MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

dredd


Alutus

Citat din: bmdna din Februarie 03, 2017, 09:12:51 AM
Pe de alta parte mai exista si tabara cealalta. In care este DNA. Din pacate, nici aceasta nu este cu nimic mai buna decat tabara in care este PSD. Protestul ar trebui indreptat spre ambele tabere, ca sa intre in legalitate ambele. Avem o tabara care molesteaza legi si una care le foloseste pe cele existente dupa bunul plac, incalcandu-le, fara ca cineva sa-i traga la raspundere, fara sa aiba vreun control.
O demonstratie foarte inteligenta si "neutra" care se revendica din sloganul basist " ... aceasi mizerie". In conflictul dintre un guvern sustinut de un parlament vremelnic si institutiile de baza ale statului de drept,  ni se semnaleaza prezenta unor abateri. Zice-s-ar ca guvernul s-a comportat doar "nepoliticos", datorita faptului ca nu a consultat la timp si alte componente ale societatii si statului, iar pe de alta parte descoperim monstruosul si antinationalul DNA, specializat in abuzuri contra bietilor romani cinstiti , carora vrea sa le jupoaie pielea ingrosata, tabacita cu multa truda. Romanul nostru cel instruit si impartial este indrumat astfel sa studieze balanta adevarului, cu siguranta ca acesta va  scuza lipsa de maniere a alesilor majoritari , in defavoarea DNA-ului aservit lui Soros si multinationalelor.  Si ce sa vezi, ceilalti, prostimea populara din care cu onoare fac parte, tocmai s-a desteptat si a ales sa-i sprijine pe cei cu biciul in mana. Ba mai mult milioane de tradatori ai neamului, sunt alaturi de Iohhanis cel din neam spurcat.
Sa nu uiti Darie!

bmdna

Citat din: Alutus din Februarie 03, 2017, 01:22:38 PM
Citat din: bmdna din Februarie 03, 2017, 09:12:51 AM
Pe de alta parte mai exista si tabara cealalta. In care este DNA. Din pacate, nici aceasta nu este cu nimic mai buna decat tabara in care este PSD. Protestul ar trebui indreptat spre ambele tabere, ca sa intre in legalitate ambele. Avem o tabara care molesteaza legi si una care le foloseste pe cele existente dupa bunul plac, incalcandu-le, fara ca cineva sa-i traga la raspundere, fara sa aiba vreun control.
O demonstratie foarte inteligenta si "neutra" care se revendica din sloganul basist " ... aceasi mizerie". In conflictul dintre un guvern sustinut de un parlament vremelnic si institutiile de baza ale statului de drept,  ni se semnaleaza prezenta unor abateri. Zice-s-ar ca guvernul s-a comportat doar "nepoliticos", datorita faptului ca nu a consultat la timp si alte componente ale societatii si statului, iar pe de alta parte descoperim monstruosul si antinationalul DNA, specializat in abuzuri contra bietilor romani cinstiti , carora vrea sa le jupoaie pielea ingrosata, tabacita cu multa truda. Romanul nostru cel instruit si impartial este indrumat astfel sa studieze balanta adevarului, cu siguranta ca acesta va  scuza lipsa de maniere a alesilor majoritari , in defavoarea DNA-ului aservit lui Soros si multinationalelor.  Si ce sa vezi, ceilalti, prostimea populara din care cu onoare fac parte, tocmai s-a desteptat si a ales sa-i sprijine pe cei cu biciul in mana. Ba mai mult milioane de tradatori ai neamului, sunt alaturi de Iohhanis cel din neam spurcat.
Domule Alutus, eu ce am spus, am spus in calitate de cetatean, pe baza experientelor de viata si pe baza unei analize asupra evenimentelor care au loc. Nu sint membru de partid, nu simpatizez si nu antipatizez niciun partid. In acelasi timp nu pot sa ma compar cu cei, printre care va numarati si dumneavoastra, care sint, cu orice pret partizanii dedicati ai unui partid, pe baza unor interese mai mult sau mai putin materiale.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

