MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

Aurel

Citat din: Kov iulian din Februarie 05, 2017, 06:48:28 PM

Faceti cunostiinta cu noul ministru al Agriculturii.


https://www.facebook.com/danut.radis/posts/963718700431493
Nu ai cumva, daca iti merge mai bine netul, si celebrul si cel mai nou interviu al omului" politic" ce a avut ca proiect politic salvaraea Bucurestiului si apoi a Romaniei?Sau poate altcineva din colegi ne poate oferi sansa de a lua lumina de la acest luminat si bineintentionat om politic.

vulpea

domnilor,mai nou , aveti  'mesaje' dela Cotroceni !  sa-mi spuneti si mie care mesaj va place mai mult :IESI AFARA TRADATOR DE TARA,sau DU-TE LA MAMA TA,DU-TE  IN GERMANIA .

Kov iulian

Citat din: bismark din Februarie 05, 2017, 07:23:40 PM
    Ma intreb de citeva zile de ce toti manifestantii din Piata Victoriei, se fotografiaza unii pe altii cu telefoanele mobile vor sa aiba dovada ca au fost acolo sau altceva?Stie cineva?.Cu respect  ^:)^ :bzz:

Ca sa ii vada aia care le-au dat laserele (sa atace cu ele guvernul) ca sunt acolo si le folosesc.  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Aurel

Citat din: vulpea din Februarie 05, 2017, 09:51:16 PM
domnilor,mai nou , aveti  'mesaje' dela Cotroceni !  sa-mi spuneti si mie care mesaj va place mai mult :IESI AFARA TRADATOR DE TARA,sau DU-TE LA MAMA TA,DU-TE  IN GERMANIA .
" Cine seamana vant , culege furtuna"Asta e, ghinion! Si mai stiu unul: "Cine sapa groapa altuia, are sanse sa cada in ea"

oroles

Citat din: bismark din Februarie 05, 2017, 07:23:40 PM
    Ma intreb de citeva zile de ce toti manifestantii din Piata Victoriei, se fotografiaza unii pe altii cu telefoanele mobile vor sa aiba dovada ca au fost acolo sau altceva?Stie cineva?.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Asa,  si ce e rau in asta? Generatia dvs. nu poate înțelege acest comportament. Acum cateva zile o deputata PSD, fiica unui mare corupt isi facea selfie in oplen. Pe ea ați vazut-o?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

#725
Citat din: tinumaftei din Februarie 05, 2017, 04:22:04 PM
Dacă PSD a dat o lege strâmbă asta nu a anulat democrația. Dacă guvernul dădea o lege prin care suspenda instituția prezidențială sau puterea judecătorească aia se chema lipsa statului de drept. Guvernul este liber să legifereze in anumite situații și exista o instituție de control: Avocatul Poporului! Asta trebuia să se sesizeze in secunda 2. De la ce partid este Ciorbea? Nu cumva de la PNL? A fost membru PNL la data numirii că Avocat al Poporului. De ce nu striga lumea împotriva lui. Statul român funcționează prin controlul instituțiilor. Nici o instituție nu este complet independentă. Existența unui abuz poate fi anihilată.

Dar interesul a fost că poporul să iasă pe străzi. Să mă iertați, am fost și eu ieri. Nu cred că știau 50% de ce se află acolo cu adevărat! Senzația mea a fost că evenimentul era unul monden, social, umoristic, de divertisment, substitut de shoping, plimbare cu copiii. Avea un ușor caracter politic fiindca in primele rânduri se aflau niste agitatori politici, un fel de activiști PCR updatati.

Daca vom vedea peste cateva zile ca primarii si baroni PSD din teritoriu vor aduce cu autobuzul proprii manifestanti sa stiti ca o fac pentru a apara statul de drept nu datorita ordonantei 9 prin care obtin dreptul de a face niste manevre cu niste fonduri ce urmeaza sa le primeasca de la guvern.

