MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

#765
Citat din: tinumaftei din Februarie 06, 2017, 06:50:35 PM
Încă mai citesc spre 2 duzini de cărți pe an, jumătate cam de istorie.
Cititul tine creierul tânăr. Mă refer la cărți nu la articole sau bloguri. Încă nu există studii serioase favorabile pentru cititul din internet.
Semidoctii nu citesc decât text cu poze. Așa a cucerit internetul omenirea. Pui degetu'... că mamaia.
Mamaia altora că mamaia mea citea mult, avea cromozomi de citit, mi i-a transmis și mie!!
Așa că istoria este relatată in toate felurile în cărți. Și pe stânga și pe dreapta, traduceri, mistificari...
De toate. Dar după ce citești mult îți dai seama cat de puțin cunoști..

Imi pare rau pt Dvs ca nu ati putut vedea istoria in desfasurare zilele astea.
Probabil nu mai aveti capacitatea de a rezona cu prezentul dar veti citi despre zilele astea la trecut in carti peste ani de zile.

Daca oamenii au iesit in strada zilele acestea impotriva coruptiei si nu sunteti de acord cu ei, veti iesi la mitingul PSD pentru coruptie ?
Asa a spus unul ce manifesta la acel miniprotest de 1000 de oameni.
E logic, daca unii protesteaza impotriva (coruptiei) cei care fac contramanifestaţie protesteaza pentru (coruptie).

Despre inscrisuri :

Unii din vechime ar spune ca cititul unor inscrisuri delicate pe hartie e o prostie a unor indivizi fuduli, aroganti si astmatici (de la praful si acarienii din acele carti) nu e nimic nobil in asta, in plus sunt taiati si atati copaci pentru hartie.

" Studiile noastre spun ca de fapt cititul si cioplitul literelor  in piatra, pe tablii sau pereti mentine de fapt creierul tanar si muschi corpului antrenati si transforma baiatul in barbat adevarat. In plus acele inscrisuri in piatra rezista mii de ani ."

Inchiderea citatului:

Nu neaga nimeni importanta cititului dar va rog nu va purtati arogant.
Multi de pe acest forum citesc dar nu incep sa isi ridice singuri statui propriului ego.

Eu citesc in format electronic PDF de pe tableta si vreau sa imi iau si un Kindle E-reader ca sa imi fie mai usor pt ochi.
Ma enerveaza sa am gramezi de carti prafuite (am rinita si se pare ma paste si un astm) si  prefer sa le am pe supor electronic, ocupa spatiu mai putin, e si mai eco.

tinumaftei

Citat din: yulian din Februarie 06, 2017, 07:21:57 PM
Cu alte cuvinte nu poti recunoaste nici in ruptul capului ca istoria poate fi falsificata, chiar daca e scrisa in carti si nu introdusa prin tastatura. Viitorul, indifferent ca iti convine sau nu este digital..iar cartile tiparite vor ramane istorie de la un moment dat. Dar stiu...pentru cineva care il regreta pe cizmar e greu sa vada in viitorul de langa noi...

Citat din: undragutz din Februarie 06, 2017, 07:09:59 PM
Yulian, parca ti-am mai spus.
Orice postare de a ta reprezinta un exces de prostie .
Limiteaza-te strict la apicultura.
Aha...inca un lingator de cizmar si moaste iliesciene :yes:
Pentru cineva care se coboara la excesul meu de prostie...e o onoare sa te am de partea mea, neica nimeni...am crezut ca te-am pierdut in protestul de la Cotroceni...cum, nu esti acolo???  =))

Macar ai vazut ca postez si la capitolul apicultura..spre deosebire de tablagiul de la telefoane Bismark, care a lucrat la canal..ooopsss
Că un text să treacă de la ciornă la carte este un drum lung. Nimeni nu tipărește ceva că sa rămână în rafturi. Așa că editorii aleg cu grijă textele. Chiar și pe timpul Cizmarului de alegeau cu grijă. Eu am citit relativ puține din timpul acela pentru că și atunci se mai găseau inca destule scrise înainte Bălcescu, Iorga.... Iar în ultimii 20 de ani, carte fără limite..
Prea puține texte de pe internet se ridică la nivelul cărții scrise. Nimeni nu pune in raft decât ceva foarte bun, mă refer dpv critic, nu că orientare filozofica sau politică. Evident că fiecare autor are abordarea lui. Pe mine mă interesează descrierea faptelor, comentariul mi-l fac singur.