stefan1

Citat din: bmdna din Februarie 03, 2017, 09:12:51 AM
Domnilor, este uimitor cum ne lansam in dezbateri care la un moment dat ne depasesc, si doar cu jumatate de gura se spun lucrurile adevarate pentru care ar merita sa protestam. In opinia meaq nu ar trebui sa se protesteze pentru continutul modificarilor ci pentru MODUL CUM au fost facute, un mod care arata profundul dispret fata de lege si morala, un mod care aduce a dictatura. Restul sint povesti. Avem un partid care NU a avut in programul de guvernare de dinainte de alegeri aceste modificari, dar care a purces cu inversunare sa le produca. S-a ... usurat pe toata societatea cu dezbaterea publica facuta intr-o zi, dezbatere in care mai vocali au fost niste infractori. Dezbaterea publica este un proces de durata in care toti actorii sociali trebuie sa-si aduca aportul. S-a usurat pe toate institutiile care ar fi trebuit sa-si dea avize, de care sa tina sau nu cont. Intre modificari sint si unele care ar merita comentate si care sint pricepute de orice om, dar vad ca sint unii care se fac ca nu le vad sau nu le inteleg asa ca ma opresc aici.

Pe de alta parte mai exista si tabara cealalta. In care este DNA. Din pacate, nici aceasta nu este cu nimic mai buna decat tabara in care este PSD. Protestul ar trebui indreptat spre ambele tabere, ca sa intre in legalitate ambele. Avem o tabara care molesteaza legi si una care le foloseste pe cele existente dupa bunul plac, incalcandu-le, fara ca cineva sa-i traga la raspundere, fara sa aiba vreun control.

Poporul roman se gaseste in situatia descrisa mai sus. Putem sa ne contrazicem la infinit.

  Ca de obicei, mesaje inteligente care imi fac o mare placere sa le citesc!
Si eu zic ca nici in tabara DNA nu este totul in regula. S-au facut unele abuzuri strigatoare la cer. Parerea mea, totusi, este ca cele mai multe s-au facut cand Base avea ambitia sa controleze totul si cand oamenilor pusi de el in functii importante le cerea direct sau prin interpusi sa ii indeplineasca ordinenele. Pe urma se pare ca sistemul intemeiat de el a inceput sa actioneze independent, sa cerceteze si dosare care pana atunci au fost tinute in dosare, a inceput sa ia la purecat oameni din toate taberele politice. Eu zic ca e o masura de indreptare. Ce se face acum (si care este aprobat tacit de membrii din toate partidele) este pe de o parte sa ii reduca DNA-ului cat mai mult mijloacele de investigare (inasprirea conditiilor de ascultare, impiedicarea colaborarii cu SRI, care are cele mai bune sisteme de ascultare si urmarire, limitarea posibilitatilor de denuntare a unor fraude sau abuzuri) iar pe alta parte micsorarea pedepselor, dezincriminarea unor fapte care pana acum intrau sub incidenta legii. Odata cu micsorarea pedepselor, se micsoreaza si complexitatea mijloacelor de cercetare care se pot acorda procurorilor.
  Deci toata lumea, chiar profani ca mine, pot vedea ca masurile luate de aceste modificari ale CP (care se adauga unor masuri anterioare luate sub presiunea Curtii Constitutionale), slabesc eficacitatea DNA de a cerceta faptele penale si maresc sansele hotilor de a scapa si chiar ale celor condamnati de a se elibera. Aceste masuri nu trebuie sa se ia intr-o tara in care coruptia este printre cele mai mari, chiar daca in unele tari sunt astfel de masuri mai laxe. Eu mereu dau exemplu cu familia de albine, care isi regleaza paza in functie de pericolul de furtisag. Cand acest pericol este mare, albinele, cu un creier cat o gamalie, stiu ca trebuie sa inaspreasca masurile de paza, dar noi nu vedem aceasta necesitate. Oamenii care au iesit in strada, tocmai acest pericol pentru tara l-au sesizat si ies in noapte si frig, nemanati de nimeni, ca sa protesteze si sa opreasca o hotarare de guvern care va avea urmari ireversibile.

