Salutare si mult respect pentru colegii forumisti

Creat de Stupar Baia Mare, Mai 18, 2014, 11:50:11 AM

« precedentul - următorul »

Stupar Baia Mare

[ Va salut pe toti cu un deosebit respect !
Sunt pozitiv bulversat de lumea virtuala in care am intrat , spun asta pentru ca tocmai am citit cate-va discutii, postari si raspunsuri ale forumistilor, foarte cumpatati oameni , felicitarile mele Domnilor.
Sunt incepator in ale stuparitului,tocmai am intregit ciclul unui an de apicultura, am urmarit foarte de aproape evolutia a doua nuclee de albine si pana au ajuns fiecare cate o familie puternica dezvoltata de la doua rame si pana la 12 pe stupul dadant / 12 rame 1/1 .
Din aceasta experienta am invatat si pot sa invat si eu la randul meu pe alti, mai tineri incepatori :
1) pe boltarii de caramida BCA, aia prafosi, BCA-ul ala din spuma alba care este tare prafos nu se urca furnicile/ gazele !
2) Fundul cu plasa pe toata portiunea NU este bun !!!!!,argumente : trebuie ajustat zilnic daca vrei sa nu ai condens ( in functie de temperatura exterioara si iarna) , albina sta mereu pe sub plasa, gazele se urma mai usor prin plasa in stupi, la albine NU le place lumina care trece usor prin plasa, colectarea varrozei amortite se poate face cu usurinta si la stupul clasic, doarece fundul plin din scandura este usor detasabil...
3) Doua familii intr-un singur stup nu este indicat incepatorilor, problema feromonilor este cauza !!!
Asta am experimentat eu si o sustin din pur experiment .
Multa sanatate va doresc si sper sa fiti, fim si firam de un real folos unul pentru toti si toti pentru unul .
Sunt omul care in activitatea mea profesionala, in momentul in care mi-se cer anumite servicii de cate persoane anevoiase, Romani de ai nostrii, oameni necajiti si cu bunsimpt al raspunderii,eu nu percep contravaloarea serviciilor prestate, desii in domeniul frigorific vorbim de investitie/ ori ce lucrare,cu totul este gratis,si o fac cu placere .

oroles

Bine ai venit printre noi!
Citat din: Stupar Baia Mare din Mai 18, 2014, 11:50:11 AM
... tocmai am citit cate-va discutii, postari si raspunsuri ale forumistilor, foarte cumpatati oameni , felicitarile mele Domnilor.
Nu i-ai cunoscut pe toti! Cand li se "incing procesoarele" sa vezi ce echilibrati sunt. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

struan

Citat din: Stupar Baia Mare din Mai 18, 2014, 11:50:11 AM
1) pe boltarii de caramida BCA, aia prafosi, BCA-ul ala din spuma alba care este tare prafos nu se urca furnicile/ gazele !

Buna,
Imi puteti spune va rog daca BCA-ul expus afara, banuiesc ca servind ca si suport pentru stupi, nu crapa datorita ciclurilor de inghet, dezghet? Si pe mine ma bate gandul sa folosesc suporti din BCA.
Duminica placuta in continuare.

Tamu

 :welcome:
Bine ai venit alaturi de noi.
Si eu sunt incepator. Am doar 1 an in domeniu.
Vizavi de plasa antivaroua pe toata suprafata:
-trebuie ajustat zilnic FALS -poti lasa fara acel suber (in fundul gol) stupii fara nici o problema si vara si iarna. Doar iarna de pe la -10 grade e bine sa-l introduci si asta doar ptr. a scadea consumul,
-albina sta mereu sub plasa FALS -face acest lucru cand pe plasa sunt stropi de nectar sau miere,
-lumina care trece usor prin plasa nu le place  :rotfl:  Ti-au spus ele asta?  :rotfl:
Folosesc stupi cu fund cu plasa pe toata suprafata.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

dodo79

Citat din: struan din Mai 18, 2014, 03:24:16 PM
Citat din: Stupar Baia Mare din Mai 18, 2014, 11:50:11 AM
1) pe boltarii de caramida BCA, aia prafosi, BCA-ul ala din spuma alba care este tare prafos nu se urca furnicile/ gazele !

Buna,
Imi puteti spune va rog daca BCA-ul expus afara, banuiesc ca servind ca si suport pentru stupi, nu crapa datorita ciclurilor de inghet, dezghet? Si pe mine ma bate gandul sa folosesc suporti din BCA.
Duminica placuta in continuare.
de crepat BCA-ul nu creapa,dar cu timpul se mananca,se sfarma cate putin.Vb de ani.depinde si de fabricant.am vazut BCA care dupa doi ani se sfarama foarte usor.

Din lanul de fasole

#5
Bine aţi venit pe forum!

De la ce firmă aţi cumpărat prefabricatele din beton  celular autoclavizat (BCA) ?
Sunt foarte interesat, pentru că eu am încercat suporţi din BCA, tehnologie Ytong – fabricile din Romania folosesc doar această tehnologie, proiectantul lor e un prieten cam de vârsta mea – şi am dat chix, am permanent furnici în podişorul hrănitor, am mai pus şi cenuşă în jurul lor şi tot sunt nevoit să schimb podişoarele hrănitoare şi capacele la stupii pe care nu îi am pe suporţi de lemn.  Acum mi-am construit, din stejar şi salcâm, nişte suporţi ripabili. Nu i-am montat încă.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

bucovineanu

Daca se pune cateva granule de naftalina pe podisor, furnicile isi fac bagajele.

nicomico

Stupar din Baia mare de ce spui ca nu se poate cu doua familii intr-o lada?Primi doi stupi ai mei au fost orizontali.I-am divizat cu diafragma etansa fara nici un tip de plasa si in al doilea an i-am mutat separat in 4 lazi Dadant 12 rame 1/1.Explicane si nou ce este cu feromonii.