MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

bismark

    Bine ai grait, am lucrat o perioada ca electromecanic telefonie si multe aparate produse in Romania erau mai bune decit cele rusesti sau de alta provenienta.Acum se pune problema readucerii si implementarii uzinelor de tehnica atit civila cit si militara romaneasca care la nivelul de azi ar fi mult mai buna ca a altora. Ei sa vezi nu se poate decit daca luam de la ei toate vechiturile pe bani grei.Eu astept de 26 de ani sa se termine barajele de irigatii incepute de ceasca care ar face din Romania marele grinar al Europei.Iar nu se poate ca trebuie sa le dam lor paminturile ca asa sa hotarit din afara,noi trebuie sa mincam otravurile lor.Am fost de citeva ori in Germania si Austria si am vazut ca ai lor cauta produsele nu din tarile lor ci de pe la noi,de la bulgari etc, ca stiu nu sint prosti ca nu au atitea pesticide si otravuri.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

pad3

Citat din: bismark din Februarie 05, 2017, 12:02:32 PM
    Pad3, se vede dupa scris ca esti un analfabet care nu a avut niciodata palmele batute de munca si nici la scoala nu ia placut.Eu nu am avut batrini la canal au muncit cu toti ai mei la CAP sa aiba o firmitura pentru ei si un ban sa ma dea la scoal pe unde se pare ca dumneata nu ai trecut prea des, acestia sint cei care nu au neuronii la ei.Se vede ca nici din ce se scrie pe aici nu intelegi si vad ca apari numai atunci cind trebuie sa spurci pe cineva. Sa-ti fie rusine. :qp:
vezi ca ai tinut monitorul invers ca ai inteles pe dos. tu nu aveai cum sa ai parinti la canal, tu faci parte din cei care au facut epurarea elitei in numele poporului site mai si mandresti cu asta. e prea complicat sa intelegi cu scoala aia a ta
somnul ratiunii naste monstri

Aurel

Citat din: tinumaftei din Februarie 05, 2017, 12:54:27 PM
Hoția este hoție și trebuie pedepsită!
Dar problema României este strict economică.
Eu consum gazul românesc și banii pleacă în Italia, energie electrică produsă din cărbune românesc și hidrotehnică românească și banii pleacă în Cehia, motorină și banii pleacă în Austria, apa chioară și banii pleacă în Franța, plătesc certificate verzi in Germania. Pădurile sunt proprietatea austriecilor, terenurile agricole mai mult de o treime ale străinilor de la arabi la americani. Creditele le primim de la străini înmulțite cu 4-5 fata de ce ar plati conaționalii lor. Subvențiile agricole pleacă mare parte în străinătate!
Mai arătați o țară în care se intampla asta!
Nu găsim și nici nu vom găsi decât în colonii. Dar nici nu trebuie să vedem lucrurile astea. Ni se flutura la ochi etica înaltă pe care nici ei nu o practica. De la marele Kolh cancelarul Germaniei la actualul caz din Franța. Nu mai zic de America unde șpagă e legală și se numește loby.
La ei politicienii sunt trecuți fără zgomot pe linie moartă, dar firmele lor cuceresc lumea. Avem vreo firmă românească relocata in străinătate. Nu. Furnizam doar sclavi din antichitate până astăzi. Mai noi suntem sclavi și aici. Nu există nici un secret al dezvoltării economiei occidentale decât acela că au avut totdeauna proști pe seama cărora au crescut.
Asta nu e naționalism. Sub acest sistem geme și romanul și turcul și maghiarul și țiganul și sasul și alții cati ore mai fi rămas pe aici.
Dar toți trebuie să muncească cu randament și mai nou chiar să iasă la proteste, nici unul nu trebuie să vadă nimic. Nu se flutura sub nas anticorupție și toate ambasadele decorează pe cei care au grijă de economiile străinătății.
Cu sau fara corupții nostrii vom avea în spinarea noastră corupții lor și economiile lor!
Dupa parerea mea, o radiografie si analiza foarte corecta. Indraznasc sa intreb tanarul din cei 9ooo care lucreaza in multinationala, cu3mil.fond de salarii; unde cheltuiec ei banii.?Cumva in alte multinationale care desfac produse provenute la randul lor din alte multinationale!?

bucovineanu

Tinule, este foarte adevarat ce ai scris despre multinationalele din petrol, gaze, industria lemnului si celelalte. Dar cine a facut privatizarile in aceste domenii si cine a adus in tara firmele care rad azi padurile? Nu cumva e vorba de cei carora le tii partea? Cine a fost la guvernare in majoritatea timpului din ultimii 27 de ani? Cat timp au avut ce vinde si-au tras comisioane grase din privatizari. Cand nu a mai fost ce vinde s-au apucat sa jumuleasca bugetul.

