MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

andrei_georgian

 Mie unul mi-e scarba de toti politicienii, nu sunt fanul niciunui partid, eu cred ca trebuie sa vedem lucrurile dintr-o alta perspectiva, mai in mare, lucruri logice, prea mult ne afundam in detalii incat nu mai vedem ce se intampla in jurul nostru, toti vrem salarii, pensii marite, intrebarea este...de unde bani pentru asa ceva cand tara asta nu mai produce nimic, de unde economie fratilor? de la un ''investitor'' strain care vine si mai deschide un hipermarket cu 100-200 locuri de munca, care isi ia tot profitul si il duce in tara lui? de ce nu am fost noi romanii ajutati sa ne facem hipermarket-uri, banii sa ramana la noi in tara.
Ca tot se vorbeste de atatea partide ca unul a facut, ca altul a furat tara...de 28 de ani au fost atatia la conducere din toate partidele si s-au tot plimbat ca niste curve pe centura dintr-un partid in altul, CATE FABRICI SAU CONSTRUIT IN TARA ASTA DE CATRE POLITICIENII NOSTRI IN 28 DE ANI SI CATE LOCURI DE MUNCA SAU DESCHIS?? = 0
au stiut doar sa distruga tot, sa dea oameni afara, dar atata timp cat noi ca popor nu facem nimic se pare ca ne place ASA...ne place sa mancam usturoi din China crescut cu ''rahat de la oameni'' ca aia i-au gasit si astuia intrebuintare, sau rosii, castraveti de la turci care nu stiu ce este ala pamant, crescute in tot felul de solutii chimice, sau ceapa si cartofi de prin Egipt, noi care avem cel mai bun pamant si climat ( pe deoparte multora nici munca nu le mai place, prefera mai bine sa stea si sa astepte un ajutor social si este multumit) noi care eram GRANARUL EUROPEI mancam paine din import congelata, apoi ne intrebam oare de ce ne imbolnavim, de unde avem cancer sau mai stiu eu ce boli.
Stim doar sa ne certam intre noi pentru niste hoti, ca unul a facut, ca altul a furat, ca altul va face...dar de 28 ani nu sa facut nimic si nici nu se va face vreodata atata timp cat  noi ca popor ne incapatanam sa credem ca va fi mai bine cu unul sau altul si doar stam si asteptam mila politicienilor...o sa asteptam mult si bine ca tot mai rau va fi.
Oare nu va intrebati cand se face o marire de pensie sau salariu cu ce bani se face? cu alte taxe si impozite si cu ceva bani de la FMI la care suntem vanduti.
Asta e realitatea domnilor, mai priviti lucrurile si per ansamblu, va contraziceti in discutii despre politicieni degeaba, ei isi fac jocul si tot noi ducem greul in spate.
^:)^
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

bismark

     Daca se recupereaza tot ce sa furat in 26 de ani si nu se va mai fura vor fi bani si mai ales daca vor fi taxate si marile firme straine la nivelul taxelor europene si va ramine macar 50 % din profit in tara totul va fi exceptional.Daca nu va mai esi din tara dupa cum spunea marinerul 37 mild.euro anual vor fi bani sa faca in citiva ani la valoare punctului de pensie de 45 % din salariu.Dupa cum vad eu acest program pe saptamina cu un control al partidului este ceva nou si cred ca au tot interesul sa nu dea chix.Vom trai si vom vedea la sfirsitul primului trimestru cum decurge totul.Dupa cum vad ca incep dezvaluirile din justitie si din servicii totul se poate schimba in bine daca din aceste institutii vor fi eliminati toti pilosii si periutele care se duc imediat ce se schimba puterea la pupat piata independentei in loc sa-si faca  datoria profesionala si sa inainteze in functie dupa acest criteriu.Parerea mea este ca in toate institutiile inaintare in functie sa se faca dupa cunostinte si profesionism si nimeni sa nu mai aiba dreptul sa numeasca in functii din alte institutii dupa criterii personale cum este acum.Presedintele numeste procurori,judecatori etc. cum sa nu fie periuta sau pupangiu cel numit sa-i faca pe plac celui care l-a numit.Dar daca in cadrul justitiei de ex. totul s-ar numi in functii pe criterii de profesionalism si rezolvari cu probe a tuturor proceselor nu am plati tot noi la CEDO atitia bani.Si vad ca au inceput sa apara la vedere inregistrari cum marinarul si cu pupangii faceau posibile procese fara nici o dovada.Cu respect, ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

yulian

Astea cu "sa ramana profitul in tara", firmele straine pleaca samd, samd sunt doar din cauza dezinformarilor care s-au facut de-a lungul timpului. Problema cea mai mare a Romaniei este ca nu avem antrepenori autohtoni. Firmele mari au bani sa faca ce vor in Romania si sa induca preturile pe care le vor ei si isi permit sa puna presiune pe preturi. De-a lungul timpului au disparut multe "nume" romanesti si din pacate prea putin au aparut nume noi. Lactatele, industria auto, carburantii, electricitate, gaz...toate au nume straine, iar ce a ramas se vine - de catre ai nostrii - bucata cu bucata..putin din Hidroelectrica, putin din Nuclearelectrica, putin din Romgaz, padurile...samd, samd. Daca nu va veni cineva puternic si care sa puna accent pe capitalul si mintea autohtona...orice razboi va fi in zadar.

stefan1

Citat din: bismark din Ianuarie 04, 2017, 02:03:58 PM
     Daca se recupereaza tot ce sa furat in 26 de ani si nu se va mai fura vor fi bani si mai ales daca vor fi taxate si marile firme straine la nivelul taxelor europene si va ramine macar 50 % din profit in tara totul va fi exceptional.Daca nu va mai esi din tara dupa cum spunea marinerul 37 mild.euro anual vor fi bani sa faca in citiva ani la valoare punctului de pensie de 45 % din salariu.Dupa cum vad eu acest program pe saptamina cu un control al partidului este ceva nou si cred ca au tot interesul sa nu dea chix.
...

  Ce te face sa crezi ca un partid care a condus in buna parte tara din '90 incoace isi va schimba complet obiceiurile, va inceta sa fure pentru ei si clientela, vor inceta sa dea pomeni celor care nu vor sa munceasca si vor incepe sa ia decizii favorabile pentru tara? Nu putem sa incepem sa dam bani in dreapta si in stanga in ideea ca o sa facem noi sa nu mai iasa banii din tara si ca economia sa functioneze rentabil. Intai trebuie sa facem acele lucruri si cand vedem 'mormanul' de bani economisiti sa incepem sa dam PARTE din ei si oamenilor iar cu ceilalti sa facem investitii acolo unde se vede ca sunt absolut necesare. Deja au inceput discutii dupa mine nebunesti. Cristoiul zicea ca ar trebui sa fie prost cand vede ca i-a crescut pensia sa puna intrebarea de unde s-a facut rost de acei bani in plus. Si pe Zara l-am auzit ca e o prostie sa limitam deficitul la 3% si trebuie sa militam ca acesta sa creasca la 4 sau 5% din PIB, ca suntem o tara care trebuie sa se dezvolte, iar de rambursat acesti bani "vom vedea noi mai tarziu cum vom face" (l-am citat).
  La noi e un proverb:"Sa nu te intintinzi mai mult decat iti ajunge patura!" Iohannis aia a spus si la investitura. Din istorie, Germania lui Bismarck a avut o dezvoltare uimitoare si pentru ca a acumulat mult mai mult decat a consumat. Bancile puternic capitalizate au putut astfel sa crediteze (imprumute) alte tari, in special pe Rusia si Turcia care aveau programe de modernizare dar nu aveau suficiente resurse. Dobanzile mari ale acelor imprumuturi se intorceau in Germania, sporind bogatia tarii. Daca la inceput imprumuturie erau facute de catre banci particulare (evreiesti), Banca Germana a inceput ea insasi sa finanteze aceste imprumuturi externe, ca una din cele mai eficiente moduri de a creste bunastarea. Noi spunem invers, ca trebuie sa ne imprumutam cat mai mult, dar nu pentru dezvoltare ci pentru consum, chiar daca programul PSD cuprinde si astfel de obiective (ex 1500 km de autostrazi, dupa ce cei 1600 fagaduiti in 2012 au fost uitati de alegatori). Totdeauna daca nu ajung banii, investitiile sunt cele care sunt sacrificate iar investitii pentru un sector productiv, pentru o fabrica sau institut (cum ar fi de antibiotice sau o fabrica de medicamente sau chiar o fabrica de ciment, ca sa spargem monopolul strainilor in acel sactor f rentabil).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

yulian

Degeaba dle Stefan, un PSD-ist va vedea intotdeauna partea goala a...stomacului  =)) =))

bismark

   D-le Stefan imi pare rau, esti rau marcat ca nu au iesit favoritii dv. dar eu nu am suferit niciodata mai mult decit atunci cind au fost guvernele de dreapta. Se spune ca acestia ar aduce bunastarea prin afacerile lor dar pentru citi din poporul acesta?.Si macar daca ar face niste afaceri cinstite,dar toti si nu cred ca gresesc au furat de la stat sa-si dezvolte smecheriile lor. Inteleg ca mai sint si oameni cinstiti in tara asta care au reusit fara sa fure, dar in general cei care au fost in sferele nomenclaturii si securitatii care au avut PCR (pile,relatii,cunostinte) si au avut informatiile au pus mina primii pe averea acestei tari si tot ei au vindut-o altora.De asta eu sint convins 1000 %.Deci de aici trebuie plecat ca or fi PSD sau altii pe mine mai putin ma intereseaza.Ma intereseaza ca si romanul sa traiasca ca cel de afara,sau macar sa ne apropiem de ei.Ca de smecheri sintem satui si sint in toate partidele dar trebuiesc eliminati si daca nu pot dovedi averile,confiscate si astfel ridicat nivelul de trai a celor care muncesc in tara asta.Am dat lumii creere luminate in toate domeniile am putea sa-i readucem daca vom face ceva pentru ei.As vrea sa vad in partidele de dreapta oameni care in fiecare zi deschid o afacere si da de lucru macar citor-va care sint nevoiti sa stea semnul intrebarii la cules de capsuni, dar fiindca asta nu se intimpla au fost trintiti asa de rau.Daca ei la puricat aceasta dreapta nu cred ca vei gasi citiva care-i reprezinte pe afaceristii romani ci dor pe cei care reprezinta interesele cuiva.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ciucur

Citat din: bismark din Ianuarie 05, 2017, 02:12:01 PM
   D-le Stefan imi pare rau, esti rau marcat ca nu au iesit favoritii dv. dar eu nu am suferit niciodata mai mult decit atunci cind au fost guvernele de dreapta. Se spune ca acestia ar aduce bunastarea prin afacerile lor dar pentru citi din poporul acesta?.Si macar daca ar face niste afaceri cinstite,dar toti si nu cred ca gresesc au furat de la stat sa-si dezvolte smecheriile lor. Inteleg ca mai sint si oameni cinstiti in tara asta care au reusit fara sa fure, dar in general cei care au fost in sferele nomenclaturii si securitatii care au avut PCR (pile,relatii,cunostinte) si au avut informatiile au pus mina primii pe averea acestei tari si tot ei au vindut-o altora.De asta eu sint convins 1000 %.Deci de aici trebuie plecat ca or fi PSD sau altii pe mine mai putin ma intereseaza.Ma intereseaza ca si romanul sa traiasca ca cel de afara,sau macar sa ne apropiem de ei.Ca de smecheri sintem satui si sint in toate partidele dar trebuiesc eliminati si daca nu pot dovedi averile,confiscate si astfel ridicat nivelul de trai a celor care muncesc in tara asta.Am dat lumii creere luminate in toate domeniile am putea sa-i readucem daca vom face ceva pentru ei.As vrea sa vad in partidele de dreapta oameni care in fiecare zi deschid o afacere si da de lucru macar citor-va care sint nevoiti sa stea semnul intrebarii la cules de capsuni, dar fiindca asta nu se intimpla au fost trintiti asa de rau.Daca ei la puricat aceasta dreapta nu cred ca vei gasi citiva care-i reprezinte pe afaceristii romani ci dor pe cei care reprezinta interesele cuiva.Cu respect  ^:)^ :bzz:

Un proverb japonez spune : " Fa ce ai facut, si obtii ce ai obtinut".
Daca vrem sa traim ca cei de afara trebuie sa facem ca si ei sau sa ne apropiem de comportamentul lor. In schimb noua ne place furtisagul lent, apoi ne complacem si tanjim la bunastarea altora.
Ar trebui sa ne intereseze daca or fi PSD sau altii cei care au condus bine sau au distrus.

O cale corecta spre succes este sa acumulezi rezerve si apoi sa le cheltuiesti investind in lucruri care genereaza venit. Altfel totul e pierdut si la un moment dat totul se prabuseste. Protectia sociala trebuie sa existe insa toate au o limita. Nu prea am auzit sa se planga cei ce lucreaza in mediul privat de severitate in administrarea bugetului tarii in vremuri de criza, marea majoritate a celor care plang lucreaza la stat sau sunt pensionari. In mediul privat daca nu esti chibzuit dispari, nu iti vor plati copiii imprumuturile. De cati oameni are nevoie Romania in administratia publica? Au auzit cei ce lucreaza la stat de salariu in functie de performanta? Cred ca foarte rar. Romania este obligata sa reduca din cheltuieli, nu sa isi mareasca cheltuielile. Nu sunt fan al vreunui partid, dar pe astia de la PSD nu pot sa ii vad cu cata nesimtire se comporta. PSD este pur si simplu in imposibilitatea de a se reforma. Si da ca vrea nu poate ca nu are cu cine. Ce asteptari sa am de la ei?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bismark

   Cite bordeie atitea obicee, spune un proverb, eu am spus ce cred eu despre un lucru care se poate vedea diferit in alte localitati.Se spune ca omul sfinteste locul, deci pot fi oameni cu naravuri si oameni cu respect fata de concetatenii lui, dar asta depinde si de comunitate. Daca intr-un loc cineva isi face datoria si comunitatea prospera asta inseamna ca acea comunitate este una care gindeste intr-un singur sens. Unde sint mai multe gasti antagoniste, niciodata nu se va ajunge sa se faca nimic bun.De multe ori aceasta rica se perpetuiaza alte ori se ajunge la un numitor comun si totul spre binele comunitatii.Deci padure fara uscaturi nu exista.Cu respect ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

vulpea

cand o sa intelegeti ca romanii si in Ro se va face treaba numai cu un 'dictator' 'luminat',care sa traga pentru poporul lui,dar sa si inpuna respectul fata de munca si fata de tara.de altfel,st1 poti sa-mi spui un singur conducator al acestui popor si inca dela inceputuri care sa nu fi fost dictator mai mult sau mai putin ???!ne-ar trebui un fel de Vlad Tepes,un Tudor Vladimirescu(care si-a permis,pentru a intari disciplina sa-si pedepseasca proprii soldati).dar acest popor e si al dracului = nu suporta corectitudinea impusa  si trece la decapitari !!! si despre ce mai vorbim ?

yulian

Ai fi surprins sa afli ca exista zone in Ro in care exista cultul muncii si unde somajul este la minimul minimorum posibil...bineinteles, nu toti putem fi la fel!  :nono:

bucovineanu

Vicovu de Sus este un orasel din nordul Bucovinei unde nu exista someri.

stefan1

  Si Cisnadia si Sibiul nu prea au someri, ba oamenii incep sa faca nazuri si unii schimba in scurt timp 3-4 locuri de munca in cautarea celui mai favorabil. Mii de olteni in special din Valcea dar si de mai departe au venit si lucreaza la Sibiu.

Citat din: bismark din Ianuarie 05, 2017, 02:12:01 PM
   D-le Stefan imi pare rau, esti rau marcat ca nu au iesit favoritii dv. dar eu nu am suferit niciodata mai mult decit atunci cind au fost guvernele de dreapta.
...

  Nu am nici un interes personal ca 'dreapta' sa conduca tara, ba eram sigur ca nici ea nu putea sa-si indeplineasca toate promisiunile facute in campanie, dar trebuia sa promita ca sa aiba cat de cat sanse de a fi alesi. Pe mine ma doare ca tara asta isi compromite viitorul prin aceasta politica a indatorarii irationale. Abia in 2016 s-a achitat integral imprumutul de 20 miliarde $ facut de Base in 2009. Dar se fac alte imprumuturi, ca sa se plateasca ratele scadente ale altor imprumuturi si dobanzile care nu sunt chiar mici.
  http://www.comisarul.ro/politic/exploziv/romania-imprumuturi-uriase-in-2016!-vin-d_663828.html
  Si ceva de cum fura Ponta cu Ghita:
  http://www.comisarul.ro/articol/hop-si-niste-rusi!-dezvaluiri-socante-despre-locul_864391.html

