MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

Aurel

CitatSpun iar ca PSD trebuie sa ramana la guvernare, ca in caz contrar nemultumirea strazii se va transfera asupra noilor guvernanti care sigur nu vor putea indeplini toate promisiunile electorale ale PSD.
=)) =))Odata schimbat guvernul ce legatura ,obligatii, ar mai avea  guvernul nou !? Se va motiva ca e alt guvern , cu alta viziune si orientare .Una sant declaratiile si altele san dorinta acerba si scopul.Primul obiectiv e sa cada ca dupa, mai vedem noi.
       

Kov iulian

Citat din: Aurel din Februarie 11, 2017, 02:03:56 PM
CitatPSD poate mai mult dar bate la ochi daca ar intra in Bucuresti sute de autobuze, garnituri de tren (transferuri de bani, hartii) e greu sa crezi ca unii ce manifesteaza spontan se pot organiza asa.

La astilalti la numarul imens de persoane nu s-au vazut autobuze, garnituri de tren sa aduca oamenii (transferuri de bani, hartii) si tot sa vorbit, iau intins aluia de la Raifeizen o cursa sa arate multimii imperialistul .  (PS: Eu am plecat cu contul de la Raifeizen ca sunt foarte scumpi nu ii simpatizez deloc, dar pe omul ala nu il cunosc sa il banui aiurea)
1)Am inteles. La Cotroceni, numar mai mic, nu se poate vorbi de organizare pentru ca daca ar fi fost sau ar face deacum incolo bate la ochi. Nu s-a vazut nici un politician, si cu toate astea, nu putem vorbi de spontan.
...
2)La Victoria numar mare, organizare dupa cum am vazut cu totii, participare a politicienilor si cu toate astea, pentru unii e spontan, nemaipunand in discutie ca primii veniti in piata, stim cine au fost.
Nemultumirea, initial ordonanta,  apoi fiind retrasa,  hai sa vedem ce mai obtinem, pentru ca santem sigurii ca psd nu se va organiza.  Daca  o fac," bate la ochi"si ai scoatem vinovati.

1) Ba se poate vorbi de organizare si chiar au batut la ochi diverse autocare din care coborau diversi cetateni.
Au aparut poze cu liste si sume.

2) PSD tot promoveaza aceasta autovictimizare.
Nu ne lasa astia sa scoatem oameni si sa ii platim precum fac ceilalti ca ne leaga.
Pe facebook nu ne lasa astia (facebook-ul imperialist) sa manipulam cum ii lasa pe ceilalti.
Pe televiziuni nu ne lasa dar pe ceilalti ii lasa.

PSD a scos oameni in strada sperand ca, ceva dar nu sa intamplat nimic oamenii nu ii cred.
Pe Facebook PSD a avut aceasi libertate de a manipula si au manipulat la greu prin articole mai mult sau mai putin inselatoare si nimic.
Pe televiziuni CNA-ul doarme si inchide ochi la toate instigarile unor asa zisi ziaristi.

PSD a avut aceleasi mijloace de informare/dezinformare la dispozitie si totusi populatia nu ia crezut, oare de ce ?

https://youtu.be/3X9cD4QKaZU?t=6m15s

tinumaftei

Eu aproape am obosit.
Nu te poti pune cu morile de vant!! Asta se stie din evul mediu!
Mai nou nu te poti pune nici cu masinile de spalat!!

Aurel

#903
Citat din: Kov iulian din Februarie 12, 2017, 01:18:56 PM
Citat din: Aurel din Februarie 11, 2017, 02:03:56 PM
CitatPSD poate mai mult dar bate la ochi daca ar intra in Bucuresti sute de autobuze, garnituri de tren (transferuri de bani, hartii) e greu sa crezi ca unii ce manifesteaza spontan se pot organiza asa.

La astilalti la numarul imens de persoane nu s-au vazut autobuze, garnituri de tren sa aduca oamenii (transferuri de bani, hartii) si tot sa vorbit, iau intins aluia de la Raifeizen o cursa sa arate multimii imperialistul .  (PS: Eu am plecat cu contul de la Raifeizen ca sunt foarte scumpi nu ii simpatizez deloc, dar pe omul ala nu il cunosc sa il banui aiurea)
1)Am inteles. La Cotroceni, numar mai mic, nu se poate vorbi de organizare pentru ca daca ar fi fost sau ar face deacum incolo bate la ochi. Nu s-a vazut nici un politician, si cu toate astea, nu putem vorbi de spontan.
...
2)La Victoria numar mare, organizare dupa cum am vazut cu totii, participare a politicienilor si cu toate astea, pentru unii e spontan, nemaipunand in discutie ca primii veniti in piata, stim cine au fost.
Nemultumirea, initial ordonanta,  apoi fiind retrasa,  hai sa vedem ce mai obtinem, pentru ca santem sigurii ca psd nu se va organiza.  Daca  o fac," bate la ochi"si ai scoatem vinovati.

