Stup cu fund antivarooa

Creat de gore, Februarie 23, 2009, 09:23:11 PM

« precedentul - următorul »

gore

Dragi colegi, am cumparat de la Campina stupi cu fund antivarooa. Pot spune ca nu sunt mult diferiti de stupii verticali cu care lucrez, dar aş dori sa ştiu mai mult, adică ce trebuie să am în vedere la lucrul cu acest tip de stup. Daca tablele de la fund le iau de cand incepe sa se incalzească peste 13 grade, dac iarna las tablele singure fara altceva, daca vara le iai de tot(si cred ca da) deoarece ventilatia este mult mai buna. Oricum va apreciez ajutorul si sfaturile, va rog. Stupii sunt pe 10 rame cu 2 corpuri de 1/1, fara aerisitor in capac, cu urdinisul pe mijloc. Am uitat sa le fac o poza, dar nu-i tarziu.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

crombra

Eu pun tava antivarroa doar la tratament prin fumigatie. In rest, fara.
Ai sa vezi cum scade numarul de varroa, simtitor.
Am iernat iarna fara tava, doar cu sita si a fost foarte OK.
Dar sus trebuie sa ai etansare buna, ca altfel apare efect de horn si se face curent.
Eu folosesc folie de polietilena pusa direct peste corp sau magazin.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

gore

Etansare in sensul ca aceea distanta dintre capac si corpul stupului nu ar trebui sa fie sau podisorul care are sita sa fie bine acoperit?
Iarna curentul nu intra in stup daca nu ai tablele? Banuiesc ca este ca si cum  aş avea fund normal si fara capac sau podisor.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

daca ai poze as dori sa vad. Nu cumva la Campina erai cu acel model de stup alb din poliuretan?
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

crombra

Nu am fost la Campina.
Etansare in sensul ca peste ultimul corp sa existe un material etans. Eu folosesc folie de polietilena. Am mai spus, stupul functioneaza ca un 'clopot' izoterm la care aerisirea se face numai pe jos.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Simi

Citat din: crombraNu am fost la Campina.
Etansare in sensul ca peste ultimul corp sa existe un material etans. Eu folosesc folie de polietilena. Am mai spus, stupul functioneaza ca un 'clopot' izoterm la care aerisirea se face numai pe jos.
Si pe urdinis nu? La lazile acelea din poliuretan scoateti complect tablia de inchidere? Sau reglati inchiderea in functie de temperaturile exterioare?
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

crombra

Logic ca si pe urdinis.
"Tablia de inchidere" adica tava antivarroa o pun numai cand fac tratament.In restul timpului, vara - iarna, nu o pun.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Nikolas

Cat costa stupii de poliuretan la Campina ?