Aurel

#709
Citat din: bucovineanu din Februarie 05, 2017, 02:44:49 PM
Tinule, este foarte adevarat ce ai scris despre multinationalele din petrol, gaze, industria lemnului si celelalte. Dar cine a facut privatizarile in aceste domenii si cine a adus in tara firmele care rad azi padurile? Nu cumva e vorba de cei carora le tii partea? Cine a fost la guvernare in majoritatea timpului din ultimii 27 de ani? Cat timp au avut ce vinde si-au tras comisioane grase din privatizari. Cand nu a mai fost ce vinde s-au apucat sa jumuleasca bugetul.
Intrarea in NATO, UE nu s-a facut pe gratis.Am dorit asta!?Cine e naiv sa creada ca aceste organisme aveau interes pentru bunastarea poporului roman , nu are dect sa creada.Interesul a fost pentru contributia si potentialul  Romaniei care pot fi usor dirijate.

bismark

    Iti spun eu cine sint vinovati. In 89 la revolutie sau ce a fost eram in Bucuresti si lucram la centrala telefonica Victoria si am fost si la acea revolutie.Imediat stiua ca toti securistii au fost imprastiati prin unitatile militare, care au ramas in afara au avut informatia si au facut toate manifestatiile inclusiv cele cu minerii.Iliescu stiindu-se comunist pina in maduva oaselor a lasat sa faca toti ce au vrut numai sa nu raspunda pentru revolutie.S-a facut ca este mediator lasindu-i pe securisti sa se reinventeze.Si ca sa dea o putere noua acestora sa procedat la darea pe nimic a intregii industrii a Romaniei  numai sa intre in gratiile Europei.A venit la putere Constantinescu  care a continuat cu supunerea Romaniei numai de dragul de a intra in Europa si NATO si s-a retras invins de securitate. In acest timp securitatea ceausista a ajuns din nou in putere avind informatii de prima mina au intrat in combinatie direct cu multinationalele ajungind cei mai bogati in Romania si avind conturile cele mai grase prin legea secretului de stat avind mii de firme sub acoperire de unde au putut cumpara tot ce misca in tara asta de la politicieni,politie,justitie tot ce le-a trebuit pentru a pune pumnul in bot oricui ridica capul impotriva lor.a venit la putere Basescu care a intarit si mai mult sistemul el fiind direct din bransa lor.In 10 ani a avut pe mina sistemul care la un moment dat a devenit urias prin afacerile proprii ale SRI cit si prin bugetele tot mai mari an de an si angajarea a mii de salariati ca avem un SRI de multe ori mai mare ca al americanilor.Si toate aceste necazuri ne vin de la faptul ca nici o institutie nu-si promoveaza proprii salariati din punct de vedere profesional si este lasat la mina unui singur om (presedintele) sa numeasca acesti oameni. Este un proverb ,, o mina spala pe alta si amindoua spala fata,,. Pina nu va fi reglementat prin lege acest lucru nu vom avea liniste si nici o viata mai buna.Acum este zvircolirea sistemului prin dezvaluirile facute de unul dintre ei.S-ar putea sa cada acest guvern,dar vom intra in cealalta parte in care nu au oameni pregatiti sa conduca un guvern si s-ar putea si mai rau sa se ajunga la lupte de strada.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Februarie 05, 2017, 02:44:49 PM
Tinule, este foarte adevarat ce ai scris despre multinationalele din petrol, gaze, industria lemnului si celelalte. Dar cine a facut privatizarile in aceste domenii si cine a adus in tara firmele care rad azi padurile? Nu cumva e vorba de cei carora le tii partea? Cine a fost la guvernare in majoritatea timpului din ultimii 27 de ani? Cat timp au avut ce vinde si-au tras comisioane grase din privatizari. Cand nu a mai fost ce vinde s-au apucat sa jumuleasca bugetul.
Nu țin partea nimănui, dar mă enervează sa aud că în țară nu este democrație, stat de drept. Păi dacă poți să manifești chiar neautorizat asta ce e? Dacă există o ordine constituțională, asta ce este? Dacă există separația puterilor în stat, asta ce este!
Dacă PSD a dat o lege strâmbă asta nu a anulat democrația. Dacă guvernul dădea o lege prin care suspenda instituția prezidențială sau puterea judecătorească aia se chema lipsa statului de drept. Guvernul este liber să legifereze in anumite situații și exista o instituție de control: Avocatul Poporului! Asta trebuia să se sesizeze in secunda 2. De la ce partid este Ciorbea? Nu cumva de la PNL? A fost membru PNL la data numirii că Avocat al Poporului. De ce nu striga lumea împotriva lui. Statul român funcționează prin controlul instituțiilor. Nici o instituție nu este complet independentă. Existența unui abuz poate fi anihilată.
Dar interesul a fost că poporul să iasă pe străzi. Să mă iertați, am fost și eu ieri. Nu cred că știau 50% de ce se află acolo cu adevărat! Senzația mea a fost că evenimentul era unul monden, social, umoristic, de divertisment, substitut de shoping, plimbare cu copiii. Avea un ușor caracter politic fiindca in primele rânduri se aflau niste agitatori politici, un fel de activiști PCR updatati.
Eu am participat la manifestații, aveam glonț pe țeavă și cei care manifestau riscau moartea, dar știau pentru ce sunt acolo.
Așa că am tot dezgustul fata de cei din strada, care au ieșit fara să citească textul OUG și care au făcut dintr-o eroare politică un eveniment monden! Aceste manifestații ne vor costa la fel de mult!
Cat despre guvernare, să nu fim amnezici! 1996-2000, 2004-2008, 2008-2012, 2015-2016= aproape 16 ani din 28 in care am avut guverne de dreapta. Adică majoritatea anilor după revoluție jaful a fost guvernat de altcineva decât PSD.
În curând PSD va fi amintire. Credeți că se vor îndrepta lucrurile? Tot colonie și furnizori de sclavi vom fi.