1) Ba se poate vorbi de organizare si chiar au batut la ochi diverse autocare din care coborau diversi cetateni.
Au aparut poze cu liste si sume.

2) PSD tot promoveaza aceasta autovictimizare.
Nu ne lasa astia sa scoatem oameni si sa ii platim precum fac ceilalti ca ne leaga.
Pe facebook nu ne lasa astia (facebook-ul imperialist) sa manipulam cum ii lasa pe ceilalti.
Pe televiziuni nu ne lasa dar pe ceilalti ii lasa.

PSD a scos oameni in strada sperand ca, ceva dar nu sa intamplat nimic oamenii nu ii cred.
Pe Facebook PSD a avut aceasi libertate de a manipula si au manipulat la greu prin articole mai mult sau mai putin inselatoare si nimic.
Pe televiziuni CNA-ul doarme si inchide ochi la toate instigarile unor asa zisi ziaristi.

PSD a avut aceleasi mijloace de informare/dezinformare la dispozitie si totusi populatia nu ia crezut, oare de ce ?

https://youtu.be/3X9cD4QKaZU?t=6m15s
Ne eu sau tu hotaram ce se crede(intelege).Este un proverb care spune "bate fieru cat e cald".Asta se face acum .Ai auzit de referedum.Vreau sa vad care va fi intrebarea , cine o hotaraste si cum intentioneaza sa valorifice rezultatul.Functie de asta va fi si prezenta la vot.Daca intrebarea va fi: Asa ca apa-i uda? Atunci ce rost mai are sa cheltuim banii.Doar pentru capitalul politic al unora?
   "Ba se poate vorbi de organizare......
   PSD poate mai mult dar bate la ochi daca ar intra in Bucuresti....." Care e adevarata?

undragutz

Citat din: Kov iulian din Februarie 12, 2017, 01:18:56 PM
PSD a scos oameni in strada sperand ca, ceva dar nu sa intamplat nimic oamenii nu ii cred.
Pe Facebook PSD a avut aceasi libertate de a manipula si au manipulat la greu prin articole mai mult sau mai putin inselatoare si nimic.
Pe televiziuni CNA-ul doarme si inchide ochi la toate instigarile unor asa zisi ziaristi.

PSD a avut aceleasi mijloace de informare/dezinformare la dispozitie si totusi populatia nu ia crezut, oare de ce ?

K I vorbesti mult....si aiurea . Vorba multa, saracia omului .
De unde scoti toate prostiile tale ?
Nu au trecut nici 2 luni de la alegeri si PSD-ul a avut o victorie zdrobitoare in fata tuturor .
Ce vrei mai mult de atit ?
Mai lasa-ne cu demonstratiile de 2 lei , sunt interminabile si nu au baza reala adica in procentele de la vot .
Vedem ce va fi peste citiva ani la viitoarele alegeri dar pina atunci stai pe loc repaus  .

Kov iulian

Citat din: tinumaftei din Februarie 07, 2017, 01:12:32 PM
Sunt liniștit în ce va privește. Nu v-a dus Soros acolo cum nici nu cred că ar avea un amestec direct. El câștigă oricum. Ați fost luat de val..
Și nici să nu vă așteptați să primiți instrucțiuni. La nivelul acesta de mobilizare factorii de manevră și decizie sunt în altă parte.
Sunt curios cum vor manevra in continuare.

Hopa

Citat
5 ianuarie 1990
George Soros este invitat în România de Ion Iliescu și Silviu Brucan.
Miliardarul este primit la sediul "Grupului pentru dialog social" (Calea Victoriei 120, locul unde Nicu Ceaușescu organiza întâlniri UTC-iste înainte de 1989).

1994 George Soros înființează in România Fundația Soros, cu aprobarea entuziastă a președintelui Ion Iliescu.

11 martie 2014 George Soros vizitează România pretinzând a fi interesat de problemele romilor.
Premierul Victor Ponta îl invită pe miliardar la o discuție privată.
Intrarea reporterilor și fotografilor este, bineînțeles, interzisă.
George Soros a avut discuții private și afaceri ținute bine în umbră NUMAI cu FSN-işti și PSD-işti.

