Topitor solar

Creat de alingo, Martie 30, 2014, 03:43:53 PM

« precedentul - următorul »

costelgeorgel

Citat din: dinupaltinis din Octombrie 27, 2014, 09:10:18 AM. [/quote  Mi-a crapat cand am folosit geam de la o fereastra termopan, in rest nu

zsolly

Eu mi-am facut din 2 geamuri cu sticla de 4 (recuperata de la geamuri aruncate), distanta de 10 mm intre ele si cu falt pe capac.Merge super vara.

dan sebastian

Am cateva geamuri de termopan ramase in acest an. Imi mai trebuie insa tava de inox. Nu stiu daca ceva facut din fibra de sticla ar rezista. Mai ramane sa vad pe ce parte trebuie pus termnopanul, pt ca sunt tehnologie Low E.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

PricopArthur

Prea ii cauti in coarne la topitorul solar. Sa nu aiba curenti de aer in interior. Tabla pe care pun fagurii la mine a fost galvanizata. Acum e din camasuieli de albine. Si e al 2 lea topitor, ca primul a putrezit lemnul, intrau albinele inauntru si aveam o problema.
Miere multă şi inimă curată!

Obombo

Citat din: PricopArthur din Decembrie 30, 2021, 03:58:06 PMPrea ii cauti in coarne la topitorul solar. Sa nu aiba curenti de aer in interior. Tabla pe care pun fagurii la mine a fost galvanizata. Acum e din camasuieli de albine. Si e al 2 lea topitor, ca primul a putrezit lemnul, intrau albinele inauntru si aveam o problema.
Sunt de acord, tabla zincata e la fel de buna si in plus costa mai putin, daca nu o gasesti gratis, adica recuperata de pe undeva. Eu o folosesc de ani buni fara probleme. Sigur, daca ai o tabla de inox si nu stii ce sa faci cu ea, atunci e ok.

PricopArthur

Pentru un topitor solar tabla de la un capac de stup vechi e suficienta. Tabla de inox de la un bazin de masina de spalat veche e buna, ceva mai greu de prelucrat. Topitorul meu solar e facut dintr o lada de 12 rame, taiat oblic, si isi face treaba. Pe undeva prin acest forum am postat poze cu topitorul vechi. Intre timp, l am bagat la foc si am facut altul.
Miere multă şi inimă curată!

stefanescu

Cauta pe la o tipografie niste tabla de aluminiu. Eu asa il am facut. Merge super fain. Cutia e din lemn, 2 geamuri de 4 la 10mm intre ele si interiorul captsit cu tabla de aluminiu. Eu lam facut pentru 2 rame 1/1 sau 4 rame 1/2.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)