MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Mi-aduc si acum aminte depozitia lui Mencinicopschi in dosarul ICA. El zicea ca nu e economist si nu stia valoarea bunurilor vandute catre Dan Voiculescu. Ma intreb, daca nu stia valoarea bunurilor de ce a semnat vanzarea? Chiar si 1 milion sa valoreze bunurile confiscate, e cu mult peste valoarea de achizitie a terenului. Interesant este ca dupa inceperea anchetei asupra lui Dan Voiculescu, acesta a infiintat un departament de cercetare a alimentelor, in propria firma. Singurele contributii in domeniu au fost emisiunile cu Mencinicopschi de pe Antena 1 si 3.

Nu exclud o ingerinta a politicului in sentinte. E posibil ca Varanul sa faca niste jocuri ale rusilor, dat fiind pregatirea acestuia.

Oricum, manipularea pe care o fac antenele e de cea mai joasa speta si ar prinde doar la babe ... senile.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

#91
  Ca in orice astfel de situatii, un consiliu de conducere care cuprinde si juristi si economisti aproba o asemenea privatizare, iar semnatura directorului era bazata pe acea hotarare (ce nu-l absolva de raspundere). Dar de ce sa condamni cumparatorul? Doar daca s-ar dovedi ca acesta a dat mita, ceea ce nu s-a dovedit. In pretul de cumparare au intrat si datoriile istorice, care daca nu erau platite ar fi insemnat falimentarea si lichidarea institutului, cumparat probabil de un strain, pe nimic.
   In cladirile alea darapanate institutul nu mai putea functiona si de la inceput Voiculescu le-a asigurat loc de functionare. Instirutul nu a fost nicicand desfiintat si functioneaza si azi, spre deosebire de marile privatizari cum au fost atatea de la ARO la Resita si atatea alte otelarii sau fabricile mari de masini care nu mai exista, au pierdur si utilajele si terenurile in favoarea 'investitorilor strategici' care nu au fost niccand trasi la raspundere. Cat s-a cerut pe OLTCHIM ca sa se privatizeze? Diaconescu a castigat licitatia cu 202 milioane LEI (adica sub 50 milioane euro), iar ceilalti ofertanti au dat mai putin de 20-30 milioane LEI. Faceti si voi niste comparatii! Cred ca daca cautati, vor fi pe net imagini aeriene si de la sol ale institutului si terenului aferent.

  Probabil sunt o "baba senila" ca eu ma uit si pe Antene, din nevoia de a asculta toate partile. Niciodata nu am fost de stanga, am sprijinit pe Iohannis cand Antenele erau de partea lui Ponta, dar principiile sunt principii si asta unii nu pot intelege. Si la viitoarele alegeri Antenele vor sprijini stanga iar eu dreapta. Libertatea presei este insa unul din putinele castiguri postrevolutionare si trebuie pastrata chiar daca personal un post ne displace. Iohannis putea sa faca emisiuni intregi sa se laude cu aceste principii pe care vrea sa le respecte, dar el a trecut natural peste un amanunt care a scapat la majoritatea comentatorilor. A spus ca nu ia apararea Antenelor, care nu ii sunt un post prieten "ba chiar dimpotriva" (a spus el laconic si a lasat pe cine vrea si poate sa inteleaga ).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Libertatea presei nu insesmna ca Antenele au dreptul de a favoriza un candidat si ii vor terfeli imaginea altuia. Libertatea trebuie dublata de obiectivitate. O simpla stire cu privire la un eveniment politic e suficient. Dar cand vad emisiuni de 3 ore in care se incearca formarea unor opinii pentru spectatori, cu invitati care sustin aceleasi pareri mi se face greata. Obiectivitatea este posibila. Uitati-va la ProTv, Digi 24. Inchiderea Antenelor nu inseamna deloc o pierdere a libertatii presei. S-au mai inchis televiziuni si presa a ramas libera.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