tassevasi

  Maiii..nu va  mai certati !! Din  aceasta  cauza  sunteti  mindrii ,...  ca sunteti romani ?   :)    :hi: :hi:

yulian

Da' cine se cearta cu cine?? Cateva jigniri aruncate...in rest barfe de strada  =))

tinumaftei

#769
Citat din: Kov iulian din Februarie 06, 2017, 07:26:59 PM
Citat din: tinumaftei din Februarie 06, 2017, 06:50:35 PM
Încă mai citesc spre 2 duzini de cărți pe an, jumătate cam de istorie.
Cititul tine creierul tânăr. Mă refer la cărți nu la articole sau bloguri. Încă nu există studii serioase favorabile pentru cititul din internet.
Semidoctii nu citesc decât text cu poze. Așa a cucerit internetul omenirea. Pui degetu'... că mamaia.
Mamaia altora că mamaia mea citea mult, avea cromozomi de citit, mi i-a transmis și mie!!
Așa că istoria este relatată in toate felurile în cărți. Și pe stânga și pe dreapta, traduceri, mistificari...
De toate. Dar după ce citești mult îți dai seama cat de puțin cunoști..

Imi pare rau pt Dvs ca nu ati putut vedea istoria in desfasurare zilele astea.
Probabil nu mai aveti capacitatea de a rezona cu prezentul dar veti citi despre zilele astea la trecut in carti peste ani de zile.

Daca oamenii au iesit in strada zilele acestea impotriva coruptiei si nu sunteti de acord cu ei, veti iesi la mitingul PSD pentru coruptie ?
Asa a spus unul ce manifesta la acel miniprotest de 1000 de oameni.
E logic, daca unii protesteaza impotriva (coruptiei) cei care fac contramanifestaţie protesteaza pentru (coruptie).

Despre inscrisuri :

Unii din vechime ar spune ca cititul unor inscrisuri delicate pe hartie e o prostie a unor indivizi fuduli, aroganti si astmatici (de la praful si acarienii din acele carti) nu e nimic nobil in asta, in plus sunt taiati si atati copaci pentru hartie.

" Studiile noastre spun ca de fapt cititul si cioplitul literelor  in piatra, pe tablii sau pereti mentine de fapt creierul tanar si muschi corpului antrenati si transforma baiatul in barbat adevarat. In plus acele inscrisuri in piatra rezista mii de ani ."

Inchiderea citatului:

Nu neaga nimeni importanta cititului dar va rog nu va purtati arogant.
Multi de pe acest forum citesc dar nu incep sa isi ridice singuri statui propriului ego.

Eu citesc in format electronic PDF de pe tableta si vreau sa imi iau si un Kindle E-reader ca sa imi fie mai usor pt ochi.
Ma enerveaza sa am gramezi de carti prafuite (am rinita si se pare ma paste si un astm) si  prefer sa le am pe supor electronic, ocupa spatiu mai putin, e si mai eco.
Iulian, găina după ce scurmă în pământ face 1-2 pași înapoi. Știi de ce? Sa vadă mai bine!
Te-ai infipt să îl aperi pe van Gheorghe de la Raiffeisen, ba că se plimba, ba că era cu familia, ba pixelul albastru. Am văzut chiar acum un text în care declară că a protestat.
Istoria este formată dintr-o înlănțuire de fapte. Dacă dăm la o parte faptele putem sa credem orice mistificare.
În România oamenii nu au ieșit niciodată singuri în stradă. Totdeauna i-a scos cineva, pentru ceva dinainte stabilit. De data asta au ieșit împotriva unei ordonanțe pe care nu o citiseră fiindcă site-ul MO se blocase de la miile de accesări.
De ce au ieșit? Vom vedea.
Cat despre cărți am spus deja că, cu cât citesc mai mult îmi dau seama cat de puțin cunosc! E vreun ego pe aici?

vulpea

tinule, ce ami place cel mai mult la acesti 'tineri',ai observat ?.....MANIA PROLETARA.tot asa 'argumentau' aia de prin anii '50 cand decretau ca esti...dusman al poporului(colegul meu din clasele 1-4 < 10 ani !). sa fie sanatosi si ....trecutul sa fie al lor .

