despre crotalierea stupilor

Creat de apisrom, Noiembrie 17, 2011, 07:12:45 PM

« precedentul - următorul »

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Amestecand Fondurile Europene cu PNA-ul se va alege praful.

Programul de lupta impotriva varroua  si a altor boli cu impact asupra albinelor trebuie sa fie cat mai simplu.
Degeaba unii apicultori fac tratamente corect ,cand altii nu fac deloc.
Toate aceste lucruri vor imparti apicultorii in doua tabere,iar in vara se vor razboii
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

450000 familii de albine in Vaslui.... :limba: :limba: :limba: :limba: :limba: :limba: 
Nu mai propagati prostii !!!!!!!! :D

marius_vfp

#153
Citat din: orfan.george din Decembrie 21, 2011, 12:53:00 AM
sa crotaliem stupi nu ar fi o mare problema. probelma ar fi alta, impozitul pe care il vor cere ulterior si nici asta nu ar  fi o mare problema daca ar fi in limita bunului simt, dar la noi nu se poate asa ceva avem salariu de 10 mil din care ne oreste statul 4 pt nuj ce. si toate impozitele la noi sunt exagerate la bani care se castiga. cert este k tara nu trage cu noi ci mai mult impotriva noastra. si cu taxele la masini si asa mai departe sunt multe exemple de dat care le stim cu toti
felicitari se pare ca suntem pe aceeasi lungime de unda  :bravo:
salariul de 10 mil minim pe economie ar fi fost bun , dar eu nu am ridicat ca,cadru didactic mai mult de 860 ron pe luna fara decontul de naveta (120ron) asta dupa cativa ani buni de activitate .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marius_vfp

Citat din: dragos2006 din Decembrie 21, 2011, 07:01:23 PM
450000 familii de albine in Vaslui.... :limba: :limba: :limba: :limba: :limba: :limba: 
Nu mai propagati prostii !!!!!!!! :D

salut astea sunt date statistice din teren sau de pe hartie  , propuse  spre subventionare ,
sincer mi se par cam multe exagerat de multe .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

stefan1

 Cel putin un "0" e in plus la acel numar de 45.000.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

valter

Oare nu s-o trezi nime' in tara asta din somnambu-smechereala asta privind efectivele.
Nu ma intereseaza in mod special Vaslui ca-i la 500 km distanta, da ma doare mintea cum ca din 2007 pana in zilele noastre in Constanta efectivele au crescut de la 12.500 familii la peste 40.000.

Putem noi sa supra identificam, sa supra legiferam, daca constiinta ne joaca feste...iar ia e dirijata de la centru se va alege prafu' si pulberea de aceasta meserie.

Ps. Ai pun problema identificarii stupilor necuprinsi in HG(cu referire la Gigi contra/asociatul ori cei neasociati) la un smecher de Bucuresti... de la ANARZ.

Musiu raspunde: Domnule dumneata nu intelegi ca este obligatorie HG pentru toata suflarea .
Da. eu inteleg! Dar tu legiuitorule nu ai luata in calcul pe Gigi si pe cel neasociat.
DECI SI in concluzie. Cei ce fac legi/ dempreuna cu cei ce reprezinta apicoltura stiu sa crotaliaze vaci(doar au fost cu vaca-la crotaliat), oi si alte categorii de patrupede...insa la insecte, pentru ca au sase picioare, au cam data-o in balarii...parerea mea.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

 Acest HG este perfectibil ! nu avea cum sa iasa bun din prima , cu timpul sigur vor apare modificari la lege . Am inteles ca peste doi ani va fi un sistem unic de inregistrare la nivel UE !
Cel de acum are multe hibe dar pana nu-l aplicam si nu vedem cum se poate imbunatati nu vom da inainte.

filip

Citat din: filip din Decembrie 21, 2011, 06:24:36 PM
Amestecand Fondurile Europene cu PNA-ul se va alege praful.