bucovineanu

Intre 20o4 si 2008 a fost tot psd la guvernare desi prim ministru era Tariceanu de la pnl.

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Februarie 05, 2017, 04:43:29 PM
Intre 20o4 si 2008 a fost tot psd la guvernare desi prim ministru era Tariceanu de la pnl.
Aproape pe toți miniștrii din cabinetul Tariceanu îi regăsim în prezent în PNL, PMP, iar jumătate din acea perioadă a guvernat in voie cu Băsescu

Kov iulian

#714
Citat din: tinumaftei din Februarie 05, 2017, 04:22:04 PM
Așa că am tot dezgustul fata de cei din strada, care au ieșit fara să citească textul OUG și care au făcut dintr-o eroare politică un eveniment monden! Aceste manifestații ne vor costa la fel de mult!

Cat despre guvernare, să nu fim amnezici! 1996-2000, 2004-2008, 2008-2012, 2015-2016= aproape 16 ani din 28 in care am avut guverne de dreapta. Adică majoritatea anilor după revoluție jaful a fost guvernat de altcineva decât PSD.
În curând PSD va fi amintire. Credeți că se vor îndrepta lucrurile? Tot colonie și furnizori de sclavi vom fi.

Orice iesire pasnica in strada si orice protest impotriva coruptiei e cu folos.
Aceasta victorie a manifestantilor da populatiei increderea ca pot schimba ceva.
Va place resemnarea de pana acum al celor ce spuneau ca " suntem prea mici sa putem schimba ceva ?"

Datorita acestei resemnari un partid votat de 17.55% dintre alegatori (45% din cei 39 % prezenti la vot) conduce peste o majoritate.
Nu ar obtine mai mult ceilalti ma refer la idea in sine de a fi o majoritatea resemnata ca "sunt prea mici pentur a mai schimba ceva" condusa de o minoritate ce alege mereu prost.

Aceasta incredere nou castigata a maselor " ca pot schimba ceva " poate fi folosita impotriva oricarui partid nu doar a astora de la guvernare.
A se vedea tactica Romanilor de a pune un presedinte dintr-un partid si un parlament din alt partid macar asa certandu-se intre ei sunt mai slabi si ii putem tine sub control si pe unii si pe alti.

Domnul Bacalbasa a afirmat la un moment dat ca el lupta impotriva imperialismului.
Nu pare ca a afirmat asta de pe o pozitie nationalista ci fiind format sub influenta sovietica pare ca are mai mult o pozitie pozitie pro rusia.
Sa nu uitam ca am fost o colonie de sclavi si pt Rusia pe gratis.


PS: La celalalt protest in favoarea ordonantei un Domn fiind intervievat a gresit spunand sus si tare ca el/ei au iesit sa sustina coruptia.
Gura pacatosului adevar graieste. :) :) :)


Faceti cunostiinta cu noul ministru al Agriculturii.


https://www.facebook.com/danut.radis/posts/963718700431493

tinumaftei

Fata de ruși am avut datorii de război. Dar pentru care fericire am dat toate companiile de utilități străinilor? Le-am dat tocmai pe cele care aveau vad sigur și economia României a rămas cu not ce nu era cu randament! Unde erau atunci serviciile? De ce a fost în stare un guvern sa semneze și să plătească un contract că Bechtel? Este doar un mic exemplu?
Unde sunt azi serviciile? Se luptă cu corupția mare și mica in timp ce multinationalele sunt la proteste. Dacă informația se confirma, a fost la proteste chiar directorul Raiffeisen!!!!

Kov iulian


bucovineanu

Toate marile companii de stat care nu au fost cumparate de multinationale au fost capusate si aduse la faliment. Statul este cel mai prost manager. Cele mai mari tunuri au fost date in timpul guvernarii psd. Amintesc aici numai Bancorexul si Rafo.

bismark

    Ma intreb de citeva zile de ce toti manifestantii din Piata Victoriei, se fotografiaza unii pe altii cu telefoanele mobile vor sa aiba dovada ca au fost acolo sau altceva?Stie cineva?.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Aurel

   Pe mine ma mira ca nu am vazut nici o revendicare cu raspunderea magistratilor si toti sant cu anticoruptia si hotii in gura non stop.