Kov iulian

Citat din: tinumaftei din Februarie 06, 2017, 08:05:48 PM
1) Te-ai infipt să îl aperi pe van Gheorghe de la Raiffeisen, ba că se plimba, ba că era cu familia, ba pixelul albastru. Am văzut chiar acum un text în care declară că a protestat.

2)Istoria este formată dintr-o înlănțuire de fapte. Dacă dăm la o parte faptele putem sa credem orice mistificare.
În România oamenii nu au ieșit niciodată singuri în stradă. Totdeauna i-a scos cineva, pentru ceva dinainte stabilit. De data asta au ieșit împotriva unei ordonanțe pe care nu o citiseră fiindcă site-ul MO se blocase de la miile de accesări.
De ce au ieșit? Vom vedea.
1) Nu ma intereseaza deloc sa ii iau apararea aluia, dar s-au prezentat niste lucururi ca si cum ar fi venit ala din Olanda special in Romania sa ii scoata pe astia in strada ca nu avea incredere in sefi Romani de aici ca vor face asta.
Nu prostiti oameni cu minciuni, daca aveti inregistrari audio/video cum isi obliga angajati sa iasa, sau imagini cu autobuze si microbuze prezentati-le si hai sa le dezbatem.

Poate nu ati vazut dar avea o gat parca un aparat foto.
De ce oare avea acel aparat?
Ca sa faca poze angajatilor sai la protest sa vada care a venit sau nu, sau considera ce cea ce se intampla e un eveniment istoric ce trebuie imortalizat in arhiva sa personala.

La fel si cei ce isi faceau selfie-uri, credeau ca au participat la un eveniment istoric ce trebuie imortalizat si (astia fiind mai narcisisti un pic) trebuie sa fie si moaca lor in poza ca sa se laude peste ani ca au fost acolo.

2) Cum ar veni pe romani nu ii duce capul sa faca ceva dupa mintea lor .
Trebuie sa le dea voie unu sa se adune, sa mearga cu ei de mana, sa le spuna ce sa zica, sa ii organizeze.

Poate ar trebuie data si o ordonanta in acest sens, sa aiba dreptul sa faca asta doar Primarii PSD, sa ii adune intai pe cei cu ajutoarele sociale, apoi pe cei ce lucreaza pe la fermele lor, consilierii locali, neamuri si rude ale acestora etc

CitatPSD a luat decizia să scoată oameni în stradă.
https://www.antena3.ro/actualitate/psd-a-luat-decizia-scoate-oameni-in-strada-la-protest-398460.html

CitatRomânia TV anunță prin redactorul șef, Eugen Chelemen, citând surse oficiale din PSD că 500.000 de pesediști ar vrea să iasă în stradă. Între timp România TV titrează pe ecran că un milion de pesediști ar vrea să iasă în stradă.
http://www.flux24.ro/liderul-psd-codrin-stefanescu-scoatem-si-noi-oamenii-in-strada-nu-cedam/

Bineinteles e doar o fumigena dar tare as vrea sa stiu cum au aflat ei de acel numar de oameni ce vor sa iasa.
Au venit in fata porti primarului in fiecare localitate sau la judet si au semnat au facut liste, sau mai degraba Primarul si Baronii locali au transmis la Bucuresti cati sunt pe ajutor social?

Cum sa te duca mintea sa mergi de unu singur la Bucuresti la c.u.r.v.e sau la protest trebuie sa ceri voie de la tatutu secretar de partid si alti.

Mai avem nevoie de inca 20 de ani cum a facut Moise cu evrei prin desert ca sa scapam de mentalitatea asta imbecila comunista ca nu trebuie sa judeci tu cu mintea ta, trebuie sa te ia altul de mana.

Kov iulian

Am fost prin tara pe la diverse evenimente (nu vreau sa povestesc mai multe, nu erau proteste) singur de capul meu (m-am zbatut si am intrat fara sa fac vreun compromis) fara sa fiu invitat de vreun partid  si mi-a fost scarba sa vad doar membri ai unor partide.