Programul de lupta impotriva varroua  si a altor boli cu impact asupra albinelor trebuie sa fie cat mai simplu.
Degeaba unii apicultori fac tratamente corect ,cand altii nu fac deloc.
Toate aceste lucruri vor imparti apicultorii in doua tabere,iar in vara se vor razboii
Se doreste program contra varroua?
E simplu alocati bani ICDA pentru a scoate VARACHET SI MAVRIROL
Acest produs sa fie in ASOCIATII la 5 roni
Asa,trateaza toti si se elimina smecherii
Am vazut ca mai nou si hrana de stimulare e un produs care lupta impotriva VARROUA -sa fim seriosi pentru a fi credibili.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

valter

@ Filip  ''Am vazut ca mai nou si hrana de stimulare e un produs care lupta impotriva VARROUA -sa fim seriosi pentru a fi credibili.''

Uite asta nu intelegem noi...ajutorul statului cu forta.
Cica daca folosesti ''masura PNA privind rambursarea cheltuielilor pe hrana antivaroa'' reusesti sa scapi de varooa total.
Mor acarienii alaturi de intreg efectivul  de albine.

Traiasca statul binevoitor. ^:)^
Credibilitatea sade in varful unui ac de gamalie...cand vorbim de masuri de sprijinire a apiculturii nationale.
Pacat. :P
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

filip

#160
In august erau 800 000 Acum sunt 1,3 milioane..........
http://www.agrofm.ro/stiri/stiri-apicultura/romania-se-afla-printre-primele-10-tari-apicole-din-lume/
În România există 1,3 milioane familii albine, iar din producţia de 21 mii tone se exportă în jur de 10 mii tone. Din totalul producţiei, jumătate este reprezentată de mierea polifloră, mierea de salcâm reprezintă 35%, iar cea de tei – 15%. Un român consumă anual în jur de 500 grame de miere.
"România are potenţial mult mai mare, mai ales ca mierea din zonele montane si culinare, unde se face un sfert din producţia totală, este naturală, chiar dacă nu este certificată ecologic", a mai arătat Fetea.
500 000?
In curand vom ajunge pe primul loc.
Ne incurca putin recesamantul albinelor
Vasile Puf, directorul ACA Vaslui.
Acțiunea nu va fi deloc ușoară în condițiile în care în județul Vaslui sunt 3.000 de apicultori cu un număr de 450.000 de familii??????????????????????????????????????????????????????????
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stupar

Aceste date statistice seamana cu cele din comusism!

pharaonu75

Daca impartim productia de miere la numarul total al acestora, rezulta o productie de 16 kg de miere per stup.
Asta intareste concluzia ca multi din acei 1,3 milioane de stupi sunt doar pe hartie... sau sunt roi "trasi de par", pe cate 2 rame, pentru a iesi la numar in cadrul masurilor 112 si 141!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristian87

la Sibiu au adus crotalii-3 lei bucata.
eu am comandat 100 asa ca -banul jos
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Florin-braileanul (FlorinI)

stati linistiti deocamdata, ca am inteles de la un forumist ca la bucuresti s-a cam imputit treaba cu alocatul numerelor
de unde trebuia ca fiecarui judet ce are un cod, iar fiecare asociatie aferenta judetului sa aiba un cod sa ii fie atribuite numere de la 0000001, la "capitala" ar fi vrut sa nu mai stea sa numere in final cate numere au atribuit si au atribuit numere consecutive cap coada, iar acum nu prea stiu sa o dreaga
adica la judet 01, asociatia 001, are numere de la 000001 la 001300, deci 1300 familii
apoi primesc anexa 4 de la judet 18 asociatia 003 ce are nevoie de 1700 numere
ei in loc sa emita pe codul 18-003 numere de la 000001 la 001700, au emis pe 18-003 de la 001301 la 003000
astfel le e lor usor sa aiba evidenta, fara sa mai faca  adunarea 1300+1700
poate confirma cineva de la el de la asociatie ce numere a primit alocate?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333