MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

#360
Citat din: yulian din Decembrie 24, 2016, 10:10:17 AM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 24, 2016, 05:59:26 AM
A considera o regiune inferioară alteia în Europa lui 2016 mi se pare adevărată lipsa de educație. Chiar ne putem imagina că desteptii lumii s-au îngrămădit intr-un județ și lipsesc din alt județ?!
Serios?? Mai citeste o data ceea ce ai afirmat...adica ce vrei sa spui ca Bucurestiul se ridica la nivelul Munchen-ului, Paris-ului chiar si Budapestei??
Gradul de dezvoltare este dat de cultura, sanatate si educatie...nu exista doua regiuni asemanatoare  :cool:
Sigur nu am avut cea mai bună exprimare, dar și așa te-ai străduit să o scoți din context.
Făceam o comparație între țăranoi. De Teleorman, de Sibiu. M-am referit la calitatea oamenilor și la irelevanta nașterii intr-un loc sau altul pentru a cântări prostia sau inteligența cuiva.

yulian

Este chiar relevant locul unde te nasti din prisma a ceea ce iti ofera tara, localitatea, regiunea...educatie, cultura, civilizatie sau..."allahu akbar". Apropo, l-ai auzit pe inteligentul de Nicolicea...dupa desteptul de Rus apare alt inteligent PSD-ist care da cu tifla romanilor de peste hotare  :nono:

yulian

Citat din: undragutz din Decembrie 24, 2016, 10:53:34 AM
In citeva zile intram in 2017 si Romania nu are bugetul pe 2017 nici aprobat de catre parlament si nici macar realizat de catre guvern . De fapt care guvern ca Romania nici prim-ministru desemnat nu are, ..:)... ii trebuie presedintelui 10 zile sa gindeasca .
Guvernul Ciolos nu mai detine toate pirghiile constitutionale si legale sa poata guverna tara, iar cei care trebuie sa preia guvernarea inca nu sunt stabiliti .
Problema aceasta apare in fiecare an electoral. Partidul care a castigat alegerile trebuie sa fie pregatit in cateva zile sa adopte un buget. Nu te gandi ca Dragnea, Ponta si oricare au fost au facut bugetul cu manuta lor...asta se face de catre functionari de la Finante care stiu cifrele si care pot da o estimare. Dragnea se grabeste ca sa poata taia prin HG promisiunile nerealiste facute in campanie...numai cine nu vrea sa vada lucrul asta,crede ca Dragnea si PSD-ul este bine intentionat.  :P

tinumaftei

Citat din: yulian din Decembrie 24, 2016, 12:24:38 PM
Este chiar relevant locul unde te nasti din prisma a ceea ce iti ofera tara, localitatea, regiunea...educatie, cultura, civilizatie sau..."allahu akbar". Apropo, l-ai auzit pe inteligentul de Nicolicea...dupa desteptul de Rus apare alt inteligent PSD-ist care da cu tifla romanilor de peste hotare  :nono:
Am puțin timp pentru căscat gura la ce spun unii sau alții.
Însă după ideile exprimate nu păreți să vă fi născut în locul în care v-ați fi dorit. Asta dacă sunteți de acord cu propriile idei exprimate.

vulpea

Pt.yulian.de data asta am scris intreg si numai pentru faptul ca subestimezi Bucuresti.ul in detrimentul Budapestei TE-AI UMPLUT DE PENIBIL (in loc sa fi mandru ca Matei Corvin a ajuns si regele Ungariei,sau crezi si tu ca a fost Matias). asa de relevant,incat Zalau.l a dat un primministru !!! ce cultura zici ca i-a dat Constanta lui Base,dar Dej.ul lui Gh.Gh.Dej ? sau lui ceasca ? important e ce ai in cap si,mai ales,CE VREI !restul,sunt povesti pentru copii handicapati.

yulian

Citat din: vulpea din Decembrie 24, 2016, 01:37:48 PM
Pt.yulian.de data asta am scris intreg si numai pentru faptul ca subestimezi Bucuresti.ul in detrimentul Budapestei TE-AI UMPLUT DE PENIBIL (in loc sa fi mandru ca Matei Corvin a ajuns si regele Ungariei,sau crezi si tu ca a fost Matias). asa de relevant,incat Zalau.l a dat un primministru !!! ce cultura zici ca i-a dat Constanta lui Base,dar Dej.ul lui Gh.Gh.Dej ? sau lui ceasca ? important e ce ai in cap si,mai ales,CE VREI !restul,sunt povesti pentru copii handicapati.

Vai de mine...ce penibil. Penibil este cineva care nu a depasit granitele tarii si se umple de patriotism prostesc...va urez drum bun sa vedeti si alte locuri, nu doar Bucurestiul - nici nu pot compara Bucurestiul cu Budapesta, din pacate. De asemenea, este penibil pentru cineva sa foloseasca termenul de "copii handicapati" pentru ca bag de seama ca nici nu aveti minimul necesar ca sa stii ce inseamna un handicap - fizic sau psihic.
Eu sunt mandru si de locul in care m-am nascut si de locul in care am crescut si ma bucur ca nu ma regasesc intr-un sat pierdut din sudul tarii.
Cand o sa depasiti granitele tarii si veti vedea ce inseamna civilizatie...mai vorbim. Pana atunci...mandri ca suntem romani!  :D

P.S. am stat in Elvetia approximativ 1 luna...si da...pot sa spun ca regret ca nu m-am nascut acolo!

mape 48-petru manea

LA MULTI ANI SI PACE IN SUFLET va doresc

vulpea

daca tot veni vorba de plimbari, poate ami spui ca ai fost si in ...CARAIBE(ca mine pe vas de croaziera,de ex.).

undragutz

Citat din: yulian din Decembrie 24, 2016, 01:58:20 PM
P.S. am stat in Elvetia approximativ 1 luna...si da...pot sa spun ca regret ca nu m-am nascut acolo!

Citat din: vulpea din Decembrie 24, 2016, 05:24:39 PM
daca tot veni vorba de plimbari, poate ami spui ca ai fost si in ...CARAIBE(ca mine pe vas de croaziera,de ex.).

copii din ziua de azi , =))

vulpea

dragutz.ule esti destul de amabil la cei 70 ani ai mei,merci.

bismark

Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bismark

Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

vulpea

'Fratilor', ce parere aveti despre atitudinea lui I.oha fata de votul romanilor,e "frumos" ?

vulpea

PS.special pentru st.1 ( sas si mai cum...?).

vulpea

PS1. si sa mai ziceti ca n-a facut bine ceasca cand i-a vandut parintii lui I.oha,PE BANI frumosi, la germani !