Aplicatie Excel pentru analiza profitabilitatii stupinelor.......si nu numai

Creat de agalofteanu, Ianuarie 29, 2012, 04:58:25 PM

« precedentul - următorul »

D006

Stuparitul difere de la o zona la alta asa incat si cheltuielile si veniturile difera mult . Cred ca utilizatorul trebuie sa poata interveni in tabel si sa treaca el exact cantitatile de hrana de stimulare folosita in stupina . Unul poata da doar doua kg. intr-un an iar altul poate da 20 kg.
  La fel si cheltuielile pentru obtinerea unui produs difera mult . Acum eu nu inteleg cum se calculeaza cheltuiala pe un kg. de miere obtinut.

bucursorinelionel

...Voi crea eu un model..putintica rabdare...ca trebuie sa adaptez..din ce am eu...va fi atasat ca model..
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

cristifader

Buna,

consider altruist si binevenit excelul lucrat.
Ca si o mica contributie, am introdus si :
1. celelalte doua variabile pentru venit: matci si laptisor de matca , insa accept ca e vorba de probabil si de alte calcule (nr ore la stupi marit, niste familii starter si de finalizare care nu produc miere, etc). Aici pot fi pana la un moment dat (pana la un nivel de activitate) puse in media orelor la stupina fara prea mari distorsiuni..
2. am introdus tratamentul cu varachet. Cine mai are si mavrirol ori altele, le poate introduce sus in pretul varachetului. La varachet insa am considerat ca se fac 3 tratamente (si ca un flacon ajunge la 50 stupi per tratament, deci la 16.66 stupi tratati de 3 ori).


Cristi

bucursorinelionel

 Pentru dragos 2006...Ai in atasament model de calcul...am incercat sa nu utilizez prea multe variabile..la un singur tip de cules (rapita)...cu 3 variante..fiecare varianta determina costuri diferite...fii atent la formulele de calcul din bara de lucru (cea notata cu fx)...asa vei intelege cum se uniformizeaza costurile...ce nu intelegi...intreba-ma...!! spor la studiu...!!
  Atasamentul e valabil pentru toti colegii...desigur, daca ii intereseaza..!!
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

agalofteanu

Pai si acum putem modifica dar "in spate" O sa analizaz pisibilitatea sa introduc "in fata" si tratamentele si hrana.


Citat din: dragos2006 din Februarie 04, 2012, 09:55:51 AM

  La fel si cheltuielile pentru obtinerea unui produs difera mult . Acum eu nu inteleg cum se calculeaza cheltuiala pe un kg. de miere obtinut.


Asteptam intrebarea  asta. Probabil ca o metoda elaborata o sa obtinem de la @bucursorinelionel.

Eu am folosit o metoda simpla: Am luat veniturile pe categorii si le-am aplicat o medie ponderata a raportului Venituri-Cheltuieli.
Nu este o solutie milimetrica dar avem un rapuns la intrebarea: Cu cat am produs kilogramul de miere anul asta? Avem! :hi:




bucursorinelionel

 Explicatii la aplicatia "Costuri apicole"
1. Am preferat o structura de personal medie (3 persoane) astfel incat sa corespunda si la o exploatatie mica  ( 1 apicultor care executa toate lucrarile/ i se cuvin bani pentru toate tipurile de lucrari) dar si la o afacere de familie, exploatatie medie, ( fiecare executa categorii de lucrari / fiecaruia i se cuvin bani pentru munca depusa)
2. Pentru a fi mai usor de inteles modelul am utilizat doar 1 sortiment (rapita)/1 singur produs (miere)...modelul se poate adapta usor si la celelalte sortimente, fie doar schimband eticheta de "rapita" din tabel, fie prin modificare, adaugare, dupa formulele din bara de lucru (fx)...dar si pe alte produse (polen, venin,propolis, etc)
3. Variabilele din nota le modifica fiecare, conform datelor specifice fiecaruia
4.costurile medii ponderate la chelt. personal si transport sunt de fapt costuri medii, eticheta "ponderat" e menita sa atraga atentia ca ele corespund variantei 1 (mov,lila)., si are mai degraba scop didactic....varianta 2 (albastru) e ceea care se utilizeaza in practica
5. Utilizarea a 2 variante are si rol de verificare (din care una e cheie de control)
6. Corect este sa corelam astfel : costul mediu ponderat pe sortiment / pret de vanzare mediu ponderat pe sortiment...respectiv...cost mediu ponderat pe produs (miere)/pret mediu ponderat pe produs (miere)
7. formula de calcul mediu ponderat este:
   ((A*x)+(B*y)+(C*z)) / (x+y+z) = cost sau pret unitar (lei/kg)
  A,B,C = unitati monetare (lei)
  x,y,z, = cantitati (kg)