  Ironia este ca aceleasi modificari ale Codului Penal le-ar fi obtinut si le pot obtine PSD si in Parlament unde are o majoritate importanta, si la care 'strada' nu se mai poate opune. Ei nu mai dau inapoi ca sa nu dovedeasca slabiciune fata de Iohannis, dar pierd foarte mult in simpatia populara si in perceperea in strainatate.

  Spui ca unele modificari in CP sunt necesare si asa este, dar macar la unele eu nu le inteleg rostul decat acela de a permite hotilor sa fure fara a fi descoperiti. Una dintre astea este limitarea la 6 luni a denuntului unei infractiuni. Cel mai mare scandal, cel cu MICROSOFT a fost reclamat de Pescariu si s-a putut perfect reconstitui dar dupa un denunt mult mai tarziu dupa producerea infractiunii. In noua reglementare nu ar mai fi fost posibila. De asemenea pentru acuzatia de abuz in serviciu trebuie cumulativ ca pagubasul sa reclame paguba. Adica daca un primar fura printr-un contract al primariei, tot el trebuie sa reclame ca primaria a fost furata, daca nu - scapa.

  Daca se exagereaza si se fac condamnari doar pe denunturi sau daca nu se poate dovedi un prejudiciu sau un avantaj al acuzatului, atunci trebuie sa se gaseasca alte masuri de contracarare si poate chiar ar fi imperios necesare acestea. Dar sa nu impiedicam nici pe procuror nici pe invinuit de a aduce cat mai multe probe.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Daca modificarile CP vor ajunge la Curtea Constitutionala, e foarte probabil sa fie aprobate, deoarece de multe ori CC voteaza politic iar coalitia guvernamentala are o majoritate confortabila si si presedintele, Valer Dorneanu, a fost multa vreme membru PSD. Chiar astazi, intrebat, a spus ca el o sa voteze conform propriei constiinte, iar despre trecerea termenului de 10 zile si intrarea in vigoare a modificarilor  CP, a spus ca el stabileste termene conform reglementarilor, care in cazul CC sunt foarte vagi.
  Daca se vor aproba actualele modificari, s-ar putea, cred, ca unii inculpati care scapa din puscrii sa dea statul in judecata si sa obtina sume mari despagubiri pentru condamnarea suferita.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: oroles din Februarie 03, 2017, 09:20:57 AM
Din ce spune @tinumaftei si @Aurel eu inteleg urmatoarele lucruri:
-e legal si moral sa furi 200 000 RON si sa scapi cu o amenda;
-e bine sa bei ca porcul si sa te urci la volan. Daca eu nu beau la volan sunt in siguranta.

Halal moralitate! Cu voi progresul Romaniei este in mare impas! Oare in Occident asa e legea?

Ma retrag din discutie! Imi ajunnge!
In discutia asta eu am adus argumente. Bune sau rele sunt cele prin care ma raportez la societate.
Pasiunea nu are nevoie de argumente. Oamenii pot trai si cu pasiuni, nu doar cu argumente.
Ma bucur ca actiunea politica a ajuns unde trebuia, adica la Curtea Constitutionala. Sunt foarte curios sa vad cate din argumentele mele sau ale voastre stau in picioare.
Sigur, si dupa ce decizia CC vor fi unii care vor invoca partizanatul curtii. Iar genul de expresie "imi iau jucariile si plec" nu e decat o lipsa de fair play atunci cand argumentele proprii sau cam epuizat!

vulpea

Pt.oroles : nu vi se pare destul de suspect ca idiotul de I.OHA a spus ca vrea in parlament marti si acum ca vine miercuri? cand ? dupa ce are in buzunar decizia de marti a CCR ?

tinumaftei

Citat din: vulpea din Februarie 03, 2017, 05:28:08 PM
Pt.oroles : nu vi se pare destul de suspect ca idiotul de I.OHA a spus ca vrea in parlament marti si acum ca vine miercuri? cand ? dupa ce are in buzunar decizia de marti a CCR ?
idiotul, nu este un cuvant potrivit!


stefan1

  Petitia este de tipul:
"Asa-i ca e bine sa fie bine si sa nu fie rau?"
Sunt curios cine ar raspunde cu 'nu' la asta? Problema este nu numai sa vrei, ci sa si poti! Vorbeste acolo printre multe altele ca fiecare are dreptul sa mearga intr-un concediu platit o data pe an. In campanie a fagaduit ca acorda pentru acest concediu fiecarui salariat contravaloarea unui salariu minim brut, incepand din ianuarie 2017. Deja au anuntat ca anul asta nu poate aplica aceast angajament, din constrangeri financiare. O sa vedem in lunile viitoare cum va sta Bugetul cu veniturile si cheltuielile.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

Domnule Stefan, aveti dreptate, DNA a inceput sa verifice oameni din toate taberele. Dar... parerea mea personala este ca aceasta institutie continua sa fie selectiva. Cu unii sint extrem de rapizi, cu altii lucrurile treneaza, iar altii fac bani linistiti. Nu ma veti convinge ca DNA respecta legea atata timp cat a tolerat un personaj precum Sebastian Ghita. Si nu numai ca l-a tolerat, dar un domn plin de "onoare militara" care conducea o institutie partenera a DNA isi facea vacantele cu el. Si evenimentele astea cu Ghita sint de acum, nu de pe vremea lui Base. Acum, dupa ce domnul respectiv a dat cu onoarea militara de gard, de se rasucesc in mormant militarii care au stiut ce e aia onoare, s-a retras linistit si a primit o pensie grasa pe care tot noi o platim. Oare DNA de ce nu-l cerceteaza si pe el? Adica e vinovat doar Ghita? Eu zic ca cei care i-au permis drenarea banului public, cu buna stiinta sint si mai vinovati. Dar.. probabil ca sint foarte ocupati cu cercetarea soferilor din judetul Neamt care au dat spaga la politistii de la rutiera, e mai grav ce au facut ei. Si trebuie sa se grabeasca... pentru ca niciunul nu a dat mai multe de 200.000 de lei. Aceasta situatie ma face sa cred ca DNA nu face decat sa-i inchida pe unii si sa-i protejeze pe altii. Iar cand protejatilor li se urca la cap, da cu ei de pamant. In lumea de azi este imposibil sa dispari asa cum a facut Ghita. Cu atatea dispozitive, camere de luat vederi peste tot, nu se poate sa dispari. E clar ca nu se vrea sa fie gasit. Nimeni nu are interesul sa fie gasit.

Cand un procuror primeste ca indicator de performanta profesionala "numar de persoane condamnate" si are la indemana o legislatie care permite tot felul de montaje, poate interpreta legea dupa bunul plac, cu tot felul de fortari, credeti ca acelui procuror ii va pasa de vinovatia unui inculpat? Nu, nu-i pasa, el trebuie sa obtina cat mai multi condamnati. Si pentru asta se va folosi si de faptul ca dosarul montat de el va ajunge pe masa unui judecator caruia ii este frica sa fie impartial. Eu va spun ca lumea vede numai dosarele rasunatoare, cu nume cunoscute, dar sa stiti ca exista si oameni cu nume nesemnificative, care nu au produs fapte de coruptie si totusi sint condamnati pentru coruptie, ca sa iasa bine numarul. Oamenii obisnuiti care aplauda DNA nici nu sint de condamnat, ei stiu doar ce se prezinta in presa, si in presa nu apar decat victoriile DNA asupra coruptilor. Cui ii pasa de abuzuri?