CitatOUG 9/27.01.2017, dată tot pe furiş, s-au suspendat practic cele mai importante articole din Legea nr. 500/2002 care priveşte finanţele publice. Astfel, sunt suspendate până la 1 ianuarie 2018 articolele care privesc rigorile bugetare în privinţa utilizării creditelor bugetare şi a celor de angajament, anulează obligaţia Guvernului de a anexa programele bugetare în vederea transparentizării acestora şi anulează sancţiunile penale pentru nerespectarea acestor prevederi.

OUG nr. 9/2017 anulează procedura de aprobare a creditelor de angajament în Parlament! Pe scurt, degeaba aprobă zilele acestea proiectul de buget, pentru că Guvernul a anulat această atribuţie a Parlamentului, adică au deschis calea la prăduirea banilor publici!



Kov iulian

#726
Stiti cum e cu alegerile astea din ultimii 27 de ani ?

Au chinezi un magazin online unde au si un joc cu premii in monezi iar cu monezile cumperi produse.
Toate bune si frumoase numai ca jocul e trucat, cu rata de castig variabila in defavoarea ta fara a avea nimic dea face cu sorti, norocul etc .

Nu iti dai seama la inceput dar pe masura ce joci incepi sa intuiesti unde e castigul.
Atunci cand alegi intentionat gresit sa vezi unde era, ghicesti unde ar fi fost iar daca apesi sa castigi pare ca acel castig, inainte de a fi afisat dispare de sub degetul tau si se muta aleator.

Noi Romanii de 27 de ani jucam un astfel de joc trucat, unii au incetat sa mai joace fiindca s-au lamurit cum sta treaba.
O treime dintre Romani inca mai joaca orbeste o data la 4 ani si spera ca vor castiga, apoi din cand in cand le reporseaza celor ce nu mai joaca asa des ca sunt neseriosi ca nu le pasa de viitorul lor, ca din cauza lor ei sunt intr-un fel sau altul.

Beneficiarii jocului (din orice tabara ar fi) le convine sa joace cat mai putini la acest joc fiindca cu atat mai putini jucatori (votanti) joaca cu atat au sanse mai mari de ai pacali prin urmare impreuna urmaresc acelasi scop.

In ultima vreme cei resemnati mai intervin din cand in cand in joc facandu-le viata grea ambelor tabere (beneficiari ai jocului), punand un presedinte dintr-o tabara, un guvern din alta etc ca sa se certe intre ei si sa fie mai slabi si usor de combatut daca fac prostii ca cea de acum.

Daca tot mai credeti ca cei ce au jucat de 27 de ani un joc sunt o majoritate va dau niste cifre:

La alegerile parlamentare am avut 39 % participare la vot, 17,5 % dintre toti votanti cu drept de vot au votat PSD (3,3 mil), PNL 7,8 %, USR 3,51 % .

La alegerile Presidentiale am avut 62% participare la vot  din care  33,7 % au votat Johanis 6,3 mil .

https://ro.wikipedia.org/wiki/Alegeri_preziden%C8%9Biale_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia,_2014

Inca mai credeti ca votul a 3,3 mil de Romani (ce au votat pt bani, o pensie si un salariu mai mare, un impozit mai mic etc) il poate anula pe cel al 6,3 mil de Romani (care au votat din constiinta impotriva lui Ponta fiindca il considerau un trufas pungas)?

PS: Indiferent daca datele de la Autoritatea Electorală Permanentă privind numarul alegatorilor e gresit proportia ramane de 1 la 2 .

Kov iulian

Citat din: Aurel din Februarie 05, 2017, 09:06:56 PM
Citat din: Kov iulian din Februarie 05, 2017, 06:48:28 PM

Faceti cunostiinta cu noul ministru al Agriculturii.


https://www.facebook.com/danut.radis/posts/963718700431493
Nu ai cumva, daca iti merge mai bine netul, si celebrul si cel mai nou interviu al omului" politic" ce a avut ca proiect politic salvaraea Bucurestiului si apoi a Romaniei?Sau poate altcineva din colegi ne poate oferi sansa de a lua lumina de la acest luminat si bineintentionat om politic.