Aurel

  Orce om are un scop si pentru al atinge, arata bune intentii.Ma gandesc ca daca erai tu intuiai scopul si acum eram scutiti.
  =))  Tactica ieftina. "Ba voi si ai vostri!"

vulpea

 Pt.st 1,te rog din suflet,frecventeaza tv National 24 Plus si ai sa te convingi singur si ai sa te documentezi exceptional cu ce probleme fundamentale se confrunta "civilizatia capitalista avansata " care da lectii la toti (recte justitie ,CC,politie,...),sau poate si astia sunt 'partizani' ? K.i.,revin si-ti spun ca ...ai devenit un barfitor si un contestatar a toate si a toti.ma intreb,desigur retoric,ce 'calificare' ai facut tu in acesti ani nenorociti de educatie (aveai 10 ani la 'revolutie' !) ca sa fi asa de sigur pe tot ce debitezi ? oare nu-ti spune nimic 'scoala vietii ' pe care au 'absolvit-o' mai mult sau mai putin bine 'batranii' de acum ? pe vremuri se mai obisnuia sa se spuna de 'sfatul batranilor'.asta nu mai inseamna nimic pentru astia 'tinerii revoltati'si mai ales 'tinerii proletari' de azi ? la ce debitati,cum credeti ca garantati realizarea unui viitor valabil si corect pentru Ro ?

vulpea

PS.am fost 'ingaduitor' cu tine  ( e si mai si la 7 ani !!!).

Aurel

#909
Citat din: vulpea din Februarie 12, 2017, 04:59:12 PM
Pt.st 1,te rog din suflet,frecventeaza tv National 24 Plus si ai sa te convingi singur si ai sa te documentezi exceptional cu ce probleme fundamentale se confrunta "civilizatia capitalista avansata " care da lectii la toti (recte justitie ,CC,politie,...),sau poate si astia sunt 'partizani' ? K.i.,revin si-ti spun ca ...ai devenit un barfitor si un contestatar a toate si a toti.ma intreb,desigur retoric,ce 'calificare' ai facut tu in acesti ani nenorociti de educatie (aveai 10 ani la 'revolutie' !) ca sa fi asa de sigur pe tot ce debitezi ? oare nu-ti spune nimic 'scoala vietii ' pe care au 'absolvit-o' mai mult sau mai putin bine 'batranii' de acum ? pe vremuri se mai obisnuia sa se spuna de 'sfatul batranilor'.asta nu mai inseamna nimic pentru astia 'tinerii revoltati'si mai ales 'tinerii proletari' de azi ? la ce debitati,cum credeti ca garantati realizarea unui viitor valabil si corect pentru Ro ?
" Vulpoiule", :) nu ai inteles ca in ziua de azi, se pune accent numai pe latura comerciala si ca de la o anumita varsta devii necomercial si nu mai contezi???   
   

Kov iulian

#910
Citat din: vulpea din Februarie 12, 2017, 04:59:12 PM
K.i.,revin si-ti spun ca ...ai devenit un barfitor si un contestatar a toate si a toti.ma intreb,desigur retoric,ce 'calificare' ai facut tu in acesti ani nenorociti de educatie (aveai 10 ani la 'revolutie' !) ca sa fi asa de sigur pe tot ce debitezi ? oare nu-ti spune nimic 'scoala vietii ' pe care au 'absolvit-o' mai mult sau mai putin bine 'batranii' de acum ? pe vremuri se mai obisnuia sa se spuna de 'sfatul batranilor'.asta nu mai inseamna nimic pentru astia 'tinerii revoltati'si mai ales 'tinerii proletari' de azi ? la ce debitati,cum credeti ca garantati realizarea unui viitor valabil si corect pentru Ro ?

Nu barfim toti aici pe marginea a cea ce se intampla in tara sau vedem la tv?
Incercati va rog sa vedeti dincolo de mizeriile ce vi se ofera pe tava la tv sau oriunde.

Am avut doua miscari de protest zilele astea, intr-o parte nu conta ca esti batran, tanar, tigan, neamt, etc.
In cealalta parte, pentru un grup de batrani incrancenati, tinerii erau pokemoni, faicebocisti manipulati, presedintele era nazist si asa mai departe.

CitatNiște protestatari mi-au explicat cum tinerii ar trebui să stea cuminți acasă și să vorbească politică doar după 40 de ani.
https://www.vice.com/ro/article/am-protestat-cot-la-cot-cu-psd-istii-de-la-cotroceni

Sindromul Stockholm va spune ceva?

Daca devi victima unor rapitori brutali si sangerosi in timp incercand sa supravietuiesti ajungi sa ii iubesti si sa ii aperi chiar de fortele de ordine.
Asa se explica ca unele femei stau langa barbati lor chair daca sunt niste betivi ce la bat si isi bat joc de ele.
Nu conteaza ca esti batran, tanar, intelept, prost,femeie, barbat, copil propria minte iti joaca feste si te insala.