Citat din: stefan1 din Martie 06, 2016, 08:22:25 AM
  Ca in orice astfel de situatii, un consiliu de conducere care cuprinde si juristi si economisti aproba o asemenea privatizare, iar semnatura directorului era bazata pe acea hotarare (ce nu-l absolva de raspundere). Dar de ce sa condamni cumparatorul? Doar daca s-ar dovedi ca acesta a dat mita, ceea ce nu s-a dovedit. In pretul de cumparare au intrat si datoriile istorice, care daca nu erau platite ar fi insemnat falimentarea si lichidarea institutului, cumparat probabil de un strain, pe nimic.
   In cladirile alea darapanate institutul nu mai putea functiona si de la inceput Voiculescu le-a asigurat loc de functionare. Instirutul nu a fost nicicand desfiintat si functioneaza si azi, spre deosebire de marile privatizari cum au fost atatea de la ARO la Resita si atatea alte otelarii sau fabricile mari de masini care nu mai exista, au pierdur si utilajele si terenurile in favoarea 'investitorilor strategici' care nu au fost niccand trasi la raspundere. Cat s-a cerut pe OLTCHIM ca sa se privatizeze? Diaconescu a castigat licitatia cu 202 milioane LEI (adica sub 50 milioane euro), iar ceilalti ofertanti au dat mai putin de 20-30 milioane LEI. Faceti si voi niste comparatii! Cred ca daca cautati, vor fi pe net imagini aeriene si de la sol ale institutului si terenului aferent.

  Probabil sunt o "baba senila" ca eu ma uit si pe Antene, din nevoia de a asculta toate partile. Niciodata nu am fost de stanga, am sprijinit pe Iohannis cand Antenele erau de partea lui Ponta, dar principiile sunt principii si asta unii nu pot intelege. Si la viitoarele alegeri Antenele vor sprijini stanga iar eu dreapta. Libertatea presei este insa unul din putinele castiguri postrevolutionare si trebuie pastrata chiar daca personal un post ne displace. Iohannis putea sa faca emisiuni intregi sa se laude cu aceste principii pe care vrea sa le respecte, dar el a trecut natural peste un amanunt care a scapat la majoritatea comentatorilor. A spus ca nu ia apararea Antenelor, care nu ii sunt un post prieten "ba chiar dimpotriva" (a spus el laconic si a lasat pe cine vrea si poate sa inteleaga ).




Alt exemplu de.privatizare....va amintiti de fabrica Tractoru din Brasov?stiti ce este acum acolo?cel mai amre centru comercial din Bv cu parcarile aferente...Coresi..
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

mape 48-petru manea

 Obiectivitatea este posibila. Uitati-va la ProTv, Digi 24. Inchiderea
[/quote]

Tu chiar nu sti sau nu vrei sa sti cine sunt in spatele ProTv si DIGI ?De ce nu ai spus si de B1 si realitatea ?

romikele

Problema mare nu e "cine e in spate" ci "ce e in fata".
Cand pe ecran ti se prezinta doar mizerie si laturi, trebuie sa dai cu mopu`.
Sau sa schimbi canalu`...

Slava Domnului ca nu m-am hodorogit decat de la gat in jos!  :wink2:

oroles

#96
Stiu foarte bine cine este in spatele fiecarei televiziuni. Si totusi nu am vazut la ProTV fluturandu-se presupuse "dovezi ale colaborarii lui Basescu cu Securitatea" scrise cu font Times New Roman si datate înainte de '89, nu am vazut falsuri marca Sorin Rosca Stanescu, nu am vazut rezultate exit poll prezentate  voalat inainte de terminarea scrutinului (clar tentativa de manipulare), nu am vazut pixeli albastri, nu mi s-a spus sa empatizez cu fiul lui Adrian Nastase cand acesta din urma a fost arestat (Niels Schnecker)... Deh, nu pot empatiza cu oricine. Fiul lui Nastase merge cu un bolid de 60 000 de euro si eu si Bio mergem cu Matizul. Bio, tu poti empatiza? Si ar mai fi multe... Cei care aplauda la Antene nu sunt departe de cei care aplaudau la congresele PCR inainte de 1989. Le place propaganda. Sa nu crezi ca sunt de acord cu ce se vorbeste la B1, Realitatea sau RTV! Totusi nu se poate spune același lucru despre Digi 24 si ProTV!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Eu nu ma uit la a3 la emisiunile cu laturi ,ci la emisiunile cu dezvaluirile cu furturi si jafuri ce s-au petrecut si se petrec in "tarisoara mea    "in toate partidele sunt hoti si nu putini---pai Voiculescu a facut avere cinstita ?  pai nu ---stim cu totii de unde are bani ---din cauza hotilor eu am o pensie mai mica si nu una decenta ---atunci cum sa tin cu hotii