  Daca in contul datoriei noi vom fi obligati sa platim dobanzi anuale de 2-3% din PIB, inseamna sa pierdem anual acest procent din bogatia nationala si datoria sa ramana. Cum sa mai progreseze tara?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: vulpea din Ianuarie 05, 2017, 06:46:30 PM
cand o sa intelegeti ca romanii si in Ro se va face treaba numai cu un 'dictator' 'luminat',care sa traga pentru poporul lui,dar sa si inpuna respectul fata de munca si fata de tara.de altfel,st1 poti sa-mi spui un singur conducator al acestui popor si inca dela inceputuri care sa nu fi fost dictator mai mult sau mai putin ???!ne-ar trebui un fel de Vlad Tepes,un Tudor Vladimirescu(care si-a permis,pentru a intari disciplina sa-si pedepseasca proprii soldati).dar acest popor e si al dracului = nu suporta corectitudinea impusa  si trece la decapitari !!! si despre ce mai vorbim ?

  Cred ca nu e greu de vazut ca acumularea este absolut necesara pentru o dezvoltare. In actualul fel de democratie, cand electoratul se cumpara prin promisiuni concrete: va dau peste o luna atat, peste un an inca atat, acumularea este foarte greu de facut. Chiar daca o guvernare ar strange baierile pungii si ar face ceva rezerve, ea stie ca va pierde alegerile iar cel care va veni va risipi ce a economisit el, marindu-si capitalui de simpatie. Asa ca marii oameni ai istoriei au condus cu autoritate si pe perioade mai lungi.
Au fost cazuri cand bunastarea unui popor a fost adusa de conducatori prin asuprirea altor popoare. Asa romanii au fost scutiti de impozite 3 ani cand a fost cucerita Dacia (dar si Persia), asa mongolii lui Attila primeau tribut de la Imperiul Roman de Est si de Vest si de la toate popoarele din jur, iar cand nu le ajungea gasea un motiv sa le invadeze si sa le jefuiasca. Asa Imperiul Otoman lua tribut de la toate popoarele invinse, asa rusii cucereau din cand in cand cate un popor de unde carau tot ce puteau, asa puterile coloniale aveau exclusivitate in colonii, impunand preturi convenabile la ce lua de acolo si la ce le vindea. In vremea de azi tarile avansate castiga tot de pe seama celor mai slab dezvoltate, in sensul ca au mijloace se productie mai eficiente si isi permit sa concureze pe oricine la el acasa, sufocand producatorii mai ineficienti din acele tari. Deea ar trebui sa ne straduim sa reducem decalajele, dar asta nu se poate decat cheltuind pentru cercetare dar si pentru tehnologizari. Iar pentru a cheltui trebuie sa avem bani.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

st1.,nu stiu dece,de fiecare data,cand ati recitesc 'formularea' tot ami vine in minte ca ai trecut cumva pe la ...Stefan Gheorghiu.pai nu se spune ca noi ... suntem urmasii Romei,cei care 'au inventat' si sloganul...paine si circ ? cred ca ti-as recomanda serialul depe Digi World 'Ce ne asteapta maine',ca sa vezi ca gresesti..fundamental:cei care castiga nu mai sunt PRODUCATORII ci PROCESATORII (gen Dobre si fii la noi,ex.). in lume,colonizarea economica se realizeaza nu prin PRODUCTII ci prin SERVICII/COMERT.prostii produc si camerciantii profita(cu preturi impuse,bineinteles).ia sa facem un moratoriu de vreo 10 ani(arhisuficient),sa interzicem total importurile + sa ne producem singuri tot(avem tot ce ne trebuie) + sa moara toti din m.UE ca nu ne mai pot fura cu nimic si atunci sa vezi cum va inflori Ro(fara nici un ajutor extern !!!).sa SUSPENDAM TOATE LICENTELE DE EXPORT PENTRU TOTI STRAINII CARE AU DEVENIT PROPRIETARI IN RO IN DETRIMENTUL ACESTUI POPOR. cum ti se pare asta ??!!! comunism curat,nu ? uitam ca niste analfabeti ce am devenit,ca suntem totusi A VII-A TARA DIN EUROPA !

vulpea

PS.'cu o floare nu se face primavara', Y+Buc.cate sute de locuitori are oraselul la milioanele de romani ?