Am pus link-ul cu actualul ( cred) Ministru al Agriculturii fiindca noi ca apicultori vom depinde de hotararile lui. Daca era altul nu scriam nimic aici.

Mai tarziu am aflat la ce va refereati dar din ce vad pare a fi ori obosit, ori beat, ori bolnav.

https://www.facebook.com/ionvalentin.voicu/posts/248323138951085

L-am mai vazut in aparitii tv si nu pare a fi in apele lui, cel mult i se poate reprosa ca trebuia sa lase pe altul in locul lui(temporar sau definitiv) sa vorbeasca daca nu se simtea bine sau tocmai fusese chemat de urgenta de la un bairam, nunta etc.

Nu stiu daca se poate pune semnul egal intre cele doua situatii.

tinumaftei

Citat din: Kov iulian din Februarie 05, 2017, 11:50:41 PM
Citat din: tinumaftei din Februarie 05, 2017, 04:22:04 PM
Dacă PSD a dat o lege strâmbă asta nu a anulat democrația. Dacă guvernul dădea o lege prin care suspenda instituția prezidențială sau puterea judecătorească aia se chema lipsa statului de drept. Guvernul este liber să legifereze in anumite situații și exista o instituție de control: Avocatul Poporului! Asta trebuia să se sesizeze in secunda 2. De la ce partid este Ciorbea? Nu cumva de la PNL? A fost membru PNL la data numirii că Avocat al Poporului. De ce nu striga lumea împotriva lui. Statul român funcționează prin controlul instituțiilor. Nici o instituție nu este complet independentă. Existența unui abuz poate fi anihilată.

Dar interesul a fost că poporul să iasă pe străzi. Să mă iertați, am fost și eu ieri. Nu cred că știau 50% de ce se află acolo cu adevărat! Senzația mea a fost că evenimentul era unul monden, social, umoristic, de divertisment, substitut de shoping, plimbare cu copiii. Avea un ușor caracter politic fiindca in primele rânduri se aflau niste agitatori politici, un fel de activiști PCR updatati.

Daca vom vedea peste cateva zile ca primarii si baroni PSD din teritoriu vor aduce cu autobuzul proprii manifestanti sa stiti ca o fac pentru a apara statul de drept nu datorita ordonantei 9 prin care obtin dreptul de a face niste manevre cu niste fonduri ce urmeaza sa le primeasca de la guvern.

CitatOUG 9/27.01.2017, dată tot pe furiş, s-au suspendat practic cele mai importante articole din Legea nr. 500/2002 care priveşte finanţele publice. Astfel, sunt suspendate până la 1 ianuarie 2018 articolele care privesc rigorile bugetare în privinţa utilizării creditelor bugetare şi a celor de angajament, anulează obligaţia Guvernului de a anexa programele bugetare în vederea transparentizării acestora şi anulează sancţiunile penale pentru nerespectarea acestor prevederi.

OUG nr. 9/2017 anulează procedura de aprobare a creditelor de angajament în Parlament! Pe scurt, degeaba aprobă zilele acestea proiectul de buget, pentru că Guvernul a anulat această atribuţie a Parlamentului, adică au deschis calea la prăduirea banilor publici!
Nu ai adus nici un argument împotriva cuvintelor pe care le-am spus și introduci in "ecuație" un alt text despre care nimeni nu știe nimic. De ce? Nu dorești clarificarea situației ci amplificarea haosului? Un veritabil episod de război hibrid ce se desfășoară cu precădere în zona IT.
Voi chiar credeți ce spuneți sau dați mai departe?
Episodul cu ministrul agriculturii la fel, din același front? Cunoașteți pe omul asta? Să știți că a fost ani de zile ministru agriculturii înainte de a fi în guvernul actual. Pe timpul lui se dădea subvenție pe familia de albine!!
Luați la citit actualul PNDR și să vedeți acolo limbaj de lemn. Da e bruxelez și e pe placul multinaționalelor.
Războiul acesta este: trebuie să rămânem o colonie UE furnizoare de sclavi. Așa am fost din antichitate până azi!
Asta este cultura Facebook. Nu poți judecă un om, indiferent cine ar fi, după un clip video. Chiar ne-a părăsit rațiunea? Nu vedeți că toate acțiunile din aceste zile nu ne hrănesc decât zona emoțională?

