despre crotalierea stupilor

Creat de apisrom, Noiembrie 17, 2011, 07:12:45 PM

« precedentul - următorul »

trantore

am 4 familii si 3 roi  daca pun cip pa spatele fiecarei albine....  si si sistem de scanare ca la intrarea in fabrici(sa stiu si eu cate intra, cate ies... alarma intrusi)....  cantar.....  ii las cu cea mai mare placere.....   sa lucre daca tre sa platesc nu sa stea degeaba si sa le puie mintea legi aiurea

romikele

Legile nu sunt aiurea, pentru ca romanul e borfas din nastere si cauta sa insele statul de cand respira prima data  :razz:
Legile sunt dupa chipul si asemanarea poporului care au ales geniile ce il reprezinta.
Asa ca "mucles"!  :rotfl:

oroles

Acum intrebarea mea e cum trec de controlul DSV? Camera unde fac extractia nu are mai nimic, nici macar o conditie. As avea o camera care indeplineste conditiile (gresie, faianta, apa curenta si chiuveta, plasa etc.). Centrifuga nu e din inox, insa nu am vazut nicio prevedere in lege in care sa scrie ca trebuie sa fie din inox. E vopsita cu email alimentar, e curata. In plus e modelul ACA, si ma gandesc cum le da voie sa faca o centrifuga pe care nu te poti autoriza DSV?


Ce se cere la controlul DSV?

PS: Dupa cum se vede sunt roman, deci nu respect legile. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI


romikele

Pentru certificat ai nevoie ca persoana fizica de copie CI, adeverinta primarie cu nr. de stupi si vatra si o CERERE completata.

Pentru persoane fizice autorizate (PFA, II, etc.) e nevoie de copie de pe CUI, copie de pe certificatul constatator cu punctul de lucru si aceeasi cerere ca mai sus.

In unele judete se cere si un buletin de analize - albine, fagure cu puiet capacit (10 dm. patrati) si miere.

Control se face obligatoriu la exploatatii comerciale, dar la vanzare directa nu e obligatoriu, prin acea cerere declari de fapt pe propria raspundere ca indeplinesti conditiile minime de igiena. Daca nu e asa, amenda e destul de consistenta  :wink2:

romikele

Placuța trebuie să respecte dimensiunile din poza atașată.

Primele două cifre reprezintă codul județului, următoarele trei codul asociației, iar cele șase de la sfârșit, numărul stupului.

dodo79

Citat din: romikele din August 02, 2014, 11:41:51 AM
Placuța trebuie să respecte dimensiunile din poza atașată.

Primele două cifre reprezintă codul județului,.
la mures codul e 26 si la crotali le dau 28

romikele

În ORD 119/25 mai 2011 codul jud. Mures e 28. Acesta e recunoscut de ANARZ.
Fiecare institutie are propria lista de coduri, care nu e obligatoriu sa coincida cu altele.

dodo79

Citat din: romikele din August 03, 2014, 04:22:04 AM
În ORD 119/25 mai 2011 codul jud. Mures e 28. Acesta e recunoscut de ANARZ.
Fiecare institutie are propria lista de coduri, care nu e obligatoriu sa coincida cu altele.

:thanks: