MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: Alutus din Ianuarie 26, 2017, 12:03:30 PM
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 26, 2017, 11:50:37 AM
Citat din: yulian din Ianuarie 26, 2017, 09:42:11 AM
@Tinu - confunzi, nu stiu daca in mod intentionat, procesul civil cu cel penal. Iohannis nu a comis fapte penale! In rest, da, sunt de acord ca actul de justitie sa se faca la momentul oportun, atunci cand se descopera fapta, dar asta nu inseamna ca pot fi iertati doar pentru ca au trecut ceva ani. E bine si mai tarziu....si cu executare!
Nu este evident ca daca acea casa a fost folosita ilegal de fam Iohanis a fost tocmai din cauza unei retrocedari ilegale? Pai daca este ilegala cineva a comis niste fapte penale (de la abuz in serviciu la fals si uz de fals). Pai de aceste fapte il acuza presedintele pe Dragnea. Ara caderea morala sa faca asta? Asta poti sa faci dumneata sau oricine nu are bube in cap. Dar el nu este hotul neprins care poate fi considerat negustor cinstit! Cand nu va mai fi util sistemului ii vor face si lui vant cu acest dosar, dar pana atunci el trebuie sa joace dupa cum suna muzica!!
Asta da mostra de consecventa.  De data asta stati in fata oglinzii si va dati palme. Si lingeti cu sarg unde ati scuipat. Adineauri lacrimati dân cauza dă clementa pentru hotul neprins la soroc.  Si scroafa fata mai tarziu de 6 luni Daramite coscogea elefantii.#
Si care este inconsecventa? Am spus totdeauna ca Dragnea si Iohanis sunt niste penali..

jenica67

  Faptele lui Iohanis sunt penale, pentru ca au obtinut casele cu acte false, in momentul in care judecatori i-a luat casa, au dispus si parchetului sa ancheteze faptele si acesta nu lea mai pus pe rol.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Alutus

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 25, 2017, 09:23:37 PM
, democratie inseamna ca cei multi hotarasc!
Daca tot ai vandut borcane in Germania sunt convins ca te descurci si cu asta:
CitatIl  existe  une  loi  générale  qui  a  été  faite  ou  du  moins  adoptée, non  pas  seulement  par  la majorité  de  tel  ou  tel  peuple,  mais  par  la  majorité  de  tous  les  hommes.  Cette  loi,  c'est  la  justice.
La justice forme donc la borne du droit de chaque peuple.
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 26, 2017, 09:23:34 AM
Una din callitatile actului de justitie este acela ca dreptatea trebuie facuta la timp.
De unde pacatele mele-  si-s multe-  ai scos perla asta revolutionara, a la mos Zagreanu & Ciorbea ?  Din ce Sorbona de Teleorman, din ce Salamanca de pe Jiul superior ai scremut-o? ca tare miroase a Ghita cu moţ, procesat la umbara unui nuc. Sa fie chintesenta  unei viziuni peste veacuri , a lui Ovidiu, prima victima a DNA-ului de pe plaiurile geto-daco-tracice?! Nu de alta dar sa zdruncinam notiunea asta milenara de justitie, care tine progresul societatii in loc, ca doar nu degeaba zic rapsozii populari: dreptatea si fundu ...  pungii, nu le  vei gasi niciodata. Dar daca vrei poti! Invechit in rele fiind, zic si eu ca tot infractorul: Dreptatea nu trebuie facuta la timp ci tot timpul!





 
Sa nu uiti Darie!

tinumaftei

Celeritatea infaptuirii justitiei este fara doar si poate unul din fundamentele dreptului. De aici si conceptia de prescriptie, adica durata de timp dupa care infaptuirea justitiei nu mai este posibila. Imagineaza-ti ca dupa 10 ani chemi martorii unei altercatii sa dea declaratii, mai au acestea acuratetea unor declaratii luate la cald sau dupa cateva zile?

Chiar nu puteti sa va exprimati decat in sloganuri? ex:"Dreptatea nu trebuie facuta la timp ci tot timpul!" Pai, de vreme ce nu esti in stare sa o faci la timp este ilogic ca o faci tot timpul!!

Cat despre justitie, ea nu poate fi facuta pe stadion decat in Koreea de Nord si mai nou in Turcia. Poporul are sun simt al dreptatii dar tehnic vorbind are orbu' gainii. De milenii, justitia a fost incredintata unui sistem, care a reusit mai mult sau mai putin sa fie independent, si, care sa poata raspunde pentru verdictele sale. Democratia este una si infaptuirea dreptatii este alta. Poate ai observat ca, chiar in cazul delictelor grave exista limite destul de largi ale aplicarii pedepsei. Ideea de justitie a existat intotdeauna pe cand sistemele democratice nu au o istorie prea lunga.
Ai impresia ca daca se strang azi pe strada 1 milion de oameni si cer aplicarea unei pedepse este oK? Aplicare unei pedepse o poate stabili numai o instanta! E foarte tentant sitemul acesta cu presiunea maselor, el ridica de regula dictatorii si sitemele disctatoriale apeleaza cel mai des la referendumuri, plebiscite... De ce? Pentru ca masele mari de oameni actioneaza gregar, in spirit de turma. O masa mare de oameni are numai orice, dar numai discernamant corect nu are!!
Pe acelasi sitem functioneaza TV politic azi.. A3, Realitatea,.....

yulian

Tinu, tu cand cumperi o casa, cauti tot istoricul de la 1600 incoace?? Presedintele a cumparat cada de buna credinta, ca pe urma s-a dovedit ca de fapt altcineva trebuia sa fie proprietarul de drept...e partea a doua. Eu zic ca el se va intoarce impotriva celor care i-au vandut-o dupa ce va restitui banii incasati. Penal este cel care a cerut resituirea impreuna cu cei de la primarie care au aprobat asa ceva, de aceea el nu poate fi acuzat penal. In schimb, tov Dragnea a facut cu manuta lui toate porcariile...

tinumaftei

Citat din: yulian din Ianuarie 26, 2017, 03:06:17 PM
Tinu, tu cand cumperi o casa, cauti tot istoricul de la 1600 incoace?? Presedintele a cumparat cada de buna credinta, ca pe urma s-a dovedit ca de fapt altcineva trebuia sa fie proprietarul de drept...e partea a doua. Eu zic ca el se va intoarce impotriva celor care i-au vandut-o dupa ce va restitui banii incasati. Penal este cel care a cerut resituirea impreuna cu cei de la primarie care au aprobat asa ceva, de aceea el nu poate fi acuzat penal. In schimb, tov Dragnea a facut cu manuta lui toate porcariile...
Daca o cumpara era cum zici, da povestea seamana a altceva. Presedintele, daca nu cumva primar in timpul desfasurarii faptelor, a fost beneficiarul unui retrocedari cu cantec. De ce nu a gresit comisia de restabilire a drepturilor de proprietate si sa fi dat acea casa unui amarastean? Aceste retrocedari ilegale nu s-au facut decat cu manopere la fel de ilegale.
Pentru mine si Dragnea si Iohanis au aceeasi valoare morala, adica lipsa. Insa ma ingretosez atnci cand vad iubitori ai dreptatii ca strecoara tantarul si inghit armasarul!

yulian

#546
Si zici ca l-ai votat pe Iohannis...serios?? Mai ramane si chestia aia cu vandutul de copii. Buni si securistii astia sub acoperire pentru ceva  :nono:

Pe de alta parte, arata-mi si mie asaltul asupra justitiei facut de catre Iohannis! A schimbat legi, a dat ordonante prin supusi?? In continuare, bag de seama ca nu faci diferenta intre process civil si penal! Macar bine ca esti mandru de "saracul" Dragnea care (sa speram ca) va face puscarie pentru magariile pe care le-a facut. Daca a gresit penal sa plateasca si nea Iohannis!

P.S. avand in vedere ca a pierdut, cum se considera, ca si Iohannis are dosar fabricat?? Sau este valabil doar pentru penali??

tinumaftei

Am avut motivele mele când l-am votat pe Iohanis. La alegeri nu vii cu propunerea ta, ci alegi din ce ai înainte. Așa se alege întotdeauna, așa au votat și cei care au ales PSD. Fiecare alege din ce este pe buletinul de vot. Și de cele mai multe ori trebuie sa alegi raul mai mic.
Trăim în România și aici aproape oricine are o oportunitate de a face un ban o face, ținând prea puțin cont de moralitate. Cunosc oameni care în '90-91 au făcut bani frumoși din exportul de copii. Nu m-ar mira că activitatea asta sa fi fost făcută și de alții..
Nu am nici o considerație pentru Dragnea și nu am afirmat niciodată că Iohanis a luat cu asalt justiția. Din calitate de garant al justiției însă a facut-o de râs atunci când a declarat că nu are încredere în instanță care a judecat cazul familiei lui.
Ceea ce ia însă cu asalt este democrația. Faptul că s-a lansat într-o bătălie cu guvernul încă înainte de instalarea acestuia, faptul de a organiza un referendum pentru o situație interzisa, ...
În ce privește dosarele probabil că cea mai mare parte sunt fabricate, dar nu este exclus ca unele din ele sa fie fabricate. Și observatia mea din ultimul deceniu este că în față, în mai toate partidele sunt scoși indivizi care au cu ce sa fie agățați la o adică. Atunci când nu mai sunt utili sistemului sunt rapid ejectati. Sunt foarte curios cum se va finaliza cariera politică a lui Iohanis! Cat despre Dragnea nu am nici regrete, nici așteptări!

andrei_georgian

Fratilor parlamentarii de la noi sunt doar niste marionete toti, va tot contraziceti pentru niste hoti care n-au nici-o treaba cu tara asta sau cu poporul ei, cand de fapt lucrurile sunt aranjate dintr-o alta pozitie la un nivel foarte inalt, urmariti clipul urmator pana la capat si poate o sa intelegeti ce valoare au toti parlamentarii nostri...  ))/

https://www.youtube.com/watch?v=wVDmVabeYGA
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

bucovineanu

Procese cu celeritate se faceau in anii 50. Daca cineva spunea despre tine ca ai zis ceva impotriva regimului, te ridica noaptea si nu mai stia familia nimic despre tine pana erai condamnat intr-un simulacru de proces rapid. Cred ca nu mai vrea nimeni acest mod de impartire a dreptatii.
Pentru a putea acuza pe cineva trebuie probe si probele sunt foarte greu de obtinut in cazurile de coruptie.

vulpea

Pt.andrei_georgian : asta nu seamana foarte mult cu "ordinul" cretinei dela UE : ARESTATI-VA POLITICIENII ???!!! asta si fac cozile de topor din tara. cum e ca tu presedintele unei tari,in loc sa participi la Ziua Unirii(INTEMEIEREA STATULUI UNITAR ROMAN),sa te duci,si pe furis,la Strasburg sa-ti critici propria tara(guvernul pe care chiar tu 'l-ai oficializat').asta pe cheama TRADARE DE TARA ,fapta care se condamna oriunde cu executarea fizica !!!Pt.bucovineanu : asa se face si astazi(politie politica) ca in anii '50,numai ca azi se face cu...surle si trambite...

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 26, 2017, 09:02:14 PM
Procese cu celeritate se faceau in anii 50. Daca cineva spunea despre tine ca ai zis ceva impotriva regimului, te ridica noaptea si nu mai stia familia nimic despre tine pana erai condamnat intr-un simulacru de proces rapid. Cred ca nu mai vrea nimeni acest mod de impartire a dreptatii.
Pentru a putea acuza pe cineva trebuie probe si probele sunt foarte greu de obtinut in cazurile de coruptie.
Sa înțeleg că dumneavoastră dacă sunteți nevoit să vă recuperați un drept prin justiție sunteți foarte bucuros că o plângere depusă astăzi să fie soluționată în 8 -10 ani.In general cei care doresc tergiversarea justiției sunt cei care au ceva de pierdut în urma aplicării legii.

bucovineanu

 Pt vulpe: Daca dumneata compari procesele din anii 50 cu cele de astazi, nu mai am nimic de comentat.
Pt tinu: Cei care tergiverseaza procesele sunt cei care stiu ca o sa le piarda si trag de timp, doar, doar vor scapa de pedeapsa.

pistol28

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 26, 2017, 09:59:24 PM
...................................................
......... Cei care tergiverseaza procesele sunt cei care stiu ca o sa le piarda si trag de timp, doar, doar vor scapa de pedeapsa.


sau  de cei cu ciocanu (de lemn) in mana, deoarece primesc banuti de fiecare data cand rasfoiesc un dosar,
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

vulpea

bucovineanu:nu cred ca vei reusi vreodata sa ma convingi contrariu,din moment ce e din experienta proprie  = am avut un coleg din SCOALA PRIMARA(1-4,intelegi ?),care a fost luat depe strada sub invinuirea de DUSMAN AL POPORULUI si n-am mai auzit absolut nimic de el decat atunci cand aveam 30 ani,eu satul de munca la stat si el,citez :'Dane sunt fericit !-dece mai Nane( avea boala nanism(pitic,fara posibilitatea de a mai creste) ? - am reusit sa intru si eu la facultate !! noi am intrat la scoala la 6 ani,am terminat liceul(11 clase) la 17 ani,facultatea la 22 ani si el,eu dupa 8 ani de servici,deabia intra la facultate.si toate astea fara ...tamtamuti...surle ...trambite... ca acum,cica anticoruptie !!! SI FARA PROBE CERTE,FARA FLAGRANTURI DE NETAGADUIT CI NUMAI PE TURNATORII CA IN '50. AI INTELES CE AM SCRIS ??? sa fi sanatos la trup, dar mai ales la minte.