Doar TSD-ei doar PNL-ei si morti ...

In loc sa aiba acolo acces tineri merituosi ce vor sa faca ceva cu viata lor, au intrat unii doar pe baza de parazitism politic pt ca, cunostea pe cutare sau cutare la recomandat.

Apoi am incercat sa ii ajut si pe cei din preajma mea sa ii adun. cutare, cutare fara sa le cer ceva in schimb si nu de putine ori am fost intrebat dar ce trebuie sa fac pt asta trebuie sa ma inscriu in vreun partid ?


tinumaftei

KIulian. Pe forum nu a zis nimeni nimic de organizarea mitingului de către van Gheorghe și nici de aparatul lui foto pe care îl folosește că sa se scobeasca intre dinți. Ai sărit să negi că a fost în piață deși nu aveai nici cea mai mică dovadă nici că a fost nici că nu a fost. Dar anticorupția din tine a sărit să ne convingă de o minciună.
Doi. Nici un manipulat nu își dă seama de asta. E chiar mândru, nevoie mare. Ultima grijă a românului obișnuit era faptul că scapă Dragnea de pușcărie! Oamenii au probleme de sănătate, job,  credit, copii. Astea sunt probleme importante. Oamenii nu au ieșit să îl de-a jos pe Ceaușescu și pe timpul acela se trăia mult mai rău, cu frică, lipsuri, frig.. Daca nu erau "turiștii sovietici" nu știu cum scăpăm de el.
Dă-mi un exemplu de mare adunare spontană in Romania ultimilor o sută de ani! În ultimii treizeci eu nu știu nici una!!
Atunci rămâne întrebarea: cine și de ce i-a scos? Nu te înfige să răspunzi..
Folosește cuiva această manifestare? Cui?
O să vedem.

yulian

#774
Citat din: tinumaftei din Februarie 06, 2017, 08:05:48 PM
De data asta au ieșit împotriva unei ordonanțe pe care nu o citiseră fiindcă site-ul MO se blocase de la miile de accesări.
De ce au ieșit? Vom vedea.
Cascadorii rasului tovarase Tinu. Apoi sa vedem. Cu doua zile inainte il intreaba presa pe Dracnea daca e adevarat ca se pregatesc niste ordonante...nema, niet, nimic. Eu nu stiu, n-am vazut, sper ca nu. In 18 era deja oabla treaba, intra elefantul peste ei...ce sa vezi, Gringureanu ala de plecase in State...vine la sedinta si se jura ca nu fura, dar erau cu ordonanta sub brat. Ai inteles pana aici?

http://www.youtube.com/watch?v=o_SPTdulB90
http://www.youtube.com/watch?v=lgnHxmm2yoM
http://www.youtube.com/watch?v=Xud6SMHI3l0
http://www.youtube.com/watch?v=MTicwMMSSJQ

Kov iulian

Citat din: tinumaftei din Februarie 06, 2017, 09:31:23 PM
KIulian. Pe forum nu a zis nimeni nimic de organizarea mitingului de către van Gheorghe și nici de aparatul lui foto pe care îl folosește că sa se scobeasca intre dinți. Ai sărit să negi că a fost în piață deși nu aveai nici cea mai mică dovadă nici că a fost nici că nu a fost. Dar anticorupția din tine a sărit să ne convingă de o minciună.
Citat din: Kov iulian din Februarie 06, 2017, 09:28:17 AM
Citat din: stefan1 din Februarie 06, 2017, 07:50:35 AM
Cat despre multinationalele care au alimentat demonstratiile, nu ma asteptam sa fii intre cei care musca la asa o gogomanie!  :sad:  Chiar daca un sef de multinationala a participat la demonstratie, ar fi fost un act personal si cat se poate de natural. La Sibiu a fost intervievata o fata din Danemarca sau Norvegia care era aci si a participat la demonstratii. A spus ca a venit sa sustina protestatarii pentru ca ea stie cat de nociva este coruptia si ca impotriva ei trebuie sa se lupte cu toata forta.