Prin urmare, eu voi ramane la parerea mea ca avem doua tabere. Mi se pare dureros, dar asta este adevarul. Avem doua tabere si pentru mine este foarte greu de stabilit care ar fi mai putin rea din cele doua. Unii care isi bat joc de popor pe fata, ca la alba neagra sau ceilalti mai stilati, care isi bat joc in stil elevat.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tinumaftei

Citat din: bmdna din Februarie 03, 2017, 07:43:52 PM
Domnule Stefan, aveti dreptate, DNA a inceput sa verifice oameni din toate taberele. Dar... parerea mea personala este ca aceasta institutie continua sa fie selectiva. Cu unii sint extrem de rapizi, cu altii lucrurile treneaza, iar altii fac bani linistiti. Nu ma veti convinge ca DNA respecta legea atata timp cat a tolerat un personaj precum Sebastian Ghita. Si nu numai ca l-a tolerat, dar un domn plin de "onoare militara" care conducea o institutie partenera a DNA isi facea vacantele cu el. Si evenimentele astea cu Ghita sint de acum, nu de pe vremea lui Base. Acum, dupa ce domnul respectiv a dat cu onoarea militara de gard, de se rasucesc in mormant militarii care au stiut ce e aia onoare, s-a retras linistit si a primit o pensie grasa pe care tot noi o platim. Oare DNA de ce nu-l cerceteaza si pe el? Adica e vinovat doar Ghita? Eu zic ca cei care i-au permis drenarea banului public, cu buna stiinta sint si mai vinovati. Dar.. probabil ca sint foarte ocupati cu cercetarea soferilor din judetul Neamt care au dat spaga la politistii de la rutiera, e mai grav ce au facut ei. Si trebuie sa se grabeasca... pentru ca niciunul nu a dat mai multe de 200.000 de lei. Aceasta situatie ma face sa cred ca DNA nu face decat sa-i inchida pe unii si sa-i protejeze pe altii. Iar cand protejatilor li se urca la cap, da cu ei de pamant. In lumea de azi este imposibil sa dispari asa cum a facut Ghita. Cu atatea dispozitive, camere de luat vederi peste tot, nu se poate sa dispari. E clar ca nu se vrea sa fie gasit. Nimeni nu are interesul sa fie gasit.

Cand un procuror primeste ca indicator de performanta profesionala "numar de persoane condamnate" si are la indemana o legislatie care permite tot felul de montaje, poate interpreta legea dupa bunul plac, cu tot felul de fortari, credeti ca acelui procuror ii va pasa de vinovatia unui inculpat? Nu, nu-i pasa, el trebuie sa obtina cat mai multi condamnati. Si pentru asta se va folosi si de faptul ca dosarul montat de el va ajunge pe masa unui judecator caruia ii este frica sa fie impartial. Eu va spun ca lumea vede numai dosarele rasunatoare, cu nume cunoscute, dar sa stiti ca exista si oameni cu nume nesemnificative, care nu au produs fapte de coruptie si totusi sint condamnati pentru coruptie, ca sa iasa bine numarul. Oamenii obisnuiti care aplauda DNA nici nu sint de condamnat, ei stiu doar ce se prezinta in presa, si in presa nu apar decat victoriile DNA asupra coruptilor. Cui ii pasa de abuzuri?

Prin urmare, eu voi ramane la parerea mea ca avem doua tabere. Mi se pare dureros, dar asta este adevarul. Avem doua tabere si pentru mine este foarte greu de stabilit care ar fi mai putin rea din cele doua. Unii care isi bat joc de popor pe fata, ca la alba neagra sau ceilalti mai stilati, care isi bat joc in stil elevat.
Un comentariu echilibrat. Ispita zilei este sa ne facem idoli!

bismark

    Foarte corect,ce a zis bmdna, numai ca acum sint la mijloc si multinationalele care nu le convine sa plateasca un salariu mai mare, ca de, ce trimit ei acasa si atunci si-au trimis salariatii in strada ca daca nu dau raport ca au fost in piata vor fi dati afara.Si pe deasupra mai este si Ioha  care daca ii cad toate afacerile cu rasul padurilor nu il mai sustin nemtii si austriecii si nu mai prinde inca un mandat.Cu  respect ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/


vulpea

#674
Pt.bismark si nu numai :JOS CU DNA,ca face politie politica ca in anii '50 ! sa-mi spuna cineva unde este asigurat echilibrul puterior in Ro . pe parchetari cine ai  :lol:
,daca sunt incorecti ? toate procesele instrumentate de parchetari si pierdute la CEDO sa fie suportate de parchetarii in cauza(inclusiv de judecatorii care au judecat).