    Pentru Adi Galofteanu:
1.  Raportul venituri / cheltuieli este o forma de eficienta de gen " efect obtinut/efort depus"
2. Diferenta venituri - cheltuieli este= Profit brut...daca facem operatiunea P.b.-(P.b.*0,16), unde 0,16 este c.i.p.(cota impozit pe profit) avem = Profit net...P.n....acest se rapartizeaza ,(daca se repartizeaza) cam asa x%investitor,y%salariati,z%capitaluri
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

pharaonu75

Sorinele, arata-ne si noua programul ala perfectionat/adaptat de tine!
Nu fi egoist, ca spunem si noi SARUT-MANA! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: bucursorinelionel din Februarie 05, 2012, 10:49:11 AM
.....
    Pentru Adi Galofteanu:
1.  Raportul venituri / cheltuieli este o forma de eficienta de gen " efect obtinut/efort depus"
2. Diferenta venituri - cheltuieli este= Profit brut...daca facem operatiunea P.b.-(P.b.*0,16), unde 0,16 este c.i.p.(cota impozit pe profit) avem = Profit net...P.n....acest se rapartizeaza ,(daca se repartizeaza) cam asa x%investitor,y%salariati,z%capitaluri

Sorinele, de unde ai scos aia cu CIP-ul - COTA IMPOZIT PE PROFIT--..??>>..sau ti-a scapat involuntar.

Sorine, te-am mai intrebat pe alta tema pe STUPARITUL . Ce cauti pe un forum apicol cind tu NU ESTI APICULTOR ?.. Pentru cine si pentru ce  aduni date si informatii..??>Ca sincer esti dubios tare. Nu participi decit la teme unde te intereseaza citi bani ar cistiga un apicultor.

Am spus si o repet . Apicultorii nu au PROFIT. Cind au un an mai bun se poate vorbii de o munca mai bine platita. Ceva din diferenta dintre unu care repara o caruta si unu care repara un Mercedes. Este vorba de stiinta.

pharaonu75

Sorinele, ai ramas fara cuvinte?
Te-a ghicit Bio?

De cati ani esti apicultor?
Cati stupi ai?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucursorinelionel

 Pentru Pharaonu...cu tot respectul si consideratia..NU POT...E O MUNCA EXTREM DE LABORIOASA DE 10 ANI... ar insemna sa dau consultatie manageriala gratuita la cel mai inalt nivel..pot in schimb sa ofer gratuit cateva sugestii care sa fie de ajutor celor care vor sau sunt obligati  / fortati de conditiile economice si politice sa supravietuiasca...sau celor care chiar iau in serios apicultura..
Pentru Bio....frate, tu esti bolnav de scenarita... forma cronica accentuata...in propozitia citata de tine e si cuvantul ..DACA..Asta inseamna ca se refera la exploatatiile organizate ca si SRL sau S.A....care au Situatii Financiare obligatorii (cont de profit si pierdere,bilant..etc)...si la care se aplica strict anumite norme de contabilitate financiara....Aplicatiile D-lui Galofteanu + adaugarile altor colegi+ ale mele, tin mai degraba de contabilitatea manageriala, ca si metode si instrumente de masura, control si decizie...daca tu nu intelegi...nu e vina mea....Cum zicea donBazil "...dau vina pe viticultor ca sunt strugurii acri..."
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

bucursorinelionel

 Da ..sunt..am intre 40..60 de colonii....1 locatie in satul  Vlad Tepes com. Comana ,Jud. Giurgiu (campie)..si 1 principala +secundare si tertiare la Cimpulung, jud. Arges (acolo am mai multe proprietati)...de prin 1991...am inceput cu stupi aca dadant 10r1/1 +10 r1/2...acum lucrez mai mult cu Dadant 12r si cat 1/2 (1,2,3) si ME... mai mult in week-end...dar asta nu ma opreste sa scot 2..3 tone de miere..functie de ce imi cer clientii. Ca profesie sunt economist si lucrez in cercetare economica la Institutul de Economie Agrara , I.N.C.E., Academia Romana., Bucuresti..anul trecut eram la departamentul de analiza agrara sectoriala, acum, dupa o mica reorganizare, sunt la departamentul de analiza economica si dezvoltare rurala. Nu sunt in nici o asociatie..la ACA am renuntat de mult...si prefer sa fiu independent...nu ma omor de dragul sefilor, dar nici mie nu imi place sa fiu sef.. Si ca o concluzie, incerc sa combin pasiunea ( apicultura) cu economia...deocamdata merge bine...
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

D006

Citat din: bucursorinelionelDaaaaaa..!!! De 1000 de miliarde de ori da...!!Felicitarile, stima si tot respectul..!!!.Multumesc , Doamne ca am vazut , in sfarsit ceva, care sa ma bucure, si care ma determina sa cred ca sunt si apicultori care vad obiectiv problema...!!!...Nu am verificat decat ce se vede ca poza....mi-ar place sa vad si restul...presupun ca, mai departe ai introdus operatiile cu formula in bara...Da..asa se face...si, la sfarsitul perioadei poti spune caa.!!.sau ca...!!sau cat, de ce, unde mai trebuie, cum aloc pe viitor resursele..etc..etc

Ps Daca nu te superi , chiar te rog sa mi-l trimiti pe MP..dar cel mai bine, pe mail  "[email protected]" ...eventual pot sa mai adaug ceva in sheet -uri separate..poate chiar baterii de indicatori, explicati...Totu.si, (nu ca sunt carcotas), doar 5kg rapita, 15kg salcam, 10kg poliflora??..La restul de cifre ..te-am vazut om serios..nu te-ai jucat..oricum te "admonestam" daca le puneai "..din burta.."..