Citat
Sindromul Stockholm descrie comportamentul unei victime răpite sau captive care, în timp, începe să își simpatizeze răpitorul. Persoanele captive încep prin a se identifica cu răpitorii, ca un mecanism defensiv, din teama de violență. Micile semne de bunătate venite din partea răpitorului sunt amplificate, întrucât într-o situație de captivitate, lipsa perspectivelor este prin definiție imposibilă. Încercările de evadare sunt și ele percepute drept o amenințare, întrucât, într-o tentativă de evadare, există marele risc ca cel răpit să fie afectat și rănit.

Drept consecință, victima devine hiper-vigilentă în privința nevoilor răpitorului și neștiutoare în privința propriilor nevoi. Separarea de răpitor devine tot mai grea pentru victimă, întrucât ar pierde singura relație pozitivă formată - cea cu răpitorul.

O teorie care încearcă să explice sindromul Stockholm este teoria disonanței cognitive. Aceasta spune că oamenii în general nu pot sta nefericiți pentru perioade lungi de timp, și când oamenii sunt răpiți pentru o perioadă lungă de timp, o să fie nefericiți pentru toată acea perioadă de timp sau ajung să îi iubească pe răpitori și să se identifice cu ei.[2]

Sindromul poate fi explicat din punctul de vedere al evoluționismului. În istorie au existat și există multe practici care au implicat răpirea femeilor sau copiilor (vezi ienicerii turci care proveneau din copiii răpiți sau practica răpirii femeilor pentru a deveni soțiile răpitorilor). Femeile răpite care nu acceptau noul statut, care încercau să fugă sau nu cooperau erau omorâte, încarcerate sau pedepsite drastic. Pe de altă parte, femeile care se supuneau răpitorilor ajungeau să câștige favorurile acestora, să aibă o viață mai bună și să aibă copii. De-a lungul generațiilor aceasta ar putea să fi avut un efect de a selecta în populația respectivă acele gene care favorizau pasivitatea și solidarizarea cu răpitorii.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Sindromul_Stockholm

Ce selectie genetica faina au facut turci, comunisti si toti isti ce au venit dupa ei.
Acum cu libertatea asta au rasarit tot felul de hibrizi care nu se mai supun, nu mai sunt pacaliti cu 10 lei in plus la salariu sau 10 lei minus la taxe.

bucovineanu

Unii dintre noi, cei mai in varsta, nu putem sa intelegem ca epoca trecuta s-a dus si nu se va intoarce oricat ar fi regretata. Au fost si atunci o patura care a fost priveligiata si care acum ar dori reinvierea acelor vremuri. Nu trebuie sa subestimam puterea de a discerne a tinerilor deoarece multi dintre ei sunt bine informati, au circulat prin lume si au vazut si alte societati cu democratie consolidata de sute de ani. Parera fiecaruia trebuie respectata indiferent de varsta.

vulpea

sincer ami pare tare rau de tine.nu uita ca am fost de 2 ori student (2 facultati = la Timisoara '63/'67 si Bucuresti '67/'72) si am fost ultra rebeli pentru 'rebeliunea' din Timisoara unde s-a tras in studenti la baza geamurilor cand nu aveam voie sa iesim din camin nici pana la cantina si cand au murit studenti,iar in '68 la invadarea Cehoslovaciei ni s-a interzis sa iesim din complexul Tei(Constructii Buc.) sa nu ne unim cu complexul Grozavesti(Politehnica).a venit un reprezentant al Ministerului de Externe sa ne explice care e situatia si n-a stiut cum sa plece mai repede la intrebarile extrem de periculoase pe care le puneam.si mai ales manifestatia de amploare din Grozavesti spre centru cand n-au stiut cum sa ne anihileze mai repede.ce este acum e 'mizilic' pe langa toate astea spuse. si veniti voi acum si ne dati lectii ? care prostovan a venit sa spuna ca la 'revolutie' au fost mai putini decat acum ? dapasiti cu mult bunul simt si realitatea adevarata !!! bucovineanule si acum esti complect eronat.cu multinationalele astea imi aduce aminte de SOVROMURILE de alta data,cand rusii 'cumparau' pe romani cu de 4 ORI salariile dela stat din acea vreme si ajungeau romanii sa fie mai rai decat rusii (vremea cotelor !).eu nu subestimez tinerii(totdeauna am considerat ca saltul calitativ in societate se realizeaza la schimbul de generatii ,dar la atitudinea tinerilor de acum nu pot sa reactionez decat cu o mare rezerva !

vulpea

PS.inca odata mi s-a confirmat ca in Ro de azi sunt foarte multe /prea multe cozi de topor.

vulpea

PS1. ce a facut azi Kovesi cu intervilu dat  la The ...,se cheama tradare de tara si trebuie sanctionat ca atare (idem procuroarea ceausista de Monica Macovei care ,ambele,vor da socoteala candva).