesatori, unul din Bucuresti si unul din Salaj. Stiti si alte preturi mai bune?

D006

Daca   tot  suntem  in UE atunci  pretul  ar  fi :
- meliflora 5-6 E
-miere  mana  de  brad 6-7 E
-poliflora 4 E
In  cazul  in  care  vindem  mierea  la procesatori  pretul  la  meliflora  nu  ar  trebui  sa  coboare  de  3,50-3 E KG iar  poliflora 2,50 E .