.Totu.si, (nu ca sunt carcotas), doar 5kg rapita, 15kg salcam, 10kg poliflora??.... Sorine, poate oi avea prea multa scenarita pe mine, dar citatul tau de mai sus pus pe STUPARITUL imi demonstreaza ca nu te ocupi de albine. Tu te ocupi de apicultori..:))..

Ar fi fost OK daca te ocupai mai intii de nevoile apicultorilor dar te intereseaza cit cistiga si asta eu consider ca este un lucru dubios si lipsit de bun simtz ca nu stii ce volum de munca si in ce conditii lucreaza un apicultor.


Citat din: bucursorinelionel din Februarie 05, 2012, 11:57:36 AM
Pentru Pharaonu...cu tot respectul si consideratia..NU POT...E O MUNCA EXTREM DE LABORIOASA DE 10 ANI... ar insemna sa dau consultatie manageriala gratuita la cel mai inalt nivel..pot in schimb sa ofer gratuit cateva sugestii care sa fie de ajutor celor care vor sau sunt obligati  / fortati de conditiile economice si politice sa supravietuiasca

.. =))... =))..."ma uimesti" cu astfel de postari..Auzi sa dea o consultatie manageriala gratuita la cel mai inalt nivel ... =)) 

..Sorine, poate ai bune intentii, poate ma insel  dar esti "cam dubios" pentru mine.

bucursorinelionel

 Domnule KOV Iulian, problemele dvs. nu imi sunt straine...suport si eu cam aceleasi consecinte, ...daca as putea modifica legile ...cu cea mai mare placere...dar nu tine de mine...de mult prea multe ori ,si politicienii, si guvernul, au pareri si iau decizii doar pentru interesul lor de grup...chiar nu conteaza pentru ei ce se intampla in tara...si chiar daca le bagi sub ochi analize economice care demonstreaza clar ca ce fac ei ...se soldeaza cu un dezastru...!!
Ca trebuie sa dam cezarului..dam..ce dracu sa facem..! oricum ne ia...dar ..daca pot sa dau doar cat merita...sau cat pot eu sa dau..de ce nu...??   In aplicatia de costuri veti vedea Cheltuieli cu personalul=sume brute...ce ma opreste pe mine sa dau la personal mai mult si la stat mai putin...?? Mai ales daca si eu sunt parte din personal...?? Adica ..salarii mai mari...profit brut mai mic...impozit pe profit/venit mai mic...acum ati inteles...???...Oricum ticalosii astia sunt nebuni...sa taxeze tot de misca....Vede-i-as cu cravata de canepa la gat...!!!
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

filip

bucursorinelionel ,
Sunt de acord cu tine.
Apicultura in Romania se face INDIVIDUAL.Dupa ce apicultorii au primit TEPE nu mai au incredere in Asociatii.
Si inca un lucru ce AUTORITATILE nu-l inteleg,apicultorul individual nu produce GAURA la BUGET.
Daca produce miere ,contribuie indirect platind impozit statului prin TVA.
Iar orice constrangere din partea statului ,contribuie la restrangerea activitatii.
Romania apicola poate fi dezvoltata la maxim prin MULTI apicultori cu un numar rezonabil de albine.
Fermele mari vor avea costuri mari de exploatare iar comasarea lor pe un areal restrans nu da rezultate.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucursorinelionel

 bio...nu e vina mea ca tin familii puternice in sezon (40000...60000...80000) albine pe colonie...ar trebui sa stii asta...ca am obtinut si 20 kg miere/rapita/ colonie..sau ca la salcam am spor de 6..8 kg pe zi la cantar/ pe stup...asta e chestie de experienta si eficientizare..."decat multi si slabi...mai bine putini si tari...!!!"...ce matci folosesc..cate pe colonie...???..gandeste-te singur...!!sau vrei mura-n gura , prajitura...???
Diferenta intre noi e ca tu te duci la pescuit cu un bat de trestie cu ata de papiota rosie si ac din bold sau agrafa indoit(a)...altul foloseste alte instrumente..lanseta din fibre compozite, guta subtire, transparenta si super rezistenta, ace potrivite..etc...Degeaba sari la jugulara mea...intentia era sa vezi daca se poate...si cam cum sa faci sa se poata...Sau faci parte din categoria..."eu cu bine dupa tine...tu..cu stanga dupa mine...??""...Nu uita ca ..."Dumnezeu iti da...dar nu iti baga si in traista...!!"
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)