Cu acel SEF al Raiffeisen Bank lucrurile sunt foarte simple. e insurat cu o Romanca si a iesit cu Nevasta in familie .
El fost sportiv de performanta, Romanca fosta sportiva de performanta s-au intalnit si s-au luat.

http://www.viva.ro/vedete-si-evenimente/stiri/vedete-s-au-alaturat-campaniei-zambeste-romania-2305249/attachment/valeria-si-steven-van-groningen-2

https://www.cancan.ro/bossul-bancii-raiffeisen-protesteaza-impotriva-guvernului-16618412

Si ca sa vedeti ca, gaina canta in casele amndorura, cel ce a facut poza e Dan Zamfir un PNL-ist casatorit (sau doar traieste) cu o Doamna pe care o cunoastem de la Antene. Doamna Oana Stancu .

http://www.wowbiz.ro/exclusiv-inainte-sa-i-faca-un-copil-oanei-stancu--deputatul-daniel-zamfir-a-fost-casatorit-cu-ana-teodora--cu-care-are-doua-fete-fosta-nevasta-a-polit_117232.html

tinumaftei

Citat din: Kov iulian din Februarie 06, 2017, 09:49:23 PM
Citat din: tinumaftei din Februarie 06, 2017, 09:31:23 PM
KIulian. Pe forum nu a zis nimeni nimic de organizarea mitingului de către van Gheorghe și nici de aparatul lui foto pe care îl folosește că sa se scobeasca intre dinți. Ai sărit să negi că a fost în piață deși nu aveai nici cea mai mică dovadă nici că a fost nici că nu a fost. Dar anticorupția din tine a sărit să ne convingă de o minciună.
Citat din: Kov iulian din Februarie 06, 2017, 09:28:17 AM
Citat din: stefan1 din Februarie 06, 2017, 07:50:35 AM
Cat despre multinationalele care au alimentat demonstratiile, nu ma asteptam sa fii intre cei care musca la asa o gogomanie!  :sad:  Chiar daca un sef de multinationala a participat la demonstratie, ar fi fost un act personal si cat se poate de natural. La Sibiu a fost intervievata o fata din Danemarca sau Norvegia care era aci si a participat la demonstratii. A spus ca a venit sa sustina protestatarii pentru ca ea stie cat de nociva este coruptia si ca impotriva ei trebuie sa se lupte cu toata forta.

Cu acel SEF al Raiffeisen Bank lucrurile sunt foarte simple. e insurat cu o Romanca si a iesit cu Nevasta in familie .
El fost sportiv de performanta, Romanca fosta sportiva de performanta s-au intalnit si s-au luat.

http://www.viva.ro/vedete-si-evenimente/stiri/vedete-s-au-alaturat-campaniei-zambeste-romania-2305249/attachment/valeria-si-steven-van-groningen-2

https://www.cancan.ro/bossul-bancii-raiffeisen-protesteaza-impotriva-guvernului-16618412

Si ca sa vedeti ca, gaina canta in casele amndorura, cel ce a facut poza e Dan Zamfir un PNL-ist casatorit (sau doar traieste) cu o Doamna pe care o cunoastem de la Antene. Doamna Oana Stancu .

http://www.wowbiz.ro/exclusiv-inainte-sa-i-faca-un-copil-oanei-stancu--deputatul-daniel-zamfir-a-fost-casatorit-cu-ana-teodora--cu-care-are-doua-fete-fosta-nevasta-a-polit_117232.html
Citește Adevărul de azi și vei avea o declarație a lui van Gheorghe. Am fost cu familia la demonstrație, protest, miting...
Omul nu era plecat la plimbare cu familia, pur și simplu protesta. O fi având vreun necaz omul cu guvernul Grindeanu și tu vrei să mă convingi că era la plimbare?
Ce legătură are calitatea morală a celui ce l-a văzut?
Dacă un hoț de duce la furat și îl vede o prostituata furând, prostituata nu este credibilă?

Kov iulian

Citat din: tinumaftei din Februarie 06, 2017, 10:15:16 PM
Citește Adevărul de azi și vei avea o declarație a lui van Gheorghe. Am fost cu familia la demonstrație, protest, miting...
Omul nu era plecat la plimbare cu familia, pur și simplu protesta.
Pai ori era plecat cu familia acolo ori era plecat de unul singur?
Din tot ce sa scris pana acum reiesea ca acest om era pe acolo singur, cu geana pe angajati sai, sa vada daca sunt toti si striga ce trebuie dar l-au prins astia si l-au pozat.