stefan1

Citat din: tinumaftei din Februarie 05, 2017, 04:22:04 PM
...
Cat despre guvernare, să nu fim amnezici! 1996-2000, 2004-2008, 2008-2012, 2015-2016= aproape 16 ani din 28 in care am avut guverne de dreapta. Adică majoritatea anilor după revoluție jaful a fost guvernat de altcineva decât PSD.
În curând PSD va fi amintire. Credeți că se vor îndrepta lucrurile? Tot colonie și furnizori de sclavi vom fi.

  Tinule, ai numarat ca Pristanda steagurile! Un mandat are 4 ani; trei mandate fac 12 ani iar Ciolos a 'domnit' din 17.11.15 pana la sfarsitul lui 2016, adica un an si 45 de zile. In plus, nu uita ca PSD a fost o vreme la guvernare cu PDL iar in mandatul lui Tariceanu ei au condus in buna parte din umbra, amenintand cu 'trantirea' guvernului daca acesta nu le asculta doleantele.

  Cat despre multinationalele care au alimentat demonstratiile, nu ma asteptam sa fii intre cei care musca la asa o gogomanie!  :sad:  Chiar daca un sef de multinationala a participat la demonstratie, ar fi fost un act personal si cat se poate de natural. La Sibiu a fost intervievata o fata din Danemarca sau Norvegia care era aci si a participat la demonstratii. A spus ca a venit sa sustina protestatarii pentru ca ea stie cat de nociva este coruptia si ca impotriva ei trebuie sa se lupte cu toata forta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Februarie 06, 2017, 07:50:35 AM
Citat din: tinumaftei din Februarie 05, 2017, 04:22:04 PM
...
Cat despre guvernare, să nu fim amnezici! 1996-2000, 2004-2008, 2008-2012, 2015-2016= aproape 16 ani din 28 in care am avut guverne de dreapta. Adică majoritatea anilor după revoluție jaful a fost guvernat de altcineva decât PSD.
În curând PSD va fi amintire. Credeți că se vor îndrepta lucrurile? Tot colonie și furnizori de sclavi vom fi.

  Tinule, ai numarat ca Pristanda steagurile! Un mandat are 4 ani; trei mandate fac 12 ani iar Ciolos a 'domnit' din 17.11.15 pana la sfarsitul lui 2016, adica un an si 45 de zile. In plus, nu uita ca PSD a fost o vreme la guvernare cu PDL iar in mandatul lui Tariceanu ei au condus in buna parte din umbra, amenintand cu 'trantirea' guvernului daca acesta nu le asculta doleantele.