sorinma

Citat din: oroles din Martie 06, 2016, 01:17:13 PM
Stiu foarte bine cine este in spatele fiecarei televiziuni. Si totusi nu am vazut la ProTV fluturandu-se presupuse "dovezi ale colaborarii lui Basescu cu Securitatea" scrise cu font Times New Roman si datate înainte de '89, nu am vazut falsuri marca Sorin Rosca Stanescu, nu am vazut rezultate exit poll prezentate  voalat inainte de terminarea scrutinului (clar tentativa de manipulare), nu am vazut pixeli albastri, nu mi s-a spus sa empatizez cu fiul lui Adrian Nastase cand acesta din urma a fost arestat (Niels Schnecker)... Deh, nu pot empatiza cu oricine. Fiul lui Nastase merge cu un bolid de 60 000 de euro si eu si Bio mergem cu Matizul. Bio, tu poti empatiza? Si ar mai fi multe... Cei care aplauda la Antene nu sunt departe de cei care aplaudau la congresele PCR inainte de 1989. Le place propaganda. Sa nu crezi ca sunt de acord cu ce se vorbeste la B1, Realitatea sau RTV! Totusi nu se poate spune același lucru despre Digi 24 si ProTV!



Matizu merge pe.unde merge bolidu ...dar bolidu nu cred ca.poate sa mearga pe unde merge matizu  =))  uite ca trebuie sa mearga pe.jos...daca nu au elecopter
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

vulpea

st 1,daca A.urile sunt pentru babe senile ,ce-i impiedica pe tinerii 'decadenti' sa apese pe telecomanda ?
au nu s-a aflat inca,ca PROTV a introdus prima cazurile de viol in Romania si stireau toate nenorocirile la zi prin gura 'saltaretei' evreice ? a zis cineva,deunazi, ca cum PRO s-a putut muta dece n-ar putea si A.urile?pai sa va scriu eu 'fratilor':scarbele dela PRO n-au platit niciodata darile la stat(decat sa plateasca datoriile mai bine s-au carat cum au putut mai repede) + au ocupat abuziv cladirea TCIAZ(CONSTRUCTII IND. IN AGR.) fara nici o adjudecare locatie si fara contract.si ar mai fi multe,dar m-am plictisit.

vulpea

eu am TICO,dar nu am aceiasi optica ca MATIZ.

MARIUS_bc

Nu cred ca masina care o conduci reflecta si persoana cu bunele si relele!
Putem noi sa-i deosebim pe cei de asa zisa dreapta de cei de stanga dupa avere sau masini?
Stanga sau dreapta aceeasi magarie , masiniile fiind la fel de scumpe!
Pe noi nu ne impedica nimic sa schimbam programul , cel putin atat.....dupa atatia ani de asa zisa democratie.
Parerea mea ca atata timp cat avem telecomanda poate sa fie inca 100 de atene le putem sari fara sa ne afecteze emotional!

romikele

Ba se poate, mai ales dupa masini.
Eu dorm pe stanga si am Cielo, nevasta pe dreapta are Opel si cel mare prin TIR (pe centru  :smile:) si are Audi  :rotfl:

mape 48-petru manea

Si cei care dorm in picioare oare ce masini au ? :P

MARIUS_bc

2x4 banuiesc......mai fain de cei care dorm in patru labe .....4x4 :D