Asta e blogul Dansului si vorbeste despre asta. Sunt satul de toate ziarele si televiziunile de 2 lei citez de la sursa direct.
PS: Precis cei 30 de musafiri au fost obligati sau instigati nu e asa?

http://stevenvangroningen.eu/da-am-fost-si-eu-in-piata

CitatMartea trecuta, seara, ma suna unul dintre copiii mei. "Tata! Ai auzit?" Si imi povesteste despre ordonante. "Mergem in piata! Veniti si voi?"

Era tarziu si am lasat copiii sa se duca singuri.

Miercuri am inteles mai bine despre ce este vorba. Aveam 30 de musafiri acasa, dintre care multi s-au grabit sa ajunga in piata. Era tarziu cand am ajuns si noi, iar in partea opusa a pietei erau deja incidente pe care fortele de ordine incercau sa le aplaneze. Asa ca nu am stat mult. Totusi am ramas impresionat de ce am vazut si ne-am dus in continuare in fiecare seara, cu familia.

...


tinumaftei

Acum ai intors-o. Păi nu ziceai dumneata că informația despre prezența individului la proteste nu e credibilă, că vine pe filiera Antena 3?
Eu nu mi-am pus decât intrebarea daca a fost. Ce a făcut, cu cine a vorbit, cu ce membrii din familie a fost, pe cine a fotografiat, lucrurile acestea nu s-au discutat pe forum.
De ce ai introdus în discuție pe Oana Stancu de la Antena 3? Că sa decredibilizezi informația. Aveți alt răspuns?
În rest am priceput. Are omul necazuri și protestează. Sau poate este in misiune. Vom vedea.

Kov iulian

Citat din: tinumaftei din Februarie 06, 2017, 11:46:59 PM
Acum ai intors-o. Păi nu ziceai dumneata că informația despre prezența individului la proteste nu e credibilă, că vine pe filiera Antena 3?
Eu nu mi-am pus decât intrebarea daca a fost. Ce a făcut, cu cine a vorbit, cu ce membrii din familie a fost, pe cine a fotografiat, lucrurile acestea nu s-au discutat pe forum.

De ce ai introdus în discuție pe Oana Stancu de la Antena 3? Că sa decredibilizezi informația. Aveți alt răspuns?
În rest am priceput. Are omul necazuri și protestează. Sau poate este in misiune. Vom vedea.

Aoleu sunteti de coma.

S-au trezit cu tot protestul asta pe cap si nu stiau pe cine sa arunce vina.
Hai sa zicem ca o fi Soros, nu l-au gasit pe Soros pe acolo sa il filmeze si nici vreo dovada care sa il lege de protest.

Hai sa zicem ca or fi astia de la Multinationale, ca imping oameni de la spate sa participe la proteste, bai cautati aflati daca vreunu de la Multinationale va fi pe acolo sa le servim astora para malaiata.

Sotiorul Doamnei Oana Stancu de la Antena 3 se intereseaza prin prieteni comuni si gaseste o victima.

"Uitati imperialistul lumeee cum a iesit sa rastoarne guvernul"


S-a spus si despre CIOLOS  ca are o legatura cu SOROS au cautat astia au scormonit si au aflat ca site-ul lui CIOLOS e gazduit pe un server din SUA la o firma pe nume https://uk.godaddy.com ce apartine unui prieten de-al lui SOROS.

Era CIOLOS intr-o asa mare stramtorare cu bani ca nu avea cateva sute de lei pe an asa ca a apelat la amicul sau SOROS.

"Ajuta-ma frate si pe mine cu un server pe undeva ca sunt asa de rare si nici nu prea am bani"

A intervenit SOROS pe langa amicul lui si la rezolvat pe CIOLOS cu serverul (gazduirea).

A circulat treaba asta pe facebook de m-am saturat si multi au pus botul. Nu o sa il votez pe Ciolos si nu l-am suportat vreodata dar nu pot sa accept asa mizerii.

Si eu am cumparat un domeniu de la Godaddy.com va dati seama ca si eu sunt pe combinatie cu SOROS ca domeniile astea nu se dau asa oricui.