  Cat despre multinationalele care au alimentat demonstratiile, nu ma asteptam sa fii intre cei care musca la asa o gogomanie!  :sad:  Chiar daca un sef de multinationala a participat la demonstratie, ar fi fost un act personal si cat se poate de natural. La Sibiu a fost intervievata o fata din Danemarca sau Norvegia care era aci si a participat la demonstratii. A spus ca a venit sa sustina protestatarii pentru ca ea stie cat de nociva este coruptia si ca impotriva ei trebuie sa se lupte cu toata forta.
Am numărat guvernele formate pe votul meu, de dreapta. Oricum am socotit, și ceilalți au guvernat la fel de prost, iar cei care dau vina doar pe PSD ori de fac că uită, ori au o slabă putere de analiză.
În ce privește protestatarii, ei nu mă mir că între ei sunt și occidentali, așa cum nu am fost mirat sa aflu că între manifestanții din decembrie '89 au fost "turiștii sovietici".
Înțeleg și sunt de acord că un om care se simte nedreptățit să își strice durerea, dar ce durere are directorul Raiffeisen? Poate că "durerea" lui înseamnă ceva!? De ce nu au protestat acești străini atunci când fabricile românești au fost vândute pe 1$? Când flota a fost sechestrată prin toate posturile lumii? Când terenul agricol a fost vândut străinilor? Când pădurile sunt tăiate la ras pe munți întregi?
Acești străini sunt parte a corupției endemice din tara asta. Nu baba Stanca a plătit șpăgi și comisioane de milioane și zeci de milioane de euro la medicul de familie ci acești străini au plătit șpagă pentru preluarea economiei românești unor cozi de topor. De ce decorează procurorii? Pentru merite deosebite? Păi nu este combaterea corupției în fișa postului la DNA? Un posibil răspuns: să își obțină protecție față de statul român.

Kov iulian

#731
Citat din: stefan1 din Februarie 06, 2017, 07:50:35 AM
Cat despre multinationalele care au alimentat demonstratiile, nu ma asteptam sa fii intre cei care musca la asa o gogomanie!  :sad:  Chiar daca un sef de multinationala a participat la demonstratie, ar fi fost un act personal si cat se poate de natural. La Sibiu a fost intervievata o fata din Danemarca sau Norvegia care era aci si a participat la demonstratii. A spus ca a venit sa sustina protestatarii pentru ca ea stie cat de nociva este coruptia si ca impotriva ei trebuie sa se lupte cu toata forta.

Cu acel SEF al Raiffeisen Bank lucrurile sunt foarte simple. e insurat cu o Romanca si a iesit cu Nevasta in familie .
El fost sportiv de performanta, Romanca fosta sportiva de performanta s-au intalnit si s-au luat.

http://www.viva.ro/vedete-si-evenimente/stiri/vedete-s-au-alaturat-campaniei-zambeste-romania-2305249/attachment/valeria-si-steven-van-groningen-2

https://www.cancan.ro/bossul-bancii-raiffeisen-protesteaza-impotriva-guvernului-16618412

Si ca sa vedeti ca, gaina canta in casele amndorura, cel ce a facut poza e Dan Zamfir un PNL-ist casatorit (sau doar traieste) cu o Doamna pe care o cunoastem de la Antene. Doamna Oana Stancu .

http://www.wowbiz.ro/exclusiv-inainte-sa-i-faca-un-copil-oanei-stancu--deputatul-daniel-zamfir-a-fost-casatorit-cu-ana-teodora--cu-care-are-doua-fete-fosta-nevasta-a-polit_117232.html

tinumaftei

Citat din: Kov iulian din Februarie 06, 2017, 09:28:17 AM
Citat din: stefan1 din Februarie 06, 2017, 07:50:35 AM
Cat despre multinationalele care au alimentat demonstratiile, nu ma asteptam sa fii intre cei care musca la asa o gogomanie!  :sad:  Chiar daca un sef de multinationala a participat la demonstratie, ar fi fost un act personal si cat se poate de natural. La Sibiu a fost intervievata o fata din Danemarca sau Norvegia care era aci si a participat la demonstratii. A spus ca a venit sa sustina protestatarii pentru ca ea stie cat de nociva este coruptia si ca impotriva ei trebuie sa se lupte cu toata forta.

