tirg apicol Ploiesti

Creat de dragos2006, Octombrie 14, 2007, 01:57:57 AM

« precedentul - următorul »

maximus

te rog sa dai mai multe detalii despre sectiuni,vreau sa cumpar si eu in viitor.din ce erau facute,si la ce pret??
    de asemenea,batranelul cu pricina reprezenta vreo firma??

D006

Dragos 2006 a spus..'''Cea mai tare descoperire a fost gagica care vindea la Adelica (bruneta ) , buna bucata a gasit Cristi Diaconu pentru ai reprezenta firma''
Dragos este colega noastra, are citeva postari aici pe forum...

pngflorin

Dragos, daca vrei sa crezi ca este vin de catina, asta e....
Eu sunt din Odobesti, tara vinurilor, ce ai baut era suc de catina, ( de care am baut si eu la Ploiesti).
Eu fac in fiecare an suc de catina.
Fructul de catina se da la storcator se da deoparte boasca, se adauga o parte  de sucul obtinut si o parte miere, fara alte adaosuri.Se pune la rece si se bea diluat cu apa s-au sifon, dupa gust.
Asa ca daca ai drum pe la mine te invit atat la un suc de struguri cat si la unul de catina.
PS. DACA VREI IN TOAMNA VIITOARE TINEM LEGATURA SI I-TI FAC EU ROST DE CATINA, SA-TI FACI SINGUR SUC.
FLORIN
:hi:

stefan1

Normal catina ar trebui sa se mai gaseasca si acum, ba chiar am inteles ca e indicat sa se culeaga foarte tarziu.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pngflorin

Asa este catina cu cat este mai tarziu culeasa cu ata compexul de vitamine este complet.Anul asta insa a fost dupa cum stiti f secetos asa ca fructul s-a deshidrata f repede, astfel culesul s-a incheiat de pe 15.10.2007.
Cunosc amanunte pt ca ocolul silvic la cere lucrez a avut plan de realizat cu fruct de catina ( pret orientativ 2.5-3.0 lei RON kg).

D006

..Florine cind ne-am intors de la Ploiesti hai sa oprim sa luam o sticla -doua de vin de la particularii...produse expuse la porti...dadeau baietii cu 40 000 litrul am luat vreo 10 litri ..ceva demidulce...era parfum,.. dar pe Dobrogea este mai ieftin...Cind trec prin Basarabi sau Medgidia imi fac provizii dar sunt mai ieftine produsele...
Cum este cu catina ..in primul rind cum arata...ce fel arata fructele...mi-a aratat cineva ceva de la catina dar eu credeam ca sunt de la salcioara mirositoare...

D006

daca este draguta poate ia legatura si cu mine pe privat !
Citat din: bioDragos 2006 a spus..'''Cea mai tare descoperire a fost gagica care vindea la Adelica (bruneta ) , buna bucata a gasit Cristi Diaconu pentru ai reprezenta firma''
Dragos este colega noastra, are citeva postari aici pe forum...

D006

eu nu vorbesc de ce se vindea la masa ci de ce se bea la masa de protocol , era bautura alcolizata , si la mine in zona este foarte multa catina dar nu am timp sa culeg prefer sa o cumpar . daca treci prin Ramnic da-mi un semnal , te servesc cu un suc de struguri.
PS eu nu as cumpara in nici un caz vin de la sosea tot este fals !
Citat din: pngflorinDragos, daca vrei sa crezi ca este vin de catina, asta e....
Eu sunt din Odobesti, tara vinurilor, ce ai baut era suc de catina, ( de care am baut si eu la Ploiesti).
Eu fac in fiecare an suc de catina.
Fructul de catina se da la storcator se da deoparte boasca, se adauga o parte  de sucul obtinut si o parte miere, fara alte adaosuri.Se pune la rece si se bea diluat cu apa s-au sifon, dupa gust.
Asa ca daca ai drum pe la mine te invit atat la un suc de struguri cat si la unul de catina.
PS. DACA VREI IN TOAMNA VIITOARE TINEM LEGATURA SI I-TI FAC EU ROST DE CATINA, SA-TI FACI SINGUR SUC.
FLORIN
:hi:

ni_nacu


D006

Dragos a spus..''PS eu nu as cumpara in nici un caz vin de la sosea tot este fals ''..inseamna ca am luat putina teapa...dar a fost bun vinul...Pacat ca a fost putin ....

D006

Vinul tre sa alunece usurel pe gat si daca lasa gust placut, e bun. Ce daca e dat la marginea soselii, asa se vind si pepeni si miere si cascaval de Rucar.. :hi:

D006

intamplator am vazut cum se face , eu unul nu as pune in gura asa ceva . Apropo am si niste vie si produc vin care nu am nevoie sa-l vand la sosea pt. ca am clienti care mi-l cumpara direct de acasa .

balasbebe

Se pare ca mai multe subiecte sunt despre vin decat de la targul apicol. Chiar ca ar trebui criticati organizatorii, de la ploiesti.

Cristian IONITA


D006

Citat din: balasbebeSe pare ca mai multe subiecte sunt despre vin decat de la targul apicol. Chiar ca ar trebui criticati organizatorii, de la ploiesti.
Oricum a iesit tirgul de la PLOIESTI, organizatorii merita toata stima si respectul din partea noastra --sunt niste oameni care vor sa mai miste putin activitatea apicola...Daca nu ar exista oameni cu initiativa si apicultura in Romania va fi lasata pe mina ACA vom ...disparea ..Toata stima si respectul pt toti cei care mai fac cite ceva pt fenomenul apicol din tara noastra...