Cu acel SEF al Raiffeisen Bank lucrurile sunt foarte simple. e insurat cu o Romanca si a iesit cu Nevasta in familie .
El fost sportiv de performanta, Romanca fosta sportiva de performanta s-au intalnit si s-au luat.

http://www.viva.ro/vedete-si-evenimente/stiri/vedete-s-au-alaturat-campaniei-zambeste-romania-2305249/attachment/valeria-si-steven-van-groningen-2

https://www.cancan.ro/bossul-bancii-raiffeisen-protesteaza-impotriva-guvernului-16618412

Si ca sa vedeti ca, gaina canta in casele amndorura, cel ce a facut poza e Dan Zamfir un PNL-ist casatorit (sau doar traieste) cu o Doamna pe care o cunoastem de la TV. Doamna Oana Stancu .

http://www.wowbiz.ro/exclusiv-inainte-sa-i-faca-un-copil-oanei-stancu--deputatul-daniel-zamfir-a-fost-casatorit-cu-ana-teodora--cu-care-are-doua-fete-fosta-nevasta-a-polit_117232.html
Cunoaștem deja piesa:
Turiștii tineri, atletici, cu geci de piele, unii vorbeau chiar binisor românește.. un fel de omuleți verzi ai anului 1989.
Apropo omul știe ceva românește??

Altă întrebare: oamenii aceea de alfau la plimbare? Sau la demonstrații?

Kov iulian

Citat din: tinumaftei din Februarie 06, 2017, 09:37:07 AM
Citat din: Kov iulian din Februarie 06, 2017, 09:28:17 AM
Citat din: stefan1 din Februarie 06, 2017, 07:50:35 AM
Cat despre multinationalele care au alimentat demonstratiile, nu ma asteptam sa fii intre cei care musca la asa o gogomanie!  :sad:  Chiar daca un sef de multinationala a participat la demonstratie, ar fi fost un act personal si cat se poate de natural. La Sibiu a fost intervievata o fata din Danemarca sau Norvegia care era aci si a participat la demonstratii. A spus ca a venit sa sustina protestatarii pentru ca ea stie cat de nociva este coruptia si ca impotriva ei trebuie sa se lupte cu toata forta.

Cu acel SEF al Raiffeisen Bank lucrurile sunt foarte simple. e insurat cu o Romanca si a iesit cu Nevasta in familie .
El fost sportiv de performanta, Romanca fosta sportiva de performanta s-au intalnit si s-au luat.

http://www.viva.ro/vedete-si-evenimente/stiri/vedete-s-au-alaturat-campaniei-zambeste-romania-2305249/attachment/valeria-si-steven-van-groningen-2

https://www.cancan.ro/bossul-bancii-raiffeisen-protesteaza-impotriva-guvernului-16618412

Si ca sa vedeti ca, gaina canta in casele amndorura, cel ce a facut poza e Dan Zamfir un PNL-ist casatorit (sau doar traieste) cu o Doamna pe care o cunoastem de la TV. Doamna Oana Stancu .

http://www.wowbiz.ro/exclusiv-inainte-sa-i-faca-un-copil-oanei-stancu--deputatul-daniel-zamfir-a-fost-casatorit-cu-ana-teodora--cu-care-are-doua-fete-fosta-nevasta-a-polit_117232.html
Cunoaștem deja piesa:
Turiștii tineri, atletici, cu geci de piele, unii vorbeau chiar binisor românește.. un fel de omuleți verzi ai anului 1989.
Apropo omul știe ceva românește??

Altă întrebare: oamenii aceea de alfau la plimbare? Sau la demonstrații?

Nu este o manipulare si o mizerie daca domnul Dan Zamfir cunostea familia Van Groningen, stia ca vor iesii de la prietenii sau din partid apropati ai acestui Van Groningen si la pozat la indemnul sotiei sale prezentatoare la Antena 3 " pentru a demasca imperialismul"  prezentand situatia la modul in care un imperialist a iesit sa vada daca angajati sai sunt in strada ?

tinumaftei

Sa înțeleg că omul a fost dus cu forța acolo, a fost atras într-o cursa? Curat ambuscadă fotografică!!!
Pentru miile de oameni trecea că un indignat oarecare, dar a avut ghinion, s-a întâlnit cu cunoscători.
Cati "protestatarii" că el or mai fi la demonstrații? Sa întrebam ambasadele?
De fapt ei erau la plimbare. Toți cei 200000 